Vyrazit v létě s rodinou nebo partou kamarádů na vodu je oblíbená letní aktivita. A pokud se i vy chystáte zdolat peřeje českých řek, zopakujte si s námi následující pravidla.
1) Nafukovací vesta
Úplně nejdůležitější základní pravidlo je mít bezpečnostní vestu, která vám může kdykoli zachránit život. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám může situace vymknout z rukou. Záchrannou vestu by měly mít vždy i děti, a ideálně i přilbu. Vesty si lze půjčit společně s raftem, kánoí či kajakem, pádly a dalším vybavením v půjčovnách.
2) Pozor na alkohol
Od března 2023 platí novela zákona, kdy ve vybraných úsecích můžou vodáci sjíždět tuzemské řeky i pod mírným vlivem alkoholu bez pokuty. Platí to pro vodáky na kánoích, kajacích a raftech. Povoleno je půl promile v krvi, což jsou dvě desetistupňová piva nebo dvě deci vína. Za porušení pravidel, pokud budete mít v krvi více alkoholu, vám hrozí až stotisícová pokuta. Lidé posilnění alkoholem totiž přeceňují své síly a stávají se nehody, které by se normálně nestaly.
VIDEO: Dovolená se psem: Tohle jsou nejlepší rady pro cestování s mazlíčkem
Dovolená se psem: Tohle jsou nejlepší rady pro cestování s mazlíčkem Videoredakce ženských webů
3) Odhadněte síly
Zvažte dobře fyzickou zdatnost a zkušenost všech členů posádky. Vždy je lepší zvolit snadnější a lehčí úsek, klidnou řeku a přenést raft nebo kánoi přes jez, aby se předešlo zbytečnému riziku. Také je lepší nesnažit se urazit na vodě co nejvíce kilometrů za jeden den, ale trasu si rozplánovat.
4) Vhodné podmínky
Podobně jako znalost řeky jako takové je nutné informovat se dopředu o aktuálním stavu řeky – jaká je momentální a optimální hladina řeky, jak a v jakých úsecích je silný proud či jestli momentálně nehrozí nebezpečí prudkého zvýšení hladiny řeky. Aktuální stav hladin českých řek najdete na webových stránkách Raft.cz
5) Zkuste půjčovny
Najdete je na většině českých řek, jako jsou Sázava, Vltava, Otava, Ohře a Lužnice. Odpadne vám tak starost o to, jak dopravit loď k vodě, a starost o její stav. Parkoviště bývá zajištěné, stejně jako odvoz lodí. Sudy, záchranné vesty i přilby bývají součástí výpůjčky. Můžete si také domluvit vodáckého instruktora.
6) Nejezděte potmě
Pokud nevidíte na krok, nikdy nevíte, co je před vámi a pod lodí. I když si myslíte, že trasu důvěrně znáte. Všechno může být úplně jinak, než si pamatujete.
7) Neplavejte nikdy pod jez
Na to doplatilo již mnoho vodáků, protože to nerespektovali a zaplatili za to životem.
8) Věci dejte do sudu
Do hermeticky uzavíratelného sudu dejte nejen oblečení, ale i mobilní telefon nebo doklady. Vše můžete pro přehlednost ještě rozdělit do igelitových sáčků. Sud nezapomeňte přivázat k lodi, pokud se převrátíte, alespoň vám neuplave.
9) Když převrátíte loď
Pokud jste v proudu, snažte se co nejrychleji dostat ke břehu nebo k lodi. V proudu se držte nohama napřed, abyste se chránili před případnými kameny. Většinou je jednodušší dostat se ke břehu než k lodi.
Základní vodácký slovníček
Cvaknout se – obrátit loď dnem vzhůru a vodáky hlavou dolů
Debl – kánoe pro dvě osoby
Eskymák – používá se na uzavřených lodích po cvaknutí k obrácení lodě včetně posádky zpět hlavou vzhůru.
Háček – člen posádky sedící na lodi vpředu, který je podřízen kormidelníkovi a více dře.
Květák – vytvoří se, když voda v jednom místě vyvěrá zespodu nahoru. Po najetí na květák loď změní směr.
List – ta část pádla, kterou vodák noří do vody a díky které se loď pohybuje vpřed.
Vývar – nebezpečné místo pod jezem, kde se voda vybíjí ze své energie, kterou nabrala po překonání jezu.
Další zajímavé a inspirativní články z oblasti módy, zdraví, krásy, ale i tipy do domácnosti a zajímavé rozhovory najdete v aktuálním vydání týdeníku Blesk pro ženy! Pořídit si ho můžete i v elektronické podobě nebo formou předplatného v našem iKiosku!
