Další problém pro Dukovany: Kvůli Francouzům hrozí zpoždění rok a půl!
Dostavbu Dukovan zřejmě nezdržuje jenom soud. Ještě před vydáním předběžného opatření brněnským krajským soudem zaslal do Prahy dopis vyzývající k odložení podpisu s vítěznou KHNP francouzský eurokomisař Stéphane Séjourné. Podle prezidenta Petra Pavla by odklad mohl dokonce způsobit nedostatek elektřiny v Česku!
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) kvůli dopisu s místopředsedou evropské komise v pondělí hovořil. „Naše jednání bylo konstruktivní. Shodli jsme se, že musíme jednat rychle, a že politickým diskuzím budou vždy předcházet ty expertní. MPO poskytne i nadále Evropské komisi maximální součinnosti pro to, aby projekt pokračoval dále a byly vyjasněny všechny otázky,“ řekl ministr po telefonátu Blesku.
Telefonoval ale i s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim. „Vyjádřil jsem své obavy ohledně narušení národních zájmů České republiky…zdůraznil jsem, že energetická bezpečnost má být na prvním místě,“ sdělil o druhém telefonátu Vlček s tím, že komise už tendr v letech 2021-2022 posuzovala. „Realizace největšího projektu v historii Česka je v zájmu celé Evropské unie,“ dodal Vlček.
Podle informací Blesku chce francouzská strana navíc údajně vyvinout tlak na Evropskou komisi, aby spustila šetření českého tendru. Na to by pak mohli mít komisaři rok a půl. Škody kvůli prodlení by pak mohly podle ČEZ jít do stovek milionů až miliard!
„Ministr průmyslu Vlček intenzivně vyjednává, nedělá nic jiného, rušil kvůli tomu i zahraniční cestu. Telefonuje se svým francouzským protějškem, baví se na úrovni Evropské komise (EK) s komisaři a samozřejmě pan prezident, pan premiér a jejich okolí na tom také pracují. Tlak je celovládní,“ uvedl Rakušan s tím, že doufá, že šetření od EK se podaří zvrátit.
Dle vládních zdrojů Blesku by to mělo být právě díky tlaku jak premiéra, tak prezidenta, jehož razance měla Francouze překvapit, na dobré cestě. „Jako člen vlády, který měl možnost vidět jednotlivé nabídky, který se rozhodoval opravdu podle nejlepšího svědomí a vědomí tak, aby do budoucna byla zajištěna energetická soběstačnost opravdu funkční a bezpečná jaderná elektrárna a za další také výhodné ceny energie pro naše občany, tak za sebe jednoznačně říkám, že jsme vybrali nejlepší nabídku,“ doplnil ministr vnitra a 1. vicepremiér vlády s dovětkem, že plně rozumí tomu, že neúspěšný uchazeč se brání soudně.
Vládu strhl politický chtíč, míní ANO
„Vláda naprosto podcenila rizika a nezvládla komunikaci. Poškodila KHNP, dokonce tím ovlivnila tamní prezidentské volby, rozhodila vztahy s EDF, se kterou nebyla schopna mluvit na vládní úrovni, nezvládla absolutně komunikaci a lobbing na úrovni Evropské komise a ČEZ dostala do nelehké pozice,“ sdělil Blesku místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček.
„Nejen kvůli vládní absenci kompetence, ale mj. proto, že politický chtíč podepisovat slavnostně kontrakt byl důležitější než zájem státu. Po debaklu se stavebním řízením je to další potvrzení, že nezvládají větší projekty. A to měli od nás vše připravené,“ dodal.
Podle šéfa Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora bude teď největším problém časová prodleva. „Je zde i možnost, že korejská strana (společnost KHNP – pozn. red.) neprodlouží tu nabídku. Mohla by si vyhodnotit, že třeba v tom původním rozsahu už vzhledem k těm naskakujícím časovým prodlevám nemůže dodržet smlouvu,“ varoval.
Naopak kvůli této kauze podle něj nehrozí nedostatek elektřiny, jak v pondělí tvrdil prezident Petr Pavel. „Nám každopádně hrozí nedostatek elektřiny, ale ze zcela jiného důvodu,“ řekl s odkazem na zavírání uhelných elektráren.
Jiří Gavor: Francouzi chtějí stavět, vláda měla jednat rychleji!
Blesk: Jaká jsou hlavní rizika v případě, že se výstavba Dukovan II oddálí?
Gavor: „Hlavně je to nabíhající časová prodleva. Některé přípravné práce mohou pokračovat, protože vlastně všechny zainteresované strany věří, že nakonec se to podaří prolomit. Na Třebíčsku určitě probíhají nadále přípravné práce související s posílením infrastruktury, se zpevněním silnic mostů. Obcím v oblasti ani tak primárně nezáleží, kdo bude stavitelem, jestli původně vybraná KHNP, anebo dojde ke změně, na kterou nepochybně cílí Francie, že by to mohla nakonec stavět EDF.“
Myslíte, že Francouzi tedy chtějí stavět? Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš před časem říkal, že si myslí, že jejich cílem je, aby elektrárna nevznikla...
„Já se nedomnívám, že cílem francouzských protestů je zastavit tuto stavbu, aniž by měli zájem na vlastní angažovanost. To by byl opravdu ten nejčernější scénář a já bych ho nerad podsouval francouzské straně, protože oni koneckonců se zúčastnili řádně celého tendru, podali nabídku, a přestože nebyla vyhodnocena jako nejlepší, tak francouzská strana několikrát potvrzovala zájem k té spolupráci a vlastně připravenost na další jednání. Takže já si myslím, že to je svým způsobem úniková varianta. Hlavně se musíme připravit na to, že tak nebo onak, je rozumné se připravovat i na špatné scénáře. V každém případě, tak pokud by došlo opravdu k nějakým zásadním komplikacím na straně Korejců a koneckonců je zde i možnost, že samotná Korejská strana neprodlouží tu nabídku. Mohla by si vyhodnotit, že třeba v tom původním rozsahu už vzhledem k těm naskakujícím časovým prodlevám nemůže dodržet smlouvu.“
Co by se dělo pak?
„Potom bychom se museli ptát, jaké možnosti nám zbývají. A pochybuji, že by někdo chtěl zrušit celý tendr a organizovat ho znovu ještě třeba za účasti Ruska a Číny. Já myslím, že tohle je právě možnost, kterou můžeme vyloučit, takže v tomto případě by asi se nabízel logický postup: Pokud by se Korejská varianta opravdu ukázala jako neprůchodná z jakýchkoliv důvodů, nedomnívám se, že by se tahle ta nabídka francouzské strany prostě jen vzala a podepsala. Určitě by to bylo předmětem dalších jednání a určitě by vznikla časová prodleva, ale já myslím, že to by byl asi normální byznysový postup.“
Prezident republiky mluvil o tom, že může hrozit i nedostatek elektrické energie v případě, že by se výstavba zásadně zpozdila. Je to pravda?
„Já si myslím, že ne. Rozhodně ne v nejbližším období, pořád se bavíme o časovém horizontu, který je delší než 10 let. Je to strategická stavba, ale v tomto čase říkat o nedostatku elektřiny je předčasné. Nám každopádně hrozí nedostatek elektřiny, ale ze zcela jiného důvodu. Zcela jistě se staneme z původního exportéra importérem elektřiny. Ale to bude již v časovém období počínaje roky 2027 a 2028. Bude to kvůli zavírání uhelných elektráren. V té době žádná jaderná elektrárna nebude ve výstavě, ať to staví kdokoliv. Nebude! Takže my se musíme na tu roli, nechci říct, nedostatku, ale na tu změnu role České republiky, připravit nezávisle na průběh jaderného tendru, ať to dopadne jakkoliv. Je to sice samozřejmě nepříjemné, ale ty závažné problémy nastanou daleko dříve než s dostavbou Dukovan.“
Jak si myslíte, že do záležitostí Dukovan mohou promluvit letošní volby?
„Myslím, že to svoji roli už hraje. Nepochybně současná vláda chtěla nebo chce a koneckonců to pořád jako zdůrazňuje podpis tohoto kontraktu. Byl by to další argument o činnosti vlády, která dotáhla důležitou etapu v rozvoj jaderné energetiky, takže ten zájem současné vlády je úplně evidentní. Já se domnívám, že bohužel právě ta otázka voleb vlastně vyvolala i určitou taktickou chybu. Ten podpis mohl být proveden bezprostředně po rozhodnutí antimonopolního úřadu, který odmítl ty námitky EDF. V té době ještě nebylo vydáno předběžné opatření soudu a v tom intervalu dvou týdnů ta smlouva mohla být podepsána. Pak by se už asi EDF, možná ani tu svoji stížnost k soudu vlastně ani nepodávala, protože už by se řešilo, když tak hledá nějaké penalizace atd., ale smlouva by byla fakt právně platná a závazná. Vláda toto okno příležitosti nevyužila s tím, že tomu chtěla dát patřičnou publicitu a vyčkávala na příjezd korejské delegace.“
👍👍👍