Těžké časy pro Rusy? Zdražuje jim benzin a mají ho nedostatek. Úřady chystají omezení
Ač se Vladimir Putina a jeho lidé ustavičně holedbají, jak je ruská ekonomika v pořádku a mezinárodní sankce na ni nijak zvlášť nedopadají, některé skutečnosti zakrýt nedokážou. Například nedostatek benzinu a tím jeho zdražování.
Rusko je samozřejmě ropná velmoc a suroviny pro výrobu benzinu a nafty má dokonce nadbytek, když ji spousta donedávných odběratelů už odmítá. Jenže rafinerie neomezenou kapacitu nemají, pohonných hmot není dost.
„Rusko zaujímá vedoucí pozici ve světové těžbě ropy, ale v posledních letech je pozorován vzestupný trend spotřebitelských cen benzínu. Výjimkou nebude ani rok 2025. V srpnu AI-95 zdraží o 4,2 rublů ve srovnání s počátkem roku a AI-92 o 3,1 rublů,“ řekla ekonomka Zalina Kazovová portálu Gazeta.Ru. AI-95 je ekvivalentem českého Naturalu 95, 92 je benzin s nižším oktanovým číslem (v tuzemsku bývá 91, už ovšem vzácně).
Meziroční zdražení tak u 95oktanového paliva tak bude asi 10,2 %, v průměru na 60 rublů 20 kopějek (15,90 Kč). Bude tak stále dvakrát levnější než v Česku, leč Rusové jsou zkrátka na levnější benzin zvyklí a zdražení pocítí.
„Růst cen je způsoben vlivem vnějších faktorů, včetně situace na světovém trhu s ropnými produkty. Pozorujeme nárůst poptávky po ropě přibližně o 150 tisíc barelů denně, útlum rafinerií, rozdíly v cenách surové ropy a ropných produktů,“ vysvětlila Kazovová. „Na struktuře cen se podílejí také vnitřní faktory. Zvýšení spotřební daně o 14 % mělo přímý vliv na růst maloobchodních cen pohonných hmot.“
Kapacity rafinerií do jisté míry limitují i údery ukrajinských dronů, kterým se občas podaří překonat i mnoho stovek kilometrů do hloubi ruského území. Úspěšný úder dokáže ropný provoz zapálit i na mnoho dní.
Premiér Michail Mišustin a jeho kabinet už chystají opatření. „V Rusku může v nejbližších dnech opět začít platit úplný zákaz vývozu benzínu, a to i pro velké výrobce,“ informoval deník Kommersant. „Rozhodnutí, kterému trh až do poslední chvíle nevěřil, by mělo být opatřením ke snížení burzovních cen, jež se přiblížily historickému rekordu ze září 2023. Odborníci označují tento mechanismus za účinný, ale poznamenávají, že neřeší hlavní problém – nedostatečnou produkci, zejména vysokooktanového paliva.“
Zdražování benzinu je o něco vyšší než všeobecná inflace v zemi, meziroční v minulých týdnech činila 9,34 %.