„Léčba kmenovými buňkami má obecně obrovský potenciál. V současnosti ve světě probíhá řada klinických studií na indikace od poškození pojivových tkání a některých vnitřních orgánů, až po autoimunitní onemocnění nebo post-transplantační komplikace,“ vysvětluje MUDr. Petr Bauer, Ph.D., ředitel společnosti Bioinova, která biobanku provozuje.

Právě dřeň z dětských zubů je podle něj výjimečná. Dřeň z dětských zubů obsahuje speciální buňky, které se dokážou přizpůsobit různým úkolům v těle, například pomoci opravit poškozenou tkáň nebo orgán. Jsou totiž univerzálnější než jiné typy kmenových buněk. Některé z těchto buněk navíc mají vlastnosti, díky kterým by mohly být v budoucnu využity i k opravě nervů nebo léčbě nemocí mozku a nervové soustavy. „V Bioinově teď můžeme na základě mnohaletého výzkumu tyto buňky nejen uchovávat, ale současně vyvíjíme vlastní léčivé přípravky a provádíme klinické studie,“ dodává Bauer.

Bioinova se výzkumu kmenových buněk věnuje od roku 2008 a kromě uchovávání buněk nyní vyvíjí i vlastní léčivé přípravky a zapojuje se do klinických studií. Mezi onemocnění, která jsou dnes v hledáčku výzkumníků, patří mimo jiné infarkt myokardu, amyotrofická laterální skleróza, Crohnova choroba, diabetes I. a II. typu, roztroušená skleróza, dětská mozková obrna, jaterní cirhóza nebo onemocnění ledvin.

Uchování kmenových buněk je dostupné také široké veřejnosti, především rodičům, kteří mohou nechat zpracovat mléčné zuby svých dětí prostřednictvím spolupracujících stomatologických ordinací.

„Dětské zoubky jsou zásobárnou kvalitních kmenových buněk, které jsou zároveň velmi mladé, takže riziko přítomnosti spontánních genetických mutací či jiných nežádoucích modifikací je u nich nízké. Vhodný je odběr například mléčného zoubku ve chvíli, kdy se kýve,“ vysvětluje Mgr. David Větvička, Ph.D., provozní ředitel biobanky. „Samotný odběr u stomatologa se nijak neliší od standardní extrakce, je rychlý a šetrný. Zoubek je následně vložen do našeho patentovaného roztoku a dopraven k nám do Bioinovy, kde se postaráme o tu náročnější část,“ dodává Větvička.

Každý vzorek je testován a následně uchováván v hluboce zmrazeném stavu, který zajistí jeho kvalitu na desítky let. Biobanka je provozována pod dohledem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a splňuje tak přísné normy pro zacházení s lidskými tkáněmi.

Fotogalerie
9 fotografií