Co brát v potaz při odhadu ceny?

Je potřeba brát zřetel na několik faktorů – pokud nemovitost nabídnete za příliš nízkou cenu, dům sice rychle prodáte, ale připravíte se o případný zisk. Příliš vysoká cena vyvolá opačný efekt – o nemovitost nebude zájem a vám nezbyde nic jiného, než začít zlevňovat nebo vyčkávat, až se nějaký ochotný kupec najde. Je tedy důležité najít rovnováhu mezi tím, kolik by chtěl prodávající za nemovitost získat a za kolik je zájemce nemovitost ochoten koupit. Do hry vstupuje také reálná tržní cena, která reflektuje stav nemovitosti v dané lokalitě a čase.

Jaké jsou tedy možnosti, které vám pomohou správně odhadnout cenu nemovitosti? Existuje několik možných směrů, kterými se můžete ubírat.

Odhad přes aplikaci cenové mapy

Kvalitní placené aplikace vám přesně ukážou, za kolik se ve vaší oblasti nemovitosti skutečně prodaly. Je ovšem důležité hledět i na období, kdy byl prodej uskutečněn – ceny totiž v posledních několika letech značně fluktuovaly v závislosti na ekonomické krizi z let 2008/2009 a následném vzestupu ekonomiky, kdy naopak ceny nemovitostí raketově vzrostly.

Aplikace se opírají o reálné ceny nemovitostí přesně tak, jak jsou zapsány u katastrálního úřadu, díky čemuž jsou velice přesné a mnohem lépe odpovídají skutečné situaci na rozdíl od cen uvedených na realitních serverech z dané oblasti. Nevýhodou může být právě fakt, že se jedná o placenou službu, která navíc může být pro laika hůře srozumitelná.

Způsob, jak tuto situaci vyřešit, je využít služeb Realitní samoobsluhy. Nejenže vám zdarma zveřejní vaši nemovitost na více než padesáti významných realitních serverech, ale zároveň vám po registraci a vložení nemovitosti do jejich portálu bezplatně zprostředkují odhad ceny nemovitosti na základě údajů získaných z cenové mapy, takže z vaší strany nebude potřeba nic řešit. Vyhnete se tak poplatkům realitce a váš inzerát bude mít daleko větší dosah, než kdybyste nemovitost prodávali svépomocí.

Další možnosti stanovení odhadu ceny

Mezi další možnosti patří inzertní servery, na kterých se můžete podívat, v jakém rozpětí se pohybují ceny nemovitostí ve vašem okolí a v podobném stavu. Je ale třeba mít se na pozoru – najdete zde primárně nabídkové ceny, které se oproti reálným cenám mohou lišit až o 20–30 procent.

Další způsob je využít služeb znalce, který zohlední veškeré klady a zápory vaší nemovitosti a ceny v okolí. Může se ovšem stát, že znalec zcela nezohlední současnou situaci na realitním trhu.

K dispozici máte možnost využít odhad stanovený realitní kanceláří. Tyto služby jsou nabízené buď zdarma či za relativně nízký poplatek. Kvalitní realitní kanceláře mají dobrý přehled o realitním trhu a dokážou cenu vaší nemovitosti dobře odhadnout. Pokud s nimi ovšem neplánujete spolupracovat i do budoucna, nemusí být tato varianta vhodná – realitní kanceláře se vás budou všemožně snažit přesvědčit, abyste s nimi vaši nemovitost i prodali.

Abyste si udělali co nejlepší představu o reálné ceně vaší nemovitosti, je záhodno využít kombinaci těchto možností a nespoléhat se pouze na jedinou z nich.