Od videoher k zabíjení Ukrajinců: Rusko hledá talenty mezi školáky, navrhují drony a školí vojáky

Autor: The Insider, mav - 
28. července 2025
05:00

Stovky tisíc ruských školáků se účastní programů ministerstva obrany maskovaných jako vzdělávací kluby - dělají z dětí vojenské inženýry, kteří vytvářejí stroje na zabíjení Ukrajinců. Organizátoři jen z povinnosti hovoří o „duálním využití“ technologií, i samotným dětem je jasné, že jde o válku. Mládežníky hry a projekty baví, plus mají motivaci v podobě bodů k přijímacím zkouškám na vysokou i možnost brigády a pozdějšího pracovního místa, líčí v obsáhlé investigaci portál The Insider.

Krátce po zahájení plnohodnotné invaze na Ukrajinu (v Rusku oficiálně „speciální vojenská operace“ – SVO), v červenci 2022, se v okupovaném Sevastopolu konala akce, během níž bylo oznámeno vytvoření „kyberfyzické platformy“ pro školáky s názvem Berloga (Brloh). Organizátoři slibovali, že vrátí Rusko „mezi lídry světového technologického rozvoje“, přičemž to měly udělat děti – pomocí speciálních her ovládat bezpilotní letouny a vyvíjet pro ně software.

Formálně nemá Berloga s válkou na Ukrajině nic společného, příběh hry je o tom, že na fantastické planetě žijí „inteligentní medvědi“, kteří se musí bránit před „včelami“. V jedné hře chrání pomocí dronů „energomed“ před kybernetickým hmyzem a odrážejí „vlny nepřátel“, v jiné se učí ovládat kvadrokoptéru a doručovat zásilky na souřadnice.  

Skutečné úkoly organizátorů není těžké uhodnout. Projekt Berloga je součástí ekosystému vytvořeného Agenturou strategických iniciativ (ASI). Je spojen s příbuznými projekty – sítí vědecko-technických kroužků NTI a intenzivním kurzem Archipelago, kde se již bez jakýchkoli zábran testují vojenské drony.

Předpokládá se, že jakmile se dítě dostane do prostředí ASI, již z něj nevypadne: Nejprve jsou děti zapojeny do herní platformy Berloga, poté přecházejí na olympiády a kroužky NTI, načež se dostanou na intenzivní kurz Archipelago nebo na akce centra Sirius, které již hledají kádry pro armádu a státní korporace spojené s válkou. Spuštění Berlogy osobně schválil prezident Vladimir Putin a od té doby se projekt těší přízni administrativních zdrojů.

Body k maturitě

Žáci přiznávají, že úkoly jsou složité, ale hrají je pouze kvůli bodům navíc k jednotné státní zkoušce (zároveň maturita a přijímací zkouška na univerzity). Vývojáři platformy však počítají s tím, že po zkouškách žáci nikam neodejdou, a chtějí, aby více než 800 tisíc bojovníků s kybervčelami nakonec přešlo k reálnému programování a sestavování dronů. Studenti vyšších ročníků budou žádat o prezidentské granty a absolvovat stáže v partnerských společnostech.

„To je jako Enderova hra,“ připomněl Cristo Grozev, jeden z autorů investigace, science fiction bestseller Orsona Scotta Carda, kde Zemi musí ve válce s mimozemšťany bránit puberťáci.

Další etapou, do které děti postupují po soubojích s virtuálními včelami, jsou tematické soutěže – například takzvané Velké výzvy. Ve finále více než 430 žáků z ruských regionů pracuje na problémech ve 12 oblastech, od genetiky a biomedicíny po moderní energetiku. Tuto rozsáhlou akci pro žáky 7. až 11. tříd organizuje vzdělávací centrum Sirius, které vede Putinova přítelkyně Jelena Šmeljovová. Soutěž podle ní pomáhá partnerům „vyhledávat pro sebe talentované mladé kádry ještě na škole“. V praxi jsou žáci zapojováni do projektů, na kterých již pracují klíčové partnerské společnosti. „Úkoly se testují, získávají se výsledky – a pak se přenášejí do výroby,“ řekla v přímém přenosu na Prvním kanálu.

Šmeljovová však zamlčela jednu skutečnost. Více než 80 % těchto společností (zejména v oblasti bezpilotních letadel a kosmonautiky) spolupracuje s ministerstvem obrany; nebo jejich vedoucí pracovníci jsou či byli pod mezinárodními sankcemi.

Po publikaci článku ještě autorce přišla e-mailová odpověď od centra Sirius; byla šokovaná, že zapojení dětí nepopírají. „Všechny projekty se zabývají velkými výzvami, které jsou uvedeny ve Strategii pro vědecký a technologický rozvoj Ruské federace,“ stálo v e-mailu. „Tato strategie byla schválena Putinem. Takže Putin podle všeho říká, že je v pořádku podvádět děti, aby stavěly drony?“ tweetovala Tacjana Aškurkevičová, hlavní reportérka této investigace.

Válečná legenda i Putinova dcera

Právě na soutěži Velké výzvy v létě 2024 se student Murat a jeho tým rozhodli zvýšit přesnost navigačních systémů bezpilotních letadel. Na zadání společnosti Jakovlev (věhlasné díky konstrukci letounů Jak za 2. světové války), jejímž dlouholetým zákazníkem je ministerstvo obrany, měli studenti vymyslet, jak tuto techniku vylepšit. Ve finále chlapci předvedli dron, který sami vyvinuli a který lze použít i v těžko přístupných místech, například v lese. Tým žáka Nikity zase představil automatizovaný systém detekce bezpilotních letounů v úkolu, jehož partnerem byl Rosatom (pod jejíž kontrolou se nyní nachází okupovaná Zaporožská jaderná elektrárna).

Dalším úkolem bylo vytvořit bezpilotní letoun pro inventarizaci skladů, který koordinoval největší ruský výrobce dronů, společnost Geoskan. V roce 2023 fond Putinovy dcery Jekatěriny Tichonovové koupil 10 % společnosti a již o rok později dosáhli rekordního zisku 1,27 miliardy rublů. Právě na základě Geoskan-Ufa oznámil předseda vlády Baškortostánu Andrej Nazarov výrobu bezpilotních letounů pro válku na Ukrajině.

15:21
Dnes
!

Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že zkrátí padesátidenní lhůtu, kterou dal dříve Rusku k ukončení války proti Ukrajině, a to na deset až dvanáct dní ode dneška. Novou lhůtu potvrdí v nejbližší době. Informovala o tom stanice Sky News nebo agentury Reuters a AFP. Šéf Bílého domu se tak vyjádřil na setkání s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku.

Trump už o něco dříve bez podrobností řekl, že chce zkrátit padesátidenní lhůtu. Zopakoval, že ho ruský prezident Vladimir Putin velmi zklamal. Později také zmínil sekundární sankce, pokud Rusko neuzavře dohodu.

15:14
Dnes

Ruští vojáci, kteří se už nechtějí podílet na bojích proti Ukrajině, čelí brutálním trestům, uvádí na svých internetových stránkách televize CNN. Informace o praktikách, jimž tyto vojáky vystavují jejich velitelé, zachycují Ukrajinci v odposleších nebo je natáčejí příslušníci ruské armády a pak se šíří na sociálních sítích.

V jednom zachyceném hovoru, který novináři ze CNN vyslechli, ruský velitel nařizuje, aby vojáka v rámci trestu za dezerci přivázali ke stromu a nechali ho napospas ukrajinským dronům. Tato praktika se prý nazývá „oběť pro Babu Jagu“. Velitel jedné z ukrajinských dronových jednotek vystupující pod přezdívkou Munin řekl, že takový případ viděl dvakrát a mnohokrát o něm slyšel v odposlechnutých hovorech nepřítele. „Velkým ukrajinským dronům říkají Baba Jaga. V těch narušených lidech vyvolávají strašnou paniku,“ uvedl.

14:39
Dnes

Od rozpoutání války Ruska proti Ukrajině se Kyjevu podařilo vrátit z ruského zajetí 5857 lidí a kromě toho ještě osvobodit dalších 555 lidí mimo dojednané výměny zajatců. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s členy týmu, kteří mají na starost osvobození a pomoc válečným zajatcům. Schůzky se zúčastnili i osvobození ukrajinští vojáci a civilisté.

„Hovořili jsme o tom nejdůležitějším: o návratu všech našich lidí domů,“ napsal Zelenskyj na sociální síti. „Je důležité pokračovat ve výměnách, prověřovat situaci s každým jménem. Každý a každá je důležitý. Jsem vděčný všem, kdo se snaží ze všech sil o výměny, a všem, kdo pomáhají. Děkuji i našim vojákům, kteří Ukrajině doplňují fond (zajatých ruských vojáků) na výměny,“ dodal.

Zobrazit celý online

Existují i děsivější příklady. Studentům vyšších ročníků bylo zadáno vypracovat koncepci supertěžké nosné rakety – studenti uvedli, že je určena pro vojenskoprůmyslový komplex. Partnery tohoto úkolu byly BGTU Vojenmech, jedna z hlavních obranně-technických vysokých škol v Rusku, a Koncern VKO Almaz-Antej. Rakety z jeho výroby pravidelně ostřelují ukrajinská města.

Reportérka, vydávající se za novinářku státních médií, kontaktovala tři finalisty závěrečné fáze soutěže Velké výzvy (jejich jména byla v textu změněna). Vladislav nedávno oslavil 18. narozeniny, už ale vystupuje v Akademii věd a zajímají se o něj výrobci dronů. Několik bezpilotniků sám vyvinul, jeden dostal do praxe: Prodává ho organizacím, které připravují operátory bezpilotních letounů, mimo jiné pro válku na Ukrajině. Jedna firma ho využila při testování prostředků elektronického boje. Začal s nimi spolupracovat už ve svých 16–17 letech.

17letý Maxim vysvětlil, že studenti neuvádějí názvy společností, se kterými spolupracují, protože to pro firmy představuje reputační riziko kvůli účasti dětí ve válce. Dodává však, že mladí lidé vždy reagují na žádosti armády: „Je třeba pomáhat našim. Za to nedostáváme zaplaceno, ale je to naše vědomá volba.“

I soutěže se formálně snaží předstírat, že nejde o vojenské projekty. „Zakázali nám říkat, že je to potřebné pro válku, a tak jsme vymýšleli civilní využití našich vývojů. Je to přece dětský program. To znamená, že projekt musí mít vždy dvojí účel – na všech soutěžích existuje takové nepsané pravidlo. Pokud je projekt relevantní pouze pro armádu, je to velmi špatné, vždycky říkají, že si máme vymyslet něco jiného,“ popsal Maxim. Blízkost dětských projektů a reálného obranného průmyslu si ověřil sám na exkurzi do vývojového centra vojenské techniky: „Byl jsem velmi překvapen. Čip, počítač – stejné jako ty, které jsme používali v soutěži. Stejné jsou i technologie a programy,“ popsal reportérům.

Praxe ukazuje, že dětské nápady jsou korporacemi skutečně žádané a po dopracování jsou realizovány ve výrobě. Maxim říká, že takový úspěch se stal s bezpilotním letounem, jehož prototyp vytvořili žáci pro PAO Jakovlev. Společnost však nezmínila, že projekt vznikl na dětské soutěži.

Patnáctiletý Stas pracuje na dronu-kamikaze. „Podobné projekty již existují, ale jeden exemplář stojí naši armádu 800 tisíc rublů. Po zásahu cíle se sám zničí, což je drahé. Mým úkolem je dosáhnout ceny 150 tisíc rublů (cca 40 tisíc Kč),“ řekl novinářům. „Budu provádět testy společně se skupinou, která může tento projekt převzít do výzbroje a poskytnout mi financování.“

K tomuto nápadu Stase přivedl vedoucí klubu, do kterého chodí od sedmi let. Název neprozradil, avšak podle informací z otevřených zdrojů navštěvuje kroužek v Centru technického vzdělávání na moskevských Vrabčích horách. Jeho vedoucím je známý učitel dronových závodníků Konstantin Vološčuk. Jakmile na Ukrajině vypukla plnohodnotná válka, vojáci se na tohoto vedoucího obrátili: „Okamžitě ho zapojili do pomoci armádě, do konstrukce něčeho nového. První rok jsme pomáhali s výcvikem vojenských pilotů, pomáhali jsme s montáží dronů,“ vylíčil Stas. „Na začátku ‚speciální vojenské operace‘ bylo možné spočítat na prstech jedné ruky počet schopných lidí, kteří mohli někoho vyškolit, proto byly zapojeny i děti, které se věnovaly tomuto oboru v kroužcích.“

Pro Putinovu invazi se tak Stas angažoval už od 13 let. Ostatní úkoly, na kterých pracovali ve vzdělávací organizaci, měly podle něj dvojí užití: „Vyvíjeli jsme projekt ‚Dodávka vody do těžko přístupných míst‘. Podle mě je zřejmé, o co jde: Vezměte si tvar dělostřeleckého granátu – a vezměte si tvar láhve s vodou. Je tu nějaká podobnost, ne?“

Veřejné tajemství

Vedoucí představitelé organizací využívajících dětskou kreativitu a know-how by s novináři asi nemluvili, reportérka se tak vydávala za metodičku soutěže Velké výzvy. Vedoucí vzdělávacích projektů Geoskan Michail Luckij otevřeně potvrdil, že v loňském roce se Velkých výzev účastnili „chlapci, kteří vyráběli drony pro SVO“. „Je potřeba ukázat běžným lidem, kde se drony budou objevovat v civilním životě,“ pokračoval Luckij. „Jinak si děti budou myslet, že dron je bomba, nosič smrti. I když děti samy chtějí participovat na něčem vojenském, je třeba mít na paměti, že projekty čtou i dospělí, jejich rodiče,“ vysvětlil potřebu zahalovat vojenské projekty do civilní iluze. Geoskan podle něj žádný vojenský projekt neřeší. „Pokud o tom nikde na oficiálním webu není napsáno, znamená to, že to neděláme. A pokud ano, pak neoficiálně.“

Občas se ale někdo prořekne. „Od roku 2022 mladí lidé ve věku 15–18 let i starší získali na hodnotě nejen na univerzitě, ale také na trhu práce. Někteří z nich zakládají vlastní startupy a mnozí přijímají zakázky od soukromých osob. Ještě více lidí, ne-li všichni, pomáhají frontě, jak nejlépe umí,“ pronesl David Ovakimjan, ředitel Centra pro bezpilotní systémy Samarské univerzity na oborovém fóru.

Sergej Golubok, významný právník a obhájce lidských práv, který působí i před Mezinárodním trestním soudem, poznamenává, že zapojování nezletilých do výroby zbraní je nezákonné: „Takové jednání porušuje článek 32 Úmluvy o právech dítěte a článek 3 Úmluvy Mezinárodní organizace práce č. 182. Ta zakazuje nejhorší formy dětské práce, na nichž se Rusko podílí.“

Mezinárodní právnička Jekatěrina Dejkalová zase poukazuje na porušování Úmluvy OSN o právech dítěte: „Jedná se o záměrné zapojení dětí, včetně využití jejich schopností a talentů v technické oblasti, do pomoci při výrobě zbraní pro válku, kterou ten stát sám rozpoutal. To vše rozhodně nepřispívá k morálnímu rozvoji dětí a je v přímém rozporu s jejich přípravou na život ve svobodné společnosti ‚v duchu míru, důstojnosti a tolerance‘, jak to vyžaduje úmluva.“ Nota bene centra pro výrobu a vývoj vojenských dronů mohou ukrajinští velitelé považovat za legitimní vojenské cíle, což znamená, že ruský stát vědomě, ba úmyslně vystavuje své vlastní školáky nebezpečí.

Video Víte, že... Vladimir Putin - Blesk TV
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa