Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Potřebujete novou matraci a nevíte si rady? Tyhle důležité tipy se vám budou před nákupem určitě hodit

/
 • (istock.cz)
  13. ledna 2021 ● 06:00

  Výběr nové matrace berte jako důležitou investici do vlastního zdraví. Bude na něm záviset dalších minimálně 8 až 10 let vašeho života. Pokud spíte v průměru 7 hodin denně, strávíte na ní více než 20 000 hodin během 8 let. A je to čas důležitý! Mnoho vědeckých výzkumů potvrdilo, že pro regeneraci těla je kvalita spánku zásadní.

  Chystáte se vyměnit svou starou matraci za novou a napadá vás kolem výběru spousta otázek? Není divu. Jistě si přejete vybrat takovou, která vám bude co nejvíc vyhovovat. Proto jsme spolu s odborníkem dali dohromady ty nejdůležitější informace... 

   

 • 1.

  Tvrdá, nebo měkká?

  Věčné dilema, které má poměrně jednoduché východisko. Zbavte se předsudku, že tvrdá matrace je tím nejlepším, co můžete mít. Aby se tělo během spánku uvolnilo a mělo možnost správně regenerovat, měla by mu matrace poskytovat optimální ortopedickou a anatomickou podporu. Nové pravidlo tedy zní: Když si na matraci lehnete, páteř je přirozeně zakřivená do tvaru dvojitého písmene S. Vleže na zádech musí být celé tělo v rovině, mezi matrací a tělem by neměla být mezera v oblasti beder, stejně tak polštář musí poskytnout oporu krční páteři.

  Spát jako v bavlnce. Jak si vypěstovat zdravé návyky před ulehnutím?

 • 2.

  Materiál a certifikáty

  Můžete si vybírat matrace pružinové, pěnové nebo latexové. Technologie už jsou tak vyspělé, že stejně jako se dá přizpůsobit odpor pružin, lze s různou tvrdostí vyrábět pěnu nebo gel. Pocitová konečná tvrdost ale závisí na tělesné hmotnosti a poloze při spánku. Výrazným trendem poslední doby je návrat k přírodním materiálům. Ty se využívají i v matracích – bavlna, vlna, len, hedvábí, a dokonce i extrakty z léčivých bylin, jako je sléz lesní. Pozor však, aby matrace neobsahovaly závadná lepidla nebo jiné toxické komponenty. Při výběru se prodejce ptejte po certifikátu OEKO TEX, a to jak u jádra matrace, tak i potahu. „Na matraci ležíte celou noc a nikdo nechce své tělo během spánku vystavovat toxickým látkám. Matrace s certifikátem OEKO TEX jsou zárukou nepřítomnosti toxických a škodlivých látek,“ upozorňuje Martin Vaškovic, odborník Magniflex.

 • 3.

  Jak je to se zárukou?

  V České republice je záruční doba zákonem stanovena na 2 roky. Mnozí výrobci na matrace i zdravotní matrace často dávají i vyšší záruku. Abyste se nenechali napálit, ptejte se, na co konkrétně výrobce záruku nabízí. U všech matrací je totiž nejdůležitější záruka proti proležení.

 • 4.

  Nezapomeňte na odnímatelný potah

   

  I přes prostěradlo je potah v přímém kontaktu s tělem. Má za úkol matraci chránit před znečištěním, šupinkami kůže a jiným mikroodpadem. Je praktické, aby se dal sundat a vyčistit. Pro optimální termoregulaci během spánku je ideální potah z látky Outlast, která udržuje stabilní teplotu lidského těla po celou dobu spánku. Ochranu před bakteriemi a viry zase zajistí potah MagniProtect, který využívá nejnovější technologii ViroStop. „Náš nový patent funguje na principu kombinace aktivního stříbra a vezikulární technologie,“ vysvětluje Martin Vaškovic. Zjednodušeně řečeno díky této unikátní kombinaci vzniká prostředí, ve kterém viry a bakterie nemají potřebné živné faktory. Tím dochází k minimalizaci výskytu aktivních virů a bakterií a je zabráněno negativnímu vlivu patogenů na člověka.

 • 5.

  Jednu, nebo dvě matrace?

  Jedna velká matrace do manželské postele by neměla být otázkou kompromisu. Partneři by měli mít možnost vybrat si jádro matrace na svou polovinu postele přesně dle svých preferencí, aby tělo během spánku správně regenerovalo. „Tzv. duální komfort spojuje dvě různá jádra matrace do jedné v jednom potahu. Jedna matrace tak může být tvrdší stranou nahoru a druhá zase tou měkčí. Oba partneři si tak mohou vychutnat pohodlný spánek a velkou výhodou také je, že tento typ matrace nepřenáší pohyb během spánku. Zjednodušeně řečeno, pokud se jeden partner v posteli otočí nebo vstává dříve, druhá část matrace pohyb nepřenáší,“ vysvětluje Martin Vaškovic.

 • 6.

  Rozpočet a cena

  Klasický rozměr matrace je v cenovém rozpětí od 2500 do více než 250 000 Kč. S cenou přirozeně stoupá i kvalita. Pozor však na to, abyste u luxusních matrací nenarazili na to, že přidaná hodnota je výrazně nižší než cenový rozdíl. Ideální je držet se ve zlatém středu od 10 000 do 50 000 korun za matraci. Výběr matrace berte jako investici do pohodlí, zdravého spánku a vlastního zdraví. Pokud vám to dovoluje rozpočet, vyberte takovou matraci, na které se cítíte nejlépe.

 • 7.

  Než koupíte, lehněte si

  Zkoušení je hlavním kritériem správného výběru. Nelitujte času stráveného v showroomu nebo prodejně s matracemi a důkladně si na matraci poležte. Matraci vždy zkoušejte s polštářem, ideálně s jedním, pokud budete zkoušet v jedné prodejně více matrací. Pomůže vám to lépe si uvědomit rozdílné vlastnosti jednotlivých výrobků.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy