Matouš (29) přišel na svět předčasně a od narození nevidí. Trpí navíc autismem, takže komunikace s ním je někdy složitá. Jeho maminka Kristýna, která o něj pečuje, ale odmítá, aby dny trávil jen zavřený doma. I proto ho minulou sobotu vzala k rybníku v pražské Liboci, aby se mohl vykoupat. Vjela na cestu označenou zákazem vjezdu s dodatkovou tabulkou »Jen zásobování «, což jako držitelka oprávnění ZTP/P může. A zaparkovala na místě, kde vůz odstavit smí. Za předním oknem proto měla viditelně tzv. modrou kartu.
„Přesto mi čelní sklo mého osmnáct let starého auta někdo polil jakousi hmotou,“ říká Kristýna. Policii nejprve volat nechtěla, ale pak zjistila, že poškození skla je mnohem vážnější, než si myslela. „Hmotu nelze odstranit ani mechanicky, ani chemicky. Auto je pro mě přitom životně důležité. Vozím s ním syna každý den,“ vysvětluje.
Za krutou vraždu přítelkyně (†19) dostal Stanislav (23) 20 let vězení! Zakopal ji v garáži a z účtu jí…

Na sociálních sítích přitom zjistila, že není první, komu se v ulici nedaleko rybníka podobná věc stala. „Údajně to má dělat někdo z místních, komu vadí, když u nich zaparkuje auto. Takhle se ale věci řešit přece nedají. I kdyby si někdo třeba myslel, že je moje kartička falešná, má zavolat policii. Doufám, že se tomu hrdinovi, co zničil auto mámě s nevidomým autistickým synem, bude líp spát, když ví, že teď hned tak nikam nevyjedeme,“ říká maminka. Zároveň ji ale překvapila vlna podporujících reakcí. „Byla jsem tím hrozně dojatá. Ozval se mi třeba pán, který je právník, a nabízel pomoc,“ dodává Kristýna.
Může i na zákaz
Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením, tzv. modrá kartička, se vydává lidem s těžkým zdravotním postižením nebo jejich průvodcům. Držitel má možnost parkování na místech určených pro invalidy, v naléhavých případech může zaparkovat i na místech označených značkou »zákaz stání«, nesmí ale ohrožovat bezpečnost silničního provozu. Má dovoleno vjet do oblastí označených zákaz vjezdu s dodatkovými tabulkami: Jen pro zásobování, Mimo zásobování, Jen dopravní obsluha, Mimo dopravní obsluhu a Pěší zóna.
Ministerstvo dopravy: Stát tam směla
Policie na místě přestupek nezjistila, paní Kristýna podle hlídky nedaleko rybníku zaparkovat mohla. Stejného názoru je i ministerstvo dopravy. „Vyhodnocení jakéhokoli případného protiprávního jednání je vždy na policistech/ strážnících na místě. I kdyby se na první dobrou mohlo zdát, že se jedná třeba o přestupek, vždy posuzují materiální aspekt, tedy společenskou škodlivost. A pokud ji neshledají, není ani přestupek. To platí o čemkoli,“ řekla Blesku mluvčí úřadu Alena Mühl a doplnila: „Tady by ale přestupek ani nebyl, pokud by spadala pod dopravní obsluhu. Tedy pokud bylo vozidlo označeno parkovacím průkazem.“ Ať řidič stojí špatně, nebo ne, nikdo nemá právo poškodit mu auto. Pokud se mu to nezdá, může zavolat linku 156 nebo 158.
Kristýně a Matoušovi můžete pomoci prostřednictvím sbírky.