Blesk navštívil nizozemského krále doma! Zákulisí unikátního setkání s nevšedním monarchou-pilotem
Blesku se naskytla unikátní příležitost. Navštívit nizozemského krále Viléma-Alexandra, a to nikde jinde, než u něj doma - v paláci Huis ten Bosch v Haagu. Nizozemský monarcha české novináře přijal při příležitosti jeho státní návštěvy České republiky, která se uskuteční na začátku června.
„Nechceš se setkat s nizozemským králem?” zněl telefonát, na který asi do konce života nezapomenu. Nemohla jsem té příležitosti uvěřit. Každý novinář si přeje mluvit s významnými osobnostmi, ale opravdový král, to se přece jen nestává často.
Přesto k tomu došlo. Nizozemský král Vilém-Alexandr přijede 4. června na pozvání prezidenta Petra Pavla na státní návštěvu Česka, je to velká událost, ze které má radost jak nizozemská, tak česká strana. Poslední státní návštěva se odehrála v roce 1994, kdy Česko navštívila matka Viléma-Alexandra, královna Beatrix.
Nizozemsko má tradici, že pokaždé, když se král na státní návštěvu chystá, tak si k sobě dopředu pozve novináře z cílové země. Nenapadá mě žádný jiný stát, který by něco podobného dělal. Mimořádné.
A tak jsem sedla do letadla - jak jinak než nizozemské aerolinky KLM - a vyrazila do Amsterdamu, odkud jsem pokračovala do Haagu, kde se nachází dva paláce, které král Vilém-Alexandr využívá.
Přísná omezení
Původně jsme se měli s králem potkat v jeho pracovním paláci Noordeinde, kde obvykle přijímá návštěvy. Na poslední chvíli ale došlo ke změně, Vilém-Alexandr má nabitý program a hned po našem naplánovaném setkání musel vyrazit do Japonska na světovou výstavu Expo. Takže se schůzka přesunula do paláce Huis den Bosch, kde bydlí.
Podle dám z nizozemské vlády, se kterými jsme ohledně návštěvy komunikovali, to bylo zcela poprvé, co zahraniční novináři navštívili krále právě u něj doma. Dokonce ani nevěděly, co všechno můžeme fotit, jelikož k tomu jednoduše nikdy nedošlo.
Nakonec se ukázalo, že fotit můžeme vše, jen ne přímo setkání s králem, protože jeho úřad velmi přísně kontroluje všechny výstupy. Zároveň bylo možné napsat, co řekl, ale nikoliv přímo citovat.
Důvod je prostý, nizozemský monarcha je apolitická figura, působí jako pomyslný otec národa, nikoliv jako osoba, která dělá politická rozhodnutí. Nizozemsku to takhle vyhovuje, monarchie se tam těší vysoké popularitě a hlasy volající po jejím zrušení jsou minimální. Znamená to ale, že tradiční rozhovor s Vilémem-Alexandrem je nemožné udělat, nerozdává je ani domácím médiím.
Uvnitř paláce
Palác Huis ten Bosch v Haagu je kvůli králově bezpečnosti obehnaný vysokým plotem a hlídaný policií. Dokonce i kanál, který se vedle budovy nachází, je obehnaný dalším plotem s ostnatým drátem.
Čekala jsem dlouhou kontrolu, než nás policie do areálu pustí, ale jen se podívala na občanky a šli jsme - samozřejmě si všechny osoby prověřila dopředu, nicméně třeba do tašek se nám nikdo nekoukal.
Pak už se šlo rovnou do paláce, kde nás odvedli do čínského salónku, který slouží jako prostor pro čekání. Místnost to byla vskutku honosná, plná exotického porcelánu a nábytku, na který se člověk bál posadit.
Následně nás přivítal tzv. Grand Master, což je osoba, která šéfuje královskému protokolu a zajišťuje, aby vše šlapalo. Vyprávěl nám o historii paláce. Stavba začala v roce 1645 a král bydlí v jednom křídle, v druhém probíhá přijímání návštěv.
Ptali jsme se, jak máme krále oslovovat. Grand Master se usmál a jen prohlásil „normálně”. Prý nad tím nemáme tolik přemýšlet. Jenže samozřejmě, že jsme byli ve stresu. Za pár minut jsme měli potkat nizozemského monarchu. Organizovaně jsme se každopádně postavili do řady a čekali.
Najednou se otevřely dveře a Vilém-Alexandr vešel. Hned jak jsem ho viděla, ze mě stres opadl. Přišel člověk, který se velmi vřele usmíval a byl už od pohledu pozitivně naladěný. Dokonce prohodil vtip, že jsme nemuseli být připravení v tak dokonalé řadě. S každým si podal ruku.
Odvedl nás do vedlejší místnosti, kde jsme se posadili ke kulatému stolu a začala půlhodina, kterou pro nás měl vyhrazenou. Každý novinář mohl položit jednu otázku.
Pilotuje lety do Prahy
Já jsem se ptala na jeho lásku k létání. Vilém-Alexandr má totiž ke svému kralování „vedlejšák”, je pilotem. Dokonce je možné, že bude pilotovat i váš let! Dvakrát až třikrát do měsíce dělá pilota pro již zmíněnou aerolinku KLM a pilotuje mimo jiné lety z Amsterdamu do Prahy.
Ano, je to netradiční a jeho ochranka z toho nemá radost, ale je to asi jako s prezidentem Pavlem a motorkami. Nechtěli se svých vášní vzdát ani při výkonu vysoké ústavní funkce. Vilém-Alexandr mi popsal, že si při pilotování čistí hlavu a že si užívá, že nemusí myslet na nic jiného, než na odpovědnost za pasažéry. A jeho oblíbené letadlo? Boeing 737, který neoznačil za ne úplně jednoduchý stroj, ale příjemný.
Povídal nám i o serioznějších tématech. Uvedl, že si všiml, že síla v Evropské unii se přesunula více do střední a východní Evropy a jelikož Česko a Nizozemsko jsou obojí středně velké země, dává smysl, aby společně úzce spolupracovaly a vyvážily moc obrovských ekonomik Německa a Francie. Středně velké země by se podle něj neměly podceňovat, a to nejen v EU, ale i v NATO.
Zdůraznil také, že je třeba pokračovat ve společné pomoci Ukrajině, protože ve válce je ve hře naše bezpečnost a hodnoty. Vyzdvihl, že Česko se od začátku nachází v čele pomoci napadené zemi a že Nizozemsko se ochotně připojilo k muniční iniciativě vedené Českem.
Přijede s královnou
Setkání uteklo rychle. Král Vilém-Alexandr odešel, my se postupně také přesunuli z paláce ven a odjeli jsme za úsměvů místní policie, která nám i zamávala. Loučila jsem se s pocitem, že tohle je monarcha 21. století, který má zájem nejen o svůj lid, ale i o takové země, jako je Česko.
Vilém-Alexandr navštíví Prahu společně s jeho manželkou, královnou Máximou 4. a 5. června. Kromě jednání s Pavlem, premiérem Petrem Fialou (ODS) a šéfy obou komor parlamentu jej čeká například položení věnce k památníku Milady Horákové, návštěva letecké základny Letiště Kbely, organizace Člověk v tísni, Rádia Svobodná Evropa/Rádia Liberty, odhalení Zvonu svobody v kostele sv. Salvátora, který Nizozemsko nechalo pro Česko vytvořit za použití kusu ruské munice z Ukrajiny, či návštěva High Tech Campusu Dolní Břežany.
To náš rudý monarcha je na tom líp - založil si vlastní beznákladovou cestovku, protože všechno platí okrádaní občané.