"Určitě není tajemstvím, že bychom chtěli natočit ještě jeden film... a vlastně bychom chtěli pokračovat a natočit všech sedm knih," řekl na tiskové konferenci v Londýně producent všech tří filmů o Letopisech Narnie Mark Johnson. Snímky jsou natočeny podle knih britského spisovatele C.S. Lewise, který o magické zemi Narnii napsal sedm knih. "Hodně záleží na budoucnosti. Uvidíme, jak diváci přijmou Plavbu Jitřního poutníka," dodal Johnson.

Chtějí stejný úspěch jako má Harry Potter
První díl pohádkové ságy Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň se stal v roce 2005 jedním z hitů sezony, utržil po celém světě 745 milionů dolarů (asi 14 miliard Kč) a vyvolal naděje, že by se letopisy mohly stát podobně úspěšnou sérií jako Harry Potter. Ale druhý díl Letopisy Narnie: Princ Kaspian si tak dobře nevedl, když světové tržby dosáhly "jen" 420 milionů dolarů.
Vzhledem k tomu, že náklady na natočení dosáhly asi 200 milionů dolarů, na marketing kolem 100 milionů a film měl navíc mizerné kritiky, studio Disney se rozhodlo letopisů zbavit a přepustilo je 20th Century Fox.
Třetí film podle Letopisů Narnie stál podle Johnsona asi 140 milionů dolarů a tvůrci se snažili, aby na rozdíl od Prince Kaspiana byl film optimističtější. Zatímco první dva filmy natočil Novozélaďan Andrew Adamson, nyní režíroval Angličan Michael Apted (Enigma, Gorily v mlze, Nell). "Princ Kaspian byl úspěšný, ale jeho předloha byla temnější. V tomto filmu je víc legrace, barev a kouzla," řekl Apted.

Slavní ronili slzy
A při světové premiéře v úterý v Lodnýně, kam přišla i britská královna, si film získal už přinejmenším dva diváky. Liam Neeson, který mluví lva Aslana, na tiskové konferenci přiznal, že ho dojala závěrečná scéna, kdy se hlavní hrdinové Lucy a Edmund loučí se lvem, Narnií i s dětstvím. "Uronil jsem slzu a někdo mi říkal, že i královna jich pár uronila," řekl známý herec.
První dva díly letopisů se natáčely zčásti v České republice, tentokrát se točilo prakticky výhradně v Austrálii. Pro Apteda byl hlavním problémem fakt, že prakticky celý film se odehrává na moři. "Kolegové mi radili, že když chci natočit film na vodě, nesmím chodit do vody. A tím to bylo vyřešeno," řekl režisér.

Film se odehrává na moři, ale točilo se na souši
Produkce postavila hlavní "postavu" filmu - loď Jitřní poutník - za 2,7 milionu dolarů. Ale 45 metrů dlouhá a 125 tun těžká loď je de facto jen rekvizitou a nikdy nepřišla do styku s mořem. Z větší části se na ní natáčelo v ateliérech. Exteriéry se točily na poloostrově Clevelend Point proti skutečnému mořskému horizontu moře, ale na zvláštním zařízení, které mohlo s lodí na souši pohybovat a vyvolávat dojem houpání na vlnách.
I když film používá hodně speciálních efektů, Apted zdůraznil, že nechtěl, aby technologie převážila nad příběhem. "Chtěl jsem vždy natočit epický film, který by byl také intimní. A v tomto filmu také nejsou skoro žádné davové scény," dodal. Ale přiznal, že scénu, která tak dojala královnu, by ještě před 18 měsíci nenatočil, protože potřebné speciální efekty byly vyvinuty až později.

Film bude i ve 3D
Poslední Letopisy Narnie byly natočeny klasicky, ale část kopií je převedena do 3D. Apted odmítl výhrady amerického kolegy Jamese Camerona, který kritizoval transformování většiny filmů do trojrozměrné verze. "Pak jsme se ale dozvěděli, že on sám převádí do 3D Titanic. A to samé dělá se šesti díly hvězdných válek náš mentor George Lucas," řekl Apted.
Hlavní role hrají patnáctiletá Georgie Henley a devatenáctiletý Skandar Keynes, kteří začali natáčet první film o Letopisech Narnie, když jim bylo sedm a deset let. Dnes je Henley srovnávána s Emmou Watson, která hrála Hermionu v Harry Potterovi. "To srovnání mi nevadí. Je talentovaná a zvládá to velmi dobře. Já si ale nedokážu představit, že bych byla modelka a viděla svůj obličej na prvních stránkách časopisů," řekl Henley. Keynes je prvním rokem na univerzitě v Cambridge. "Zatím další plány nemám. Až dodělám školu, tak uvidím," řekl.

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka jde do českých kin 9. prosince.