Smutek v Kremlu: Zemřel Sergej Ivanov, Putinův kumpán z KGB a jeho předpokládaný nástupce

Autor: ČTK - 
26. června 2026
17:35

V 73 letech zemřel bývalý ruský ministr obrany a bývalý šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov, informují dnes ruská média. Ivanov dlouho spolupracoval s prezidentem Vladimirem Putinem, nejprve v sovětské tajné policii KGB, pak v její ruské nástupnické organizaci FSB a ve vládě. Jeden čas byl pokládán i za možného Putinova nástupce v Kremlu, prezidentem se ale nakonec stal na čtyři roky Dmitrij Medveděv, napsal server BBC News.

„Zemřel první Putinův vrstevník z řad jeho nejbližších spolupracovníků,“ napsal server The Moscow Times. O úmrtí informovalo vedení ruské basketbalové ligy, jíž byl Ivanov čestným prezidentem.

Putin letos 4. února odvolal Ivanova z funkce svého zvláštního zmocněnce pro ochranu přírody a dopravu, kterou Ivanov zastával skoro deset let, od srpna 2016. Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova přání odejít do penze projevil sám Ivanov. Nicméně zůstal stálým členem bezpečnostní rady, která sdružuje nejbližší prezidentovy spolupracovníky.

Ivanov byl v letech 2001 až 2007 prvním civilním ministrem obrany, později byl prvním místopředsedou vlády, následně – až do roku 2016 – řídil prezidentskou kancelář. Komentátoři jej coby neformálního vůdce představitelů silových složek pokládali za jednoho z nejpravděpodobnějších Putinových nástupců v prezidentských volbách v roce 2008.

Putin, kterému tehdy ústava nedovolovala více než dvě volební období v čele státu za sebou, si nicméně za dočasného zástupce v Kremlu vybral Dmitrije Medveděva a sám se na čtyři roky stal předsedou vlády. Na jaře 2012 si Putin a Medveděv funkce prohodili.

Ivanov nebyl ani nejhloupější, ani nejhorší člen Putinova týmu, usoudil bývalý místopředseda centrální banky Sergej Aleksašenko. „Dalo se s ním hovořit, diskutovat, polemizovat. Byl příliš měkký, aby podrazil Putina, a příliš chytrý, aby se stal v roce 2008 prezidentem,“ napsal Aleksašenko na sociální síti. Připomněl, že Ivanov byl Putinovým vrstevníkem a že přibližně ve stejném věku začali umírat spolupracovníci sovětského vůdce Leonida Brežněva, než nakonec zemřel i Brežněv, když mu bylo 76 let. „Čekáme na pokračování,“ dodal.

Video se připravuje ...

Zobrazit celý článek
Uživatel_5556654 ( 27. června 2026 07:23 )

Nevypadl z okna....🤷😀?

Uživatel_6290488 ( 26. června 2026 23:15 )

Přesně řečeno, jeho offshorové společnosti budou mít z EU na další hotely a vily.

Darinka Covicova ( 26. června 2026 22:29 )

👍👍👍👍👍👍

Darinka Covicova ( 26. června 2026 22:28 )

👍👍👍👍👍👍

Uživatel_6290488 ( 26. června 2026 19:02 )

Co ti provedl ? A neodvolávej se jak primitiv na nějakou primitivní Ukrajini.

Zobrazit celou diskusi