Telegram už není bezpečný. Zprávy čtou ruští zpravodajci, varuje investigativní organizace

Autor: vja - 
12. června 2025
21:12

Podle vyšetřování investigativní organizace IStories může mít aplikace pro zasílání zpráv Telegram vazby na ruskou Federální bezpečnostní službu (FSB).

IStories uvedla, že odhalila důkazy naznačující, že serverovou infrastrukturu platformy spravují společnosti, které spolupracovaly s ruskými zpravodajskými službami, což vyvolává značné obavy z možného vládního sledování.

Na žádost plátku Newsweek o komentář odpověděl vedoucí oddělení pro styk s tiskem a médii společnosti Telegram Remi Vaughn. „Jako globální společnost má Telegram smlouvy s desítkami různých poskytovatelů služeb po celém světě. Žádný z těchto poskytovatelů služeb však nemá přístup k datům Telegramu ani k citlivé infrastruktuře. Všechny servery Telegramu patří společnosti Telegram a jsou udržovány zaměstnanci Telegramu. Neoprávněný přístup k nim není možný,“ uvedl.

Za celou dobu své existence podle Vaughna Telegram nikdy nezpřístupnil žádné soukromé zprávy třetí straně. Šifrování zpráv prý nebylo nikdy prolomeno. „Telegram se zavazuje chránit soukromí uživatelů a lidská práva, jako je svoboda projevu a shromažďování. Hraje významnou roli v prodemokratických hnutích po celém světě, včetně Íránu, Ruska, Běloruska, Myanmaru a Hongkongu,“ stojí v automatické zprávě zaslané redakci Newsweeku.

Podezřelí dodavatelé

Telegram má dlouhodobě pověst bezpečné aplikace pro zasílání zpráv a celosvětově ji používají novináři, aktivisté i běžní uživatelé, kteří hledají soukromí. Její zakladatel, původem Rus Pavel Durov, který byl v srpnu 2024 zadržen francouzskými úřady, vypěstoval platformě image založenou na ochraně digitálního soukromí.

Pavel Durov je zakladatelem, majitelem a generálním ředitelem společnosti Telegram. Z Ruska odešel v roce 2014 poté, co ztratil kontrolu nad svou předchozí společností kvůli tomu, že odmítl předat údaje ukrajinských demonstrantů bezpečnostním agenturám.

Infrastrukturu Telegramu spravuje společnost Global Network Management (GNM), malá firma registrovaná na Antigui a Barbudě, která podle IStories poskytuje platformě více než 10 000 IP adres. Majitel společnosti GNM, ruský státní příslušník Vladimir Vedenejev, již dříve u amerického soudu vypověděl, že má zaměstnance se sídlem v Rusku. IStories rovněž zjistila, že Vedenejev působí jako finanční ředitel společnosti Telegram.

Mnoho ze zmíněných IP adres dříve vlastnil Globalnet, telekomunikační operátor se sídlem v Petrohradě. IStories uvedla, že Globalnet má vazby na Kreml a ruské zpravodajské služby, včetně FSB. Společnost Electrontelecom se sídlem v Petrohradě údajně poskytla Telegramu dalších 5 000 IP adres. Podle IStories jde rovněž o dodavatele FSB.

Společnost Electrontelecom prý poskytla služby v oblasti instalace a údržby „komplexního systému pro přenos utajovaných informací z pevných zařízení provozovaných ředitelstvím FSB pro Petrohrad a Leningradskou oblast“.

Sledování zařízení po celém světě

Vyšetřování přichází několik dní poté, co ruská nevládní organizace pro lidská práva First department varovala, že FSB získala přístup ke komunikaci Rusů s ukrajinskými telegramovými kanály, které poskytují důležité aktuální informace a zprávy o Putinově invazi na Ukrajinu. „Víme, že v době, kdy jsou obvinění v případech ‚vlastizrady‘ zadrženi, FSB již disponuje jejich korespondencí,“ uvedla organizace.

Vedoucí First department Dmitrij Zair-Bek uvedl, že materiály z Telegramu již byly použity jako důkazní materiál ve „značném počtu případů“. „Ve většině případů k nim byl získán přístup díky nabouraným zařízením. Existují však i případy, kdy nelze nalézt žádné věrohodné technické vysvětlení odpovídající známým metodám přístupu,“ uvedl podle listu Novaja Gazeta.

Expert na kybernetickou bezpečnost Michał Woźniak řekl IStories, že kromě ukládání dešifrovaných zpráv připojuje Telegram ke každé zprávě odeslané na platformě také jedinečný identifikátor zařízení, známý jako auth_key_id, který může určit, kde se uživatel nachází, a odhalit jeho IP adresu.

„Pokud má někdo přístup k provozu Telegramu a spolupracuje s ruskými zpravodajskými službami, znamená to, že identifikátor zařízení se stává opravdu velkým problémem – nástrojem pro globální sledování uživatelů bez ohledu na to, kde se nacházejí a k jakému serveru se připojují,“ řekl Woźniak.

Telegram se k vyšetřování ani k obviněním veřejně nevyjádřil. Společnost nedávno dostala 300 milionů dolarů za zavedení chatbota Elona Muska Grok. „Letos v létě získají uživatelé Telegramu přístup k nejlepší technologii umělé inteligence na trhu. S Elonem Muskem jsme se dohodli na ročním partnerství, které přinese Grok od xAI více než miliardě našich uživatelů a integruje ho do všech aplikací Telegramu,“ oznámil 28. května Durov.

18:36
Dnes
!

Slovensko chce další jednání s Evropskou komisí a do vyjasnění návrhu jejích záruk ohledně dodávek zemního plynu bude Bratislava žádat odklad hlasování o 18. balíku sankcí EU vůči Rusku. Vyplývá to z dnešního prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica.

Slovensko blokuje přijetí nových protiruských sankcí, neboť žádá záruky k jiné iniciativě EK, se kterou Bratislava nesouhlasí a podle které se má do konce roku 2027 postupně zastavit dovoz ruského plynu do unie.

17:54
Dnes

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku se nepodařilo schválit, při dnešním jednání v Bruselu nebylo podle diplomatických zdrojů ČTK dosaženo žádného posunu. Balík blokuje Slovensko. Bratislava podmiňuje svůj souhlas s novými omezeními proti Rusku vyřešením svých obav ohledně budoucích dodávek plynu. Obává se negativních dopadů plánu Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do Evropské unie.

17:46
Dnes

Výroky předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl dnes na předvolební akci v Brně premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém šéf opozičního ANO řekl, že by vláda pod vedením hnutí v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„To, co říká Andrej Babiš, je bohužel nebezpečné. Není to překvapivé, protože muniční iniciativu už několikrát kritizoval,“ řekl Fiala. „To jsou hrozně nebezpečné věci, jednak pro bezpečnost ČR, ale i pro prestiž ČR v zahraničí, protože na české iniciativě se aktivně podílí celá řada dalších zemí, které jsou našimi spojenci,“ dodal. Rušit ji by podle něj byla obrovská chyba.

Zobrazit celý online
Video  Telegram - jedna z mála funkčních sociálních sítí v Rusku  - Videohub
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 13. června 2025 12:17 )

Nás Facebook zase čte BIS, lidí se stejně nepoučí.

Tomáš Souček ( 12. června 2025 21:14 )

A ukrajinský taky😀

Zobrazit celou diskusi