„Jak mě přijmou kolegové, jaký bude šéf a zvládnu to vůbec,“ jsou myšlenky, které »starého nováčka « často napadají. Jak ale uvádějí odborníci, všechno se dá zvládnout. „Je přirozené, že změna zaměstnání po delším čase může být psychicky náročnější, ale restart kariéry po padesátce dnes rozhodně není výjimkou. A pokud se nový kolega zapojí s otevřeností a respektem, obvykle se mu dostane stejného přijetí,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik práce Alma Career.

Tomáš Ervín Dombrovský
Autor: scom

Pracovníci 50+ by ale měli mít na paměti, že můžou být pro zaměstnavatele velkým přínosem. „Starší pracovníci často přinášejí nadhled, klid při řešení problémů a stabilitu. Dokážou doplnit tým o perspektivu, která vyvažuje energii mladších kolegů. Pokud si v týmu získají důvěru, mohou být pro jeho fungování skutečnou oporou,“ dodává Dombrovský.

Jak hladce zapadnout

Každý nováček v kolektivu, bez ohledu na věk, by se měl řídit několika základními pravidly, která podle psycholožky Hany Kyrianové, odbornice na pracovní vztahy, pomůžou.

Zapisujte si

Nechovejte se jako mistři světa. „Když vám někdo něco vysvětluje, zapisujte si to (pokud nemáte jistotu, že si to zapamatujete),“ radí psycholožka. 

Neberte pomoc jako samozřejmost

Za každou pomoc poděkujte. „A pokud dostanete pozvání na jakoukoliv akci, pokud možno jděte a zapojte se,“ doporučuje.

Kritiku spolkněte

Nekritizujte postupy v nové firmě a nesrovnávejte s minulou firmou, zejména ne v kritickém kontextu. A vhodná není ani otázka typu »proč to nemáte/ neděláte takhle?«

Ptejte se na pravidla

Všímejte si, jak se v novém týmu přistupuje k různým věcem, může to být jinak, než jste zvyklí. Případně se zeptejte na pravidla, i ta nepsaná. Chodí se na oběd společně, jak je to s návštěvou doktora, nastavením klimatizace apod. 

Snažte se nevyčnívat

„Od začátku dodržujte všechny zjevné normy. Choďte mírně před začátkem pracovní doby, odcházejte nejdřív chvíli po konci pracovní doby, případně trochu později. Snažte se dělat práci pečlivě, spolupracujte na úkolech a hlídejte si, abyste pracovali podobně intenzivně, jako ostatní,“ dodává psycholožka Kyrianová.

Tohle nedělejte

Nejen padesátníci by se v nové práci měli chovat s respektem k ostatním, neklást přehnaný důraz na vlastní zkušenosti, ale zároveň se nepodceňovat.

Nikoho nepoučujte - začátek v novém kolektivu by neměl být spojený se snahou okamžitě poučovat okolí nebo dokazovat vlastní hodnotu.

Nezdůrazňujte věkový rozdíl - podle psycholožky Kyrianové je dobré si hlídat cokoliv, co zvýrazňuje věkový i postojový rozdíl. Rozhodně nepoužívejte věty, jako: „To jsme u nás zkoušeli, ale nefungovalo to.“ „Za nás tohle nebylo.“ „Když mně bylo tolik, co vám, tak jsem ....“

Neposmívejte se technice - vyhněte se kritickému pohledu na moderní trendy. I když se vám zdá směšné, že místo schůzky s kolegy ve vedlejší kanceláři máte společné online meet, nekritizujte to. Své názory (i když jste přesvědčeni o jejich správnosti) si raději nechte pro sebe, zvláště v otázkách výchovy dětí, genderu. 

Jak se změnila pravidla zkušební doby?

Bojíte se, že vás práce nebude bavit a kolegové vás budou trápit? Vše můžete zjistit během zkušební doby. A pokud nebudete spokojení, můžete bez udání důvodu odejít i ze dne na den. Jen musíte ukončení pracovního poměru zaměstnavateli oznámit písemně. Nevýhodou ale je, že stejným způsobem se s vámi může rozloučit i zaměstnavatel.

Nově je o měsíc delší

Určité změny vnesla do zkušební doby tzv. flexinovela zákoníku práce, která začala platit 1. 6. 2025.  „Prodlužuje se nejvyšší přípustná délka zkušební doby, a to z dosavadních tří na čtyři měsíce a u vedoucích zaměstnanců z dosavadních šesti na osm měsíců,“ vysvětluje odborník na pracovní právo advokát Václav Vlk z poradenské kanceláře Rödl & Partner.

Závisí i na délce pracovního poměru

Bez změny zůstává pravidlo, že zkušební doba nesmí být delší, než je polovina sjednané doby trvání poměru. „Bude-li tedy například s vedoucím zaměstnancem sjednán pracovní poměr na dobu určitou jednoho roku, nebude možné sjednat zkušební dobu v délce osm měsíců,“ vysvětluje advokát.

Dodatkem se může prodloužit

Zkušební doba se musí sjednat písemně, a to nejpozději při vzniku pracovního poměru. Novinkou je možnost jejího prodloužení. „Zkušební dobu je možné prodloužit do dosažení její nejvyšší přípustné délky dodatkem k pracovní smlouvě,“ vysvětluje.

Rozhodují pracovní dny

Zkušební doba se nově počítá po dnech, nikoli po měsících. Je tak důležité s tím počítat nejen vzhledem k nestejné délce kalendářních měsíců, ale například i kvůli různým překážkám v práci. Právě o ně se totiž zkušební doba prodlužuje.

„Zkušební doba se prodlužuje o pracovní dny zaměstnance, v nichž během zkušební doby neodpracoval celou směnu z důvodu překážky v práci, čerpání dovolené nebo neomluveného zameškání práce,“ vysvětluje advokát Vlk.

Stačí ale odpracovat alespoň část směny, aby se o tento den »zkušebka« neprodloužila. Novinkou je i to, že zkušební doba se neprodlužuje o kalendářní dny, ale o zaměstnancovy pracovní dny. „Nedávalo by totiž valného smyslu, aby se zkušební doba prodloužila o dny, kdy zaměstnanci žádná směna není nařízena,“ dodává.

Budoucnost potřebuje každého

Starší zaměstnanci mají spoustu možností, jak se přizpůsobit měnícím se požadavkům pracovního trhu. Více informací, rady a tipy, jak zvládnout změnu kariéry ve věku 45+, stejně jako příběhy konkrétních lidí najdete na www.budoucnostpotrebujekazdeho.cz

 

Fotogalerie
5 fotografií

 

Video
Video se připravuje ...

Šéf odborářů Středula o flexinovele pro zaměstnance: Kdo je vítěz a kdo poražený? Bára Holá