Pasivní dřevostavba na klíč může mít velmi netradiční podobu navrženou na míru. Pokud nevěříte, přesvědčí vás kaskádovitý dům v Králově Dvoře, který si pro sebe a svou rodinu navrhl jednatel společnosti LUCERN Dřevostavby Lukáš Černík.

Autor: Martin Zeman

Nejtěžší prý bylo v tomto případě poprat se s prudkým svahem pozemku. „Vymyslet zaříznutí domu do svahu tak, aby byl maximálně využit pozemek, který je sice velký, ale má 14 metrů převýšení, bylo opravdu náročné. Navíc nám realizaci zkomplikovalo podloží, které se doslova trhalo po centimetrech. I tak se však podařilo udělat za domem a před domem krásnou plochu pro zahradu a herní prvky,“ ukazuje majitel. Stavba se protáhla také proto, že se musela částečně přizpůsobovat počasí, zejména kvůli zásobování materiálem, a to především druhého patra.

Propojení s přírodou

Hlavní snahou bylo stavbu propojit co nejvíc s přírodou. Všechny střechy jsou porostlé extenzivní zelení, aby ještě lépe splynuly se svahem. Zahrada pak byla osazena obrovskými kameny, na její realizaci dohlížel specialista na japonské zahrady. „Přes velké zemní práce se po celou dobu stavby neodvezlo ani jedno auto se zeminou. Tímto jsme se chovali velmi zodpovědně i k půdě,“ dodává Lukáš Černík.

Autor: Martin Zeman

Dřevostavba je však šetrná k životnímu prostředí zejména proto, že byla postavena v pasivním standardu. Dům řídí inteligentní jednotka LOXONE, která dohlíží na správnou regulaci teploty a vlhkosti. V létě předokenní žaluzie zabraňují pronikání tepla do interiéru. K tomu pomáhá také tzv. atikový límec po celém obvodu stavby, který dokáže v nejteplejších dnech z velké části zastínit velkoformátová skla. Límec je sice černý, ale je opatřen speciální barvou od firmy STO, která odpuzuje sluneční záření, a tím pádem nedochází k přehřívání.

Energetická úspora

Vytápění a chlazení domu pak zajišťuje tepelné čerpadlo IVT Airbox Invertor a podlahové vytápění REHAU. Systém řízeného větrání umožňuje centrální jednotka RENSON doplněná o aktivní zvlhčovač napojený na vodovodní řad s možností přídavného pasivního dochlazování. A aby toho šetření energiemi nebylo málo, veškeré osvětlení v domě je řešeno LED svítidly. Není se proto co divit, že stavba čerpala úspěšně dotaci Nová zelená úsporám.

Dům je orientován jižně, což bývá podmínkou pro pasivní stavby, ale zároveň to odpovídá pravidlům feng-šuej. Jedním z hlavních přání majitelů bylo totiž přizpůsobit stavbu zásadám tradičního čínského učení. „V případě našeho domu se vše podřizovalo tomuto principu, a to i za cenu zdánlivě horšího umístění jednotlivých pokojů. Návrh exteriéru zůstal víceméně nezměněný. Důležitým prvkem však bylo fixní rohové okno v obývacím pokoji. Nesmělo být průchozí z důvodu negativního proudění energie,“ vysvětluje Lukáš Černík, co se upravilo oproti původnímu plánu.

Autor: Martin Zeman

Podle pravidel feng-šuej je samozřejmě zařízen i interiér domu. Jako v případě dalších realizací firmy jej majitelé řešili za pomoci externích architektů ze studia Bydesign, se kterými má společnost LUCERN vyzkoušenou spolupráci. „Návrhy interiéru ještě před započetím stavby jsou velmi důležité pro lepší koordinaci z hlediska rozmístění světel a zásuvek. Dále nám mohou ukázat například drobné stavební úpravy pro vestavěný nábytek,“ upozorňuje nás Lukáš Černík na to, proč je dobré oslovit při stavbě domu interiérového designéra včas. Spojení s přírodou tento dům vyzařuje na první pohled nejen zvenku.

Uvnitř hraje hlavní roli dřevo, ze kterého je vyroben nejen nábytek na míru, ale třeba i schodiště, designové osvětlení nebo obložení stropu a stěn. To je v určitých částech kombinováno s vertikální zelení. A rozhodně se tato stavba nelíbí pouze nám. Zúčastnila se totiž soutěžní přehlídky Úsporný dům 2019, ve které se na základě veřejného hlasování umístila na čtvrté příčce. Nejdůležitější však samozřejmě je, jak se v něm bydlí. Na to mají majitelé jednoznačnou odpověď: „Poté, co tady dva a půl roku žijeme, je spokojenost maximální, nic bychom neměnili.“

Článek vyšel v časopise Blesk Bydlení. V tištěné či elektronické verzi si ho můžete pohodlně objednat z domova v našem iKiosku ZDE.