Přibalte adaptér i powerbanku
Před odjezdem si nejen zkontrolujte, že máte správnou nabíječku, ale předem si zjistěte, jaké jsou v místě vaší dovolené zásuvky. S jinými typy než doma se můžete setkat ve Velké Británii, Irsku, Švýcarsku, Japonsku apod. Vyplatí se přibalit i powerbanku.
+Rada: Pořiďte si speciální adaptér. Nejlépe takový, který kombinuje hned několik různých typů zásuvek a je využitelný v mnoha zemích.
Zabezpečte telefon
Před cestou si nastavte bezpečnostní prvky, jako jsou PIN, otisk prstu nebo rozpoznání obličeje. Důležitá data si zálohujte ať už na cloudu, nebo v jiném zařízení. Vyplatí se i kontrola oprávnění jednotlivých aplikací, které často přistupují k většímu množství údajů, než je nutné.
+Rada: Pro případ ztráty nebo krádeže se vyplatí mít zapnutou funkci »Najít můj telefon«.
Aktivujte si roaming
„Posílání zpráv a volání můžete řešit několika způsoby. Kromě zahraniční SIM karty nebo virtuální karty pro mezinárodní volání je to především roaming,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Roaming se vyplatí hlavně v rámci Evropské unie. Stačí si v Česku pořídit tarif s neomezenými daty. Pak budete volat a psát za stejných podmínek jako doma. Jen dat budete mít omezené množství definované operátorem.
+Rada: Mimo EU platí jiné tarifní podmínky. Surfování na internetu nebo i volání a psaní zpráv se může pořádně prodražit. Přesné ceny si můžete předem ověřit u svého operátora.
Mapy stáhněte předem
Mapy lokalit, kde se budete zdržovat, si postahujte předem. Všude totiž nemůžete počítat s dostatečným signálem, a mapy se tak nemusí načíst.
+Rada: Ne všechny aplikace mají mapy pro celý stát, některé pracují s regiony či jinak definovanými lokalitami, vždy se ujistěte, že máte mapy všech míst, na která zamíříte.
Šetřete s daty
Především při delších pobytech, kdy hrozí vyčerpání operátorem stanoveného limitu, se vyplatí šetřit s daty.
+Rada: Data můžete úplně vypnout v době, kdy je nepotřebujete. Případně se dají vypnout data jen pro určité aplikace. „Většina z nich totiž provádí na pozadí aktualizace, které data spotřebovávají, i když je vůbec nevyužíváte,“ vysvětluje Thienel.
Nezapomeňte na pojištění
Zvažte pojištění telefonu pro případ ztráty, krádeže nebo poškození. V některých zemích se krádeže elektroniky stále častěji objevují především na turistických místech. „V případě problémů vám pojištění může výrazně zjednodušit řešení situace i finanční ztráty,“ dodává Thienel.
+Rada: Některá cestovní pojištění už zahrnují i elektroniku. Předem si ověřte, jestli mezi ně patří i to vaše. Pokud ne, vyplatí se sjednat si ho zvlášť.
Kriminalista o zlodějích na internetu: Je jim jedno v jaké situaci jste, okradou vás o vše. Jak to dělají? Bára Holá