Božsky placený »šéflesník« Šafařík skončil: 6,5 milionu korun ročně! Jaké jsou další platy v Lesích ČR?

Autor: aj - 
15. ledna 2026
05:00

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (SPD, 52) odvolal generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka (52). Důvod? Podle ministra pod jeho vedením zdražilo dřevo. Je to relevantní argument nebo jen politický tah?

„Lesy ČR mají zásadní vliv na celý lesnicko-dřevařský sektor v České republice. Za působení dosavadního ředitele se to bohužel projevilo významným vlivem podniku na zvýšení cen dřeva na úroveň, která je daleko vyšší než v okolních zemích. A já nemám důvěru v to, že by pan ředitel byl schopen tuto situaci napravit,“ prohlásil Šebestyán.

Nový šéf má podle něj zajistit levnější a stabilní dodávky dřeva pro český trh.„Chci, aby podnik řídil manažer, který bude schopen lépe naplňovat státní surovinovou politiku pro dřevo. A to včetně dodávek dřeva na tuzemský trh za stabilních, a se zbytkem Evropy srovnatelných podmínek,“ dodal Šebestyán.

Kolik bere šéf Lesů?

Ekonom Šafařík funkci vykonával tři roky a jeho plat za rok 2024 činil podle organizace Hlídač státu bezmála 6,5 milionu korun. Vedení Lesů nyní dočasně přebírá výrobně-technický ředitel Libor Strakoš a ministerstvo mezitím okamžitě vypisuje výběrové řízení na nového šéfa.

Platy Lesy ČR Platy Lesy ČR | Blesk

Zástupný argument, tvrdí expert

Obstojí Šebestyánovo vysvětlení a může vůbec »šéflesník«  ovlivnit ceny dřeva? „Po nástupu nové vládní garnitury se dalo očekávat, že se budou měnit manažeři na vysokých funkcích,“ řekl Blesku agrární analytik Petr Havel.

Podle analytika je ale vysvětlení ministra přinejmenším sporné. Ceny dřeva jsou podle něj dány hlavně tržní situací. „Na trhu už není takový přebytek dřeva, jako byl v době, kdy se masivně kácely stromy, zejména smrky v rámci kůrovcové kalamity. Kůrovcová kalamita je za námi a ten přebytek dřeva na trhu už není takový a to znamená, že ceny rostou přirozeně,“ vysvětlil Havel. „Je to tedy z mého pohledu trochu zástupný argument, ale mohou tam být ještě další důvody,“ dodal analytik. 

Petr Havel Petr Havel | archiv Blesku

Skončil i šéf pošty

Podobný osud jako šéfa Lesů ČR potkal nedávno i generálního ředitele České pošty Miroslava Štěpána (52). Na začátku roku ho z funkce odvolal ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO, 58).

Video  Šéf České pošty Štěpán v Hráčích: Za eletrokola padaly hlavy, kvůli špatnému doručování dopisů vznikl nový tým. A jaké nás čeká zdražování?  - Genlive/Vera Renovica
Video se připravuje ...

Tomasj ( 15. ledna 2026 10:22 )

ten by měl brát jako ředitel státního popdniku 65tisíc měsíčně.

dana lattova ( 15. ledna 2026 10:09 )

Tady v tom zlodějském státě se děje takových zlodějin,až zrak přechází.Neni jediný co se dostane ke korytu ,aby nezačal zneužívat ze své pozice vše kolem a rozkrádat.Známá vizitka našeho národa.🤦👎

josef šatla ( 15. ledna 2026 06:55 )

ve státních podnicím mají generální vyšši platy než ministr s 5 funkcemi. statu to nevadi. navic ze statniho se líp krade. kolik fůr odvezených do Rakouska skončilo v jeho kapse. není jedinný. dráhy, pošty a další. vetšina na dotacích s miliardovými dluhy.

pepa hryzanek ( 15. ledna 2026 06:14 )

zakázat vývoz, obnovit pily

begonie ( 15. ledna 2026 05:52 )

👍 👍 👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa