Právě v pátek 1. srpna bude totiž částečné zatmění Slunce, kterému ve vrcholné fázi stínící Měsíc vykousne celou čtvrtku.


Video ČTK

Chce to, aby počasí nezklamalo a bylo pěkně jako poslední dny. Pak nás čeká úžasná podívaná. V Praze zatmění Slunce začne přesně v 10 hodin 50 minut a 23 vteřiny, v 11:40:21 bude sluníčka chybět největší kus a konec 'zázraku ' spočítali astronomové na 12 hodin, 31 minut a šest vteřin.

V České republice bude možné 1. srpna dopoledne pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc zastíní zhruba čtvrtinu slunečního kotouče.
Autor: Blesk

Čím severněji a východněji od Prahy, tím bude zatmění větší. Nejvykousnutější Slunce bude k vidění v Liberci, nejméně ho bude chybět v Českých Budějovicích. I časy se budou trošku lišit. Nejdřív se začne stmívat v Ústí nad Labem, nejpozději ve Zlíně.
Kotouče obou těles na obloze zabírají téměř stejnou plochu. Měsíc proto může za příznivých okolností nakrátko Slunce zakrýt, nanejvýš ale na 7,5 minuty.
Autor: Blesk

Fanoušci tohoto úkazu, kteří chtějí vidět tento pátek zatmění slunce úplné, se musí vypravit do středního Ruska, Mongolska nebo Číny (nebo ho sledovat po internetu - více zde). A kde takové zatmění potrvá nejdéle? V nehostinných oblastech ruské Sibiře. Tma bez Slunce se tu udělá na dvě minuty a 27 vteřin.

Jak měřili zatmění ve starém Řecku? Kdy se dočkáme úplného zatmění Slunce my? Jak pomohlo Einsteinovi? Více se dozvíte zde.


Dívejte se, ale neoslepněte!

* Přímo do slunečního kotouče se nedívejte bez použití speciálního filtru

* I během krátké chvíle může dojít k poškození oční sítnice

* Začazené sklíčko, kotouč z diskety ani běžné sluneční brýle nestačí

* Za bezpečný filtr se považuje svářecí sklo stupně 14 a vyšší

* Speciální filtr v podobě fólie či sklíčka s velkou jistotou koupíte v lidové hvězdárně (brýle jsou už skoro všude vyprodané)


Jak vzniká zatmění Slunce?

Za úkaz, který máme v Česku šanci vidět jen párkrát za život, vděčíme Měsíci, přírodě a souhře náhod. Měsíc je totiž asi 400x blíž k Zemi než Slunce a je asi 400x menší. Díky tomu kotoučky obou těles na obloze zabírají skoro stejnou kruhovou plochu, a to o průměru asi 0,5°.

Měsíc tak podle astronomů může na chvilku (maximálně na 7 a půl minuty) sluneční kotouč zakrýt. Tohle divadlo uvidí ale jen ti, kteří stojí přímo v pásu, po kterém přechází měsíční stín. A tenhle pás má na celé zeměkouli šířku jen kolem 190 kilometrů! V okolních oblastech je k vidění zatmění jen částečné. Čím dál od středu pásu je velikost i částečného zatmění menší a menší. A v některých místech na Zemi lidé zatmění Slunce neuvidí nikdy.

Fotogalerie
2 fotografie