Jednou za dva až tři roky nastává čas pro přesazení většiny pokojových rostlin. Jedním z důvodů může být třeba vzrůst rostliny, kdy již květináč přestává stačit. Některým rostlinám sice vyhovuje kořenový bal namačkaný v květináči (např. monstery nebo fíkusy), u většiny rostlin se v takové situaci růst spíše zpomalí.
Po přesazení pak výrazně ožijí a rostou rychleji. Velké rostliny v robustních květináčích se nemusí přesazovat příliš často, stačí výměna svrchní vrstvy zeminy, nakypření kolíkem a dodání kvalitního substrátu. Nejčastěji potřebu přesazení poznáte podle prorůstání kořenů dnem nádoby nebo na povrchu, zemina může chybět na úkor rozrostlých kořenů, substrát bývá světlejší. Občas také po zalití voda hned proteče, protože zemina je příliš utlačena kořeny a nezadrží vodu, v tom případě jsou rostliny trvale nedolité. Někdy může být důvodem přesazení špatná stabilita, kdy rostliny přepadávají na stranu nebo se trsy listů rozpadají jako u tchýnina jazyka. Zde musíte myslet na výběr vyššího, většího nebo třeba širšího květináče tak, aby rostlina získala stabilitu.
Kdy s tím začít?
Nejvhodnější období pro přesazování je jaro, ideálně do dubna. Někdy se čeká na jarní rovnodennost, kdy se den prodlužuje a teplota zvyšuje. Každopádně od poloviny letních prázdnin je již nevhodné rostliny přesazovat. Jedním z důvodů přesazení může být také plíseň na povrchu substrátu nebo škůdci jako třásněnky, kořenové mšice, smutnice. Tehdy musíte rostlinu přesadit kdykoli.

Proč dělat drenáž?
Rostliny několik hodin před přesazením zalijte odstátou vodou. Potom uchopte květináč, dlaní pevně přidržte substrát a obraťte. Lehce oberte zeminu, spíše z povrchu a částečně z kořenů, které bývají velmi křehké, takže by se mohly odstraňováním většího množství hlíny zbytečně poškodit.
Dejte pryč uhnilé a poškozené části kořenového balu, ale podívejte se i na nadzemní část, zda není třeba odstranit staré listy. Připravte si květináč o 2 až 3 cm větší, s otvorem pro odtok vody, nezapomeňte pořídit i odpovídající podmisku nebo ozdobný obal na květináč. Na dno nasypte vrstvu drenáže (asi 2 až 3 cm) z keramzitu, štěrku nebo hliněných střepů, případně písku, nebo v nouzi i z kousků polystyrenu. Drenáž bude chránit před setrvalou vlhkostí. Přisypte trochu substrátu a vložte původní rostlinu do středu nádoby stejně hluboko, jako byla původně, mezeru mezi balem a stěnou nádoby vyplňte substrátem a přitlačte. Zeminu nesypte až po okraj, ponechte místo pro zálivku, ale počítejte s tím, že substrát trochu slehne.
U příliš velkých kořenových balů je možné přistoupit k jejich zmenšení a po celém obvodu seříznout ostrým nožem až o třetinu. Když máte rostlinu vytvářející trsy nebo odnože, zkuste je rovnou namnožit.

Jak na výběr květináče?
Základem výběru správného květináče je odpovídající velikost. Příliš velký ani příliš malý květináč není vhodný. Výhody hliněné terakoty jsou prodyšnost, odpařování probíhá po celém povrchu nádoby, zvlhčí se i vzduch v místnosti, nehrozí tolik přemokření a hniloba.
Plastové květináče zase zadrží více vody, jsou lehčí na manipulaci, na stěnách se neusazují choroboplodné zárodky a jsou celkově odolné. Rostliny však nikdy nenechávejte stát ve vodě. Pokud chcete zahradničit více ekologicky, můžete využít třeba recyklované plastové květináče s příměsí dřeva nebo kávových slupek. Je možné používat i jiné materiály, jako jsou ocel, hliník, plech nebo jiný kov.
Rostliny pěstované v plastových tenkostěnných provizorních květináčích z obchodu je třeba co nejdříve přesadit. Tvar květináče odpovídá typu rostliny, pro kaktusy, bonsaje nebo azalky jsou lepší spíše mělké nádoby, některé palmy mají zase rády hluboké. Při výběru se řiďte stylem vašeho interiéru.
Co nakonec?
Nakonec rostlinu zalijte. Po přesazení udělá rostlinám dobře zálivka, do které přimícháte nějaký rostlinný stimulátor, jako je lignohumát, podporující prokořenění a zlepšující celkový stav rostlin. Hnojte až po několika týdnech (asi 5 týdnů), čerstvě přesazenou rostlinu nenechávejte v průvanu nebo ve výkyvech teplot, také ji chraňte před přímým sluncem. Celkově jí věnujte zvýšenou péči. Nepoužívejte zeminu ze zahrady kvůli riziku přenosu chorob.

Jaký vybrat substrát?
Vhodný substrát zakoupíte v zahradnictvích či hobbymarketech. Dnes si již málokdo vytváří vlastní, takže koupíte substrát speciálně pro kvetoucí pokojovky – jako třeba pro kalanchoe. Pro rostliny s ozdobným listem se hodí substrát pro palmy a zelené rostliny. Pro kaktusy a sukulenty je k dostání více propustný substrát s příměsí písku. Nebo zvolte univerzální substrát pro pokojovky.
Článek vyšel v novém čísle časopisu Blesk Hobby. Dozvíte se v něm také, jak na jarní prořez stromů, jak vypěstovat bylinky na parapetu nebo jak bez bourání krásně proměnit kuchyni. Podíváte se také na návštěvu k herci Mírovi Noskovi. Součástí časopisu je také speciální příloha Úrodná zahrada, kde najdete na 16 stranách spoustu rad a tipů. Časopis zakoupíte na novinových stáncích nebo si ho můžete objednat v našem iKiosku ZDE.

Víte, jak správně odmrazit ledničku a mrazák? Jeden centimetr námrazy vám může zvýšit spotřebu až o 75 …
