Uspěje snímek Kawasakiho růže i za mořem? Režisér v to hodně doufá. Jestli bude jeho přání vyslyšeno a film bude alespoň nominován, se dozvíme v lednu, kdy budou vyhlášeni kandidáti.

Diváci mu děkují

Ve vyprodaném kině Film Forum, které se zaměřuje na nezávislou či zahraniční produkci, Hřebejkův film sklidil u diváků úspěch. Zda jej zopakuje i u americké filmové akademie, bude jasné na konci ledna, kdy organizace kandidáty na ocenění vyhlásí.

Hřebejkův poslední celovečerní hraný film ve Spojených státech vstoupil do omezené distribuce ve středu a sklidil vesměs pozitivní recenze. Kritici snímek často označovali za přemýšlivý. Podle některých ale film vypořádávající se s dědictvím komunistického útlaku zrazuje překombinovaný scénář. Publikum na snímek v každém případě reagovalo pozitivně.

„Jsem potomkem rodičů, kteří zažili komunismus. Chtěla jsem vědět, co moje rodiče prožili, a nikdy se mi to nepodařilo zjistit. Je to jeden z důvodů, proč jsem sem dnes přišla,“ řekla Hřebejkovi po projekci jedna divačka. Dodala, že se jí film velmi líbil. To určitě režiséra zahřálo u srdce a dodalo mu potřebnou sebedůvěru.

Nominace za Musíme si pomáhat

Film už získal několik ocenění. Na letošním filmovém festivalu Berlinale obdržel dvě ceny nezávislých porot. Na festivalu Finále Plzeň snímek získal hlavní cenu Zlatého ledňáčka i cenu diváků. Další ocenění pro film získali herci Ladislav Chudík a Daniela Kolářová, kteří si odnesli sošky Českých lvů.

O tom, že se bude za Česko ucházet o nominaci na Oscara, rozhodla Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Zda se Hřebejkův snímek opravdu objeví v souboji o prestižní ocenění, bude jasné 25. ledna. Tehdy budou oznámeny nominace na 83. ročník cen americké filmové akademie. Hřebejk již v minulosti získal nominaci na Oscara ze film Musíme si pomáhat z roku 2000. Tak třeba bude letos s filmem Kawasakiho růže nejen nominován, ale i Oscara vyhraje.