Čapí hnízdo u soudu, den druhý. Lžete, útočil Babiš na klíčového znalce
Andrej Babiš (70) byl znovu u soudu. Vrchní soud v Praze dnes druhým dnem projednával odvolání státního zástupce proti rozsudku, který loni pražský městský soud zprostil obžaloby předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni, nyní europoslankyni ANO, Janu Nagyovou. Proběhl výslech svědků, soudkyně Eva Brázdilová také nařídila čtení listinných důkazů. Přelíčení bylo těsně před 16.00 přerušeno do středečních 9.00. Jasno o verdiktu má být koncem června.
Soudní líčení má ve středu pokračovat prováděním dalších důkazů. Jednání je tento týden naplánované právě do středy, soud si ale vyhradil i dalších pět jednacích dnů v červnu. Babiš se bude středečního líčení opět osobně účasnit.
Rozsudek pak padne podle České televize až na konci vyhrazené doby, byť původně uvažovali soudci již o vynesení verdiktu během středy. Podle ČT senát vrchního soudu krokem vyhověl obžalované straně sporu, která chtěla více času na svá vyjádření.
„Není nic nového,“ zhodnotil expremiér Babiš po skončení jednacího dne pro novináře průběh líčení. Jeden ze svědků vypovídal dle Babiše „ještě lépe než minule“. A to sice v tom směru, že „všem musí být jasné, že jsem s tím neměl nic společného“, řekl Babiš. „Před 18 lety jsem měl údajně něco udělat. Úplný nesmysl,“ uvedl k tomu šéf ANO. Ten také doplnil, že jeho kauza nemá nic společného s politikou, narozdíl od „kampeliček a Dozimetrů, které přímo vyplývají z funkcí politiků, kterých se kauzy týkaly“.
Nicméně výpověď druhého svědka ale Babiše rozčílila. „Nevím, co pan znalec předpovídal,“ čílil se Babiš, který během jednání nazval Vítězslava Hálka lhářem.
„To mi nepřísluší komentovat," odpověděl Hálek médiím po konci líčení na otázku, co říká na to, že ho Andrej Babiš označil za podvodníka. „Pan inženýr si může ve svém projevu říkat, co chce. Třeba vytvářet konspirační teorie. To je základ demokracie a buďme rádi za ni,“ rozhodl se neoplatit Babišovi stejnou mincí.
Co konkrétně se v úterý dělo?
První ze znovu předvolaných svědků, Jan Bareš, který na projektu Čapího hnízda působil jako technický zástupce investora, dnes u odvolacího Vrchního soudu v Praze zopakoval, že obžalovaný předseda hnutí ANO Andrej Babiš chtěl projekt původně prodat. Následně se ale rozhodl, že ho dá svým dětem. Druhá obžalovaná, nynější europoslankyně za ANO Jana Nagyová, pak podle Bareše přišla s tím, že pro projekt dotaci zajistí. Nagyová reagovala, že společnost Farma Čapí hnízdo podmínky pro získání dotace v dané době splňovala.
Bareš, který působil v projektu jako zástupce investora, dnes znovu soudu popsal, že statek, který chtěl Babiš využívat k rekreaci, koupil v roce 2006. Ukázalo se však, že projekt není rentabilní, a tak se Babiš podle něj nejprve rozhodl, že bude objekt využívat pro akce Agrofertu a později, že bude k dispozici pro širokou veřejnost. Projekt ale nevypadal ekonomicky výhodně, a proto Babiš podle Bareše uvažoval o tom, že ho prodá. Pak se podle Bareše ale rozhodl, že ho daruje svým dětem.
Myšlenka na dotaci podle Bareše přišla současně s tím, když Babiš rozhodl, že se prodej zastaví. Nagyová podle něj uvedla že dotaci zajistí. Bareš také řekl, že podle jeho názoru projekt dotaci získat nemohl, protože nesplňoval podmínku dvouletého podnikání v cestovním ruchu. Potvrdil zároveň své předchozí vyjádření, že Babiš měl zájem o pokračování projektu bez ohledu na to, zda dotaci získá.
Projekt byl podle Bareše financován z úvěrů, za které ručil Agrofert. „Bylo to na rozhodnutí pana Babiše, že investuje 500 milionů do něčeho, co se nikdy nevrátí, ale byl to majetek pro děti,“ řekl Bareš s tím, že Babiše na ekonomickou nevýhodnost upozorňoval. Podle svých slov komunikoval pouze s Babišem, s jeho dětmi v souvislosti s realizací projektu v kontaktu nebyl.
Nagyová po výpovědi Bareše mimo jiné uvedla, že v dané době definice malého a středního podniku spočívala pouze v počtu zaměstnanců, propojení s jinými podniky v dané době při žádání o dotaci zohledňováno nebylo. Babiš se k Barešově výpovědi vyjádřit nechtěl.
Svědek: Daroval farmu dětem
„Pan Babiš uvažoval o prodeji ztrátového projektu farmy Čapí hnízdo, jednal jsem jeho jménem s několika zájemci ale pod vlivem své rodiny si to rozmyslel. Kvůli ekonomické návratnosti se poté rozhodl otevřít areál široké veřejnosti... rozhodl se majetek darovat svým dětem, proto došlo k vyvedení z Agroferu,“ řekl soudu Bareš.
„Paní Nagyová pouze zjišťovala dotační možnosti, zajišťovala dotace pro Agrofert, byla to její práce. Ukázalo se tehdy, že to není možné.“ U jednání, kde s myšlenkou vzít dotaci přišla, ale nebyl. S dětmi Andreje Babiše, kteří na se na projektu podíleli, už pak prý do styku nepřišel.
„Doporučoval jsem koupit firmu, která se zabývá cestovním ruchem, ta by bývala dotační podmínky splňovala. Myslím, že v podmínkách nebylo stanoveno, jak dlouho by tu firmu musel vlastnit. Pan Babiš mi řekl, že nebude vyhazovat peníze,“ dodal Bareš.
Svědek nakonec potvrdil všechny své výpovědi z předchozích soudů.
Co řekla Nagyová?
„Byla to součást mé práce, ne jediná. Vždy jsem si dávala pozor, aby firma splňovala všechny podmínky dotace... Malý a střední podnik se tehdy posuzoval čistě podle počtu osob, žádná propojení se tehdy neřešila. Z tohoto pohledu by tu definici ZZN splňovalo,“ vyjádřila se Nagyová k výslechu svědka.
Babiš prostoru k otázkám nebo vyjádření nejdříve nevyužil. Jeho obhájce však zkritizoval tempo soudkyně. Použil dokonce slovo „kvapík“. Babiš prý nemá dostatek času se seznamovat s důkazy „Den má 24 hodin, včera jsme končili v 16 hodin a pan inženýr (Babiš -pozn.red.) měl další poměrně zásadní jednání,“ řekl. Odmítl, že by s Barešem všechno ohledně Čapího hnízda řešil. „Já jsem řídil Agrofert,“ prohlásil Babiš. Nesouhlasil také s tím, že by do projektu investoval stovky milionů korun.
Veřejné zasedání v kauze padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu Čapí hnízdo ve středních Čechách je tento týden nařízené do středy. Soudkyně Eva Brázdilová na začátku dnešního jednání řekla, že i kdyby tento týden soud dokončil dokazování, závěrečné návrhy a případné rozhodnutí by zazněly až v týdnu od 23. do 27. června.
Dorazil také soudní znalec Vítězslav Hálek. Ten byl v minulosti velmi kritický k Babišovi a tvrdil, že Čapí hnízdo nemohlo existovat bez podpory Agrofertu. Babiš ho několikrát nazval podvodníkem. Hálek dorazil s velkým stříbrným kufrem na kolečkách. V tom jak se záhy ukázalo měl celou řadu listin. Svůj posudek předal v tištěné podobě soudu i oběma stranám sporu.
„Farma Čapí hnízdo nebyla schopná svým ekonomickým obratem realizovat projekt. Ten by byl nerealizovatelný bez podpory skupiny Agrofert,“ zopakoval. V průběhu stavby došlo podle něj k takovým změnám, že by již bývala výstavba podmínky dotace nesplňovala.
Babišův obhájce zpochybnil Hálkovu výpověď. V otázkách advokát naznačoval, že Česká znalecká, pro kterou Hálek pracuje, neměla oprávnění zpracovávat dotazy v dotačních kauzách. „Česká znalecká měla dostatečné oprávnění, aby v této souvislosti posudek zpracovala,“ odmítl následně Hálek nařčení.
Soud pokáral Babiše, byl moc expresivní
„Znalec má sice odbornost v oblasti účetnictví a ekonomiky, ale dotace jsou velice úzka disciplína. Plete se tady dotační projekt s ekonomikou celé společnosti. Znalec uzavřel posudek aniž by měl všechny relevantní podklady," řekla k Hálkově výpovědi europoslankyně Nagyová s tím, že je z toho „na větvi".
„Už potřetí jsme zažili výpověď tohoto lháře,“ zahájil Andrej Babiš své vyjadření ke znaleckému posudky Vítězslava Hálka. Soudkyně ho poté přerušila a vyzvala aby nepoužíval expresivní výrazy.
„Tenhle člověk se živí vyhotovením posudků na objednávku, kvůli kterým jsou lidé obviňováni a zavíráni, pro mě je to podvodník. Vystupuje jako odborník s kufrem plným prolhané prezentace. Sám ministr spravedlnosti Čermák požadoval odejmutí licence. Je to odstuda české justice. Česká znalecká chybovala u 25 případů. Jeho povolání je vytvářet falešné posudky,“ řekl poté expremiér.
Jmenoval třeba Hálkův posudek v kauze Open Card. „V České republice je možné zaplatit si něčí státní stíhání,“ zopakoval svůj výrok. „Tohle je vymyšlené trestní stíhání politika Babiše a tenhle člověk (Hálek) to zařídil,“ uzavřel Babiš
Šaroch: Nesouhlasím s osvobozením
„Věc musela být vrácena, protože (Babiš a Nagyová, pozn. red.) byli zproštěni viny, a odvolací soud je nemůže odsoudit. Může verdikt nižší instance potvrdit, ale moc tomu nevěřím,“ řekl novinářům Bruna.
V pondělí přednesl soudu svoje dovolání i státní zástupce Šaroch. Ten nesouhlasil jak s osvobozujícím rozsudkem, tak i s dílčími interpretacemi důkazů ze strany soudce Městského soudu v Praze Jana Šotta. Vrchní soud první rozsudek v roce 2023 zrušil mimo jiné proto, že důkazy hodnotil z pohledu jejich vysvětlení v rámci obhajoby obou obžalovaných, ale hodnocení prováděl jednotlivě a nezvažoval ucelené řetězce důkazů.
Roční zpoždění kvůli europarlamentu
Jednání Vrchního soudu v Praze mělo více než roční zpoždění. Soud sice dostal spis v květnu 2024, když se podruhé odvolal státní zástupce Šaroch vůči osvobozujícímu verdiktu Šotta, ale kvůli úspěchu Jany Nagyové v červnových eurovolbách soud nemohl nařídit jednání. Nagyová totiž získala imunitu, které ji muselo zbavit plénum Evropského parlamentu. To se stalo až v dubnu letošního roku.
Kauza Čapí hnízdo pojednává o údajném dotačním podvodu, kdy mezi lety 2007 a 2008 měl Babiš vyvést z holdingu Agrofert firmu Farma Čapí hnízdo a požádat na ní dotaci z evropských fondů na rozvoj podnikání. To mu měla pomoct získat právě Jana Nagyová, která působila jako expertka na eurofondy.
😁 😁 😁 😁 píšeš hlouposti