Fiala o novém tlaku vůči Rusku: Dosud nejtvrdší sankce. A ocenil Ficovu otočku
Je dobře, že Slovensko změnilo své rozhodnutí a přestalo blokovat nové postihy, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v návaznosti na shodu členských států Evropské unie na 18. balíčku protiruských sankcí. Na síti X také napsal, že jde o zatím nejtvrdší balík sankcí a důležitý krok ve společném tlaku na Kreml. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) připomněl, že Česko prosadilo možnost vyžadovat od vývozce získání povolení při podezření, že zboží může přes třetí zemi skončit v Rusku.
Zástupci členských států EU se dnes shodli na balíčku sankcí proti Rusku poté, co slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek večer informoval, že Bratislava stáhne svou blokaci. Nová protiruská omezení, která míří zejména na energetický a bankovní sektor, dnes podle informací ČTK ještě formálně v Bruselu schválí unijní ministři pro evropské záležitosti.
„Je to další důležitý krok v našem společném tlaku na Kreml, aby ukončil svou agresi vůči Ukrajině. Sankce fungují, oslabují ruskou ekonomiku a omezují schopnost Ruska financovat válku,“ uvedl Fiala. Co se týče slovenské blokace, připomněl, že o víkendu dopisem požádal slovenského premiéra Roberta Fica, aby jeho země umožnila přijetí sankcí.
Fico v reakci na dopis tento týden vyzval Fialu, aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Navrhl také co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí na Slovensku, což Fiala odmítl.
„Prosadili jsme do evropských pravidel jednoduchou věc: když máme podezření, že zboží může skončit přes třetí zemi v Rusku, máme možnost vyžadovat od vývozce získání vývozního povolení, i když se nemusí jednat o zboží dvojího užití. Tím zavíráme zadní vrátka reexportu,“ uvedl Lipavský. Takzvaný záchytný mechanismus má umožnit celním správám členských zemí mnohem lépe zabraňovat obcházení sankcí.
Bezpečnostní informační služba (BIS) ve výroční zprávě za loňský rok upozornila na to, že se některé české firmy snaží hledat cesty, jak do Ruska dodat zboží, na které dopadají mezinárodní sankce. Dodávky se k ruským klientům snaží dopravit nejčastěji reexportem přes země Eurasijské hospodářské unie, případně přes Čínu. Eurasijská unie sdružuje Rusko a některé další postsovětské země - Bělorusko, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v červnu uvedl, že některé firmy včetně českých a německých stále dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní. Podle Zelenského jde mimo jiné o 13 německých a osm českých společností, jejich jména ale neuvedl. Vláda má k dispozici seznam českých firem, úřady informace analyzují, jména firem ovšem zveřejňovat nebudou.
Evropská komise (EK) navrhla dosud poslední balík sankcí 10. června a od té doby trvalo intenzivní vyjednávání mezi členskými státy. Balík počítá s dalším omezením týkajícím se ruského energetického a bankovního sektoru, se snížením cenového stropu u ruské ropy a se zákazem využívání infrastruktury plynovodu Nord Stream. Slovensko žádalo záruky k jiné iniciativě EK, se kterou Bratislava nesouhlasí a podle které má postupně skončit dovoz ruského plynu do Unie. Komise v minulých dnech konkrétní záruky Bratislavě poskytla.
👍 tak. Tentokrát bez rány.