Trump chce zkrouhnout počty vojáků USA v Německu. Merz ho naštval slovy o ponížení Američanů?

Autor: ČTK, Nikola Forejtová - 
30. dubna 2026
08:44

USA zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, podle něhož rozhodnutí padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu.

Merz v pondělí uvedl, že je rozčarovaný z přístupu Spojených států a Izraele k možnému ukončení tohoto konfliktu, v jehož důsledku výrazně vzrostly ceny ropy a dalších surovin.

Spojené státy studují a prověřují možné snížení počtu jednotek v Německu, rozhodnutí bude přijato během krátké doby,“ napsal Trump na své síti Truth Social.

V Německu slouží přibližně 35 000 amerických vojáků. Trumpova administrativa již během prezidentova prvního funkčního období hovořila o snížení jejich počtu zhruba o třetinu, jeho nástupce Joe Biden však stahování zastavil a místo toho rozhodl o vyslání 500 dalších vojáků do Bavorska.

Prezident USA Donald Trump na německé základně Ramstein v roce 2018 (27.12.2018) Prezident USA Donald Trump na německé základně Ramstein v roce 2018 (27.12.2018) | Reuters

Trump tento týden kriticky reagoval na Merzovy poznámky, v nichž se německý kancléř negativně vyjádřil o postupu USA v Íránu. Merz uvedl, že „Íránci jsou zjevně silnější, než se myslelo, a Američané zjevně také nemají opravdu přesvědčivou strategii ve vyjednáváních“. Řekl také, že Íránci Spojené státy ve vyjednáváních ponižují.

Americký prezident kritizuje řadu evropských státníků, kteří odmítají přímé zapojení svých zemí do války, kterou na konci února zahájily USA a Izrael údery na Írán. Německo stejně jako Francie či Británie hovoří o tom, že jsou ochotné zabezpečit provoz Hormuzského průlivu klíčového pro transport ropy, plynu a hnojiv, ale až po skončení konfliktu.

Video se připravuje ...

Zobrazit celý článek
Nelson Chilele ( 1. května 2026 10:29 )

Ať jdou

Uživatel_5653303 ( 1. května 2026 06:53 )

Jen ať táhnou domů. Těch ca 39000 panáků stojí Německo každých 10 let zhruba 1 miliardu Euro.

nadčasový MP ( 30. dubna 2026 16:45 )

Evropa chce bojovat s Ruskem, nebude se vyčerpávat v Iránu. http­s://cz­24.new­s/zi­voty-ukrajincu-nemaji-zadnou-hodnotu-pro-evropu-a-zapad-jsou-to-bili-cernosi-uvedl-byvaly-sef-izraelske-zpravodajske-sluzby-jakov-kedmi-video/
Nedělejte si iluze. I my jsme pro západ bílí černoši, kteří mají pro ně pracovat jako dnes Ukrajinci. 😕

Zobrazit celou diskusi