Pavel v Bruselu: Leyenová slíbila rychlé vyřešení Dukovan. Sešel se i s europoslanci

Aktualizováno -
20. května 2025
16:38
Autor: ČTK, ver - 
20. května 2025
07:11

Český prezident Petr Pavel se dnes v Bruselu setkal se šéfy unijních institucí. Hovořil i s českými europoslanci. Vpodvečer vystoupí s projevem na veřejné debatě evropského think-tanku European Policy Centre.

Prezident se dnes sešel s předsedou Evropské rady Antóniem Costou, s šéfkou Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou a s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Ráno hovořil s českými europoslanci. „Pro bezpečnost je důležité pevné zakotvení v EU a NATO,“ řekl  Pavel. Nemělo by podle něj být cílem tyto instituce oslabovat. Chce se také setkat s Čechy v unijních institucích.

Petr Pavel po jednání zhodnotil debatu jako věcnou. „Hovořili jsme například o tom, jakým způsobem budou financovány ty velké priority Evropské unie, tedy na jedné straně konkurenceschopnost a na druhé straně obranyschopnost ve vztahu k zadlužení,“ řekl Pavel. 

Prezident také uvedl, že Ursula von der Leyenová přislíbila, že bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně tendru na jaderné bloky v Dukovanech. Dokud se ale neuskuteční expertní i politická jednání o Dukovanech, podle Pavla by Evropská komise neměla přistoupit k žádnému předběžnému opatření. 

Řeč byla i o válce na Ukrajině. Pavel míní, že pokud by se USA stáhly z jednání o příměří na Ukrajině, nebyl by to dobrý signál. Podle něj by to vytvořilo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi prostor pro manévrování. „Ten apel na zvýšení ekonomického, finančního tlaku na Rusko byl předmětem všech tří mých jednání s představiteli unie a se všemi jsme se shodli v tom, že to je cesta,“ dodal. 

S českými europoslanci

Pavel se dopoledne sešel s 15 europoslanci z různých frakcí. Setkání se zúčastnili Klára Dostálová, Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Jana Nagyová a Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO, Jan Farský a Danuše Nerudová z hnutí STAN, Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL, Alexandr Vondra a Ondřej Krutílek z ODS, Ondřej Kolář a Luděk Niedermayer z TOP 09, Nikola Bartůšek z Přísahy, pirátská europoslankyně Markéta Gregorová a Ondřej Dostál (nezařazený, zvolený na kandidátce Stačilo!).

Po jednání Pavel na síti X napsal, že parlament hraje zásadní roli při přijímání legislativy, která ovlivňuje náš každodenní život. „Bavili jsme se proto o konkrétních bezpečnostních otázkách, odbourávání bariér pro přeshraniční obchodování, prioritách unijního rozpočtu a také o dalším vývoji evropské integrace a roli České republiky v ní,“ poznamenal.

Po setkání s evropskými představiteli Pavel dodal, že debata s europoslanci byla zaměřena problémy. „Bez ohledu na to, kterou stranu europoslanci reprezentují. Ocenil jsem jejich práci. Zároveň jsem je požádal, aby využili i svůj vliv na své voliče, aby jim lépe vysvětlovali, co a jak EU dělá, aby se v tom lidé lépe orientovali, protože častokrát se ještě objevuje poměrně velká míra neznalosti o tom, co vlastně Evropská unie je, jak funguje, co dělají její instituce a z toho pak vyplývá spousta dezinformací,“ řekl prezident. 

Prezident v úvodu ocenil práci poslanců, kteří musejí zastupovat své voliče, Česko a starat se i o zájmy EU. Připomněl nedávné jednání s lídry všech parlamentních stran, které mělo za cíl sladit se alespoň v základních mantinelech bezpečnostní a zahraniční politiky.

Bezpečnou Evropu a Česko podle Pavla udrží pevné zakotvení v EU a NATO. „Přes všechny výhrady, které k těmto institucím můžeme mít, jsem zatím neviděl žádnou životaschopnou alternativu, která by nám zajistila větší bezpečí, případně větší stabilitu nebo ekonomickou prosperitu,“ podotkl.

EU ale podle něj musí být atraktivní pro občany a firmy. Vyzval proto ke konstruktivní kritice a hledání řešení. „Samozřejmě kritika toho, co nefunguje, je důležitá, ale měla by být vždycky doprovázena tím, jak si představujeme, že by to mělo fungovat líp,“ míní hlava státu. Pokud se následně podaří domluvit se s partnery na společném postupu, je větší šance, že se povede změny prosadit.

Zdaleka ne všechny země si podle Pavla představují cestu k vyšší konkurenceschopnosti Evropy stejně. „Některé se v okamžiku, kdy přijdeme s konkrétními úkoly a opatřeními, začnou ohrazovat národním zájmem a budou uplatňovat buď přímo jenom národní, nebo skupinový zájem. V takových situacích si budeme muset vždycky připomenout, jestli to s tou jednotnou Evropou, která postupuje společně, myslíme vážně,“ řekl.

Prezident si dokáže jen těžko představit, že v silně konkurenčním nastavení, které bude platné pravděpodobně v následujících letech a možná i dekádách, by Evropa mohla uspět bez jednotného postupu. „Žádný stát v Evropě nemá šanci na to v tomhle konkurenčním prostředí obstát. Ani Německo se svojí ekonomikou se nemůže rovnat Číně, Spojeným státům a ten výtlak prostě nebude mít,“ konstatoval. Potenciál Evropy při společném postupu je ale podle něj obrovský.

Tématy dalších rozhovorů mají být hlavně posílení evropské bezpečnosti, všestranná podpora Ukrajiny proti ruské agresi, reakce EU na uvalení cel ze strany USA nebo snižování administrativní zátěže.

Na veřejné debatě

Nekonvenční přístup amerického prezidenta Donalda Trumpa ke spojenectvím nám připomněl, že Evropa se nemůže spoléhat na to, že se o její bezpečnost a obranu postarají jiní. V projevu na veřejné debatě evropského think-tanku European Policy Centre to řekl Pavel. Evropa podle něj tuto zodpovědnost musí vzít na sebe.

Takový přístup podle hlavy státu vyžaduje zásadní změnu myšlení a ochotu opustit dlouhodobé předpoklady. „Evropa byla, a stále chce být, mírovým projektem. Mnozí doufali, že to učiní konvenční armády zbytečnými, nebo alespoň méně důležitými než byly dříve. Doufali jsme - nesprávně, jak se ukázalo - v transformační sílu mezinárodní spolupráce a obchodu,“ podotkl Pavel.

Evropa podle něj chce mít svůj hlas na globální scéně a chce být brána vážně, nechce spadnout do něčí sféry vlivu. „Chceme mít na starosti svoji vlastní budoucnost - bránit mezinárodní pořádek založený na pravidlech, tvarovat evropskou bezpečnostní architekturu a být vzorem pro méně šťastné národy,“ poznamenal. To mimo jiné podle něj motivuje principiální evropskou reakci na ruskou agresi a pokračující podporu Ukrajiny.

Neudržitelná situace v Gaze

Humanitární situace v Gaze se stává neudržitelnou a, vyžaduje velice urgentní řešení, řekl po jednání na dotaz novinářky Pavel. Česko by podle něj mělo oddělit obecnou podporu Izraele od podpory některých kroků vlády premiéra Benjamina Netanjahua.

V posledních dnech se objevilo několik iniciativ, například francouzsko-britsko-kanadská či švédská s podporou dalších více než 20 zemí, které Izrael vyzývají ke zvýšení humanitární pomoci a k zastavení vojenských operací v Pásmu Gazy. Česko se zatím k žádné takové iniciativě nepřipojilo.

Pavlova návštěva v Belgii potrvá do středy, kdy bude český prezident jednat s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) Markem Ruttem a navštíví také Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě v Monsu.

Video  Ukrajinská návštěva: Petr a Eva Pavlovi přivítali Zelenského a jeho manželku Olenu na Pražském hradě  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Ras Putin ( 21. května 2025 19:54 )

A ty zase utřeš.

Ras Putin ( 21. května 2025 19:53 )

Tak se toho drž, šmudlo.

roxin ( 21. května 2025 07:10 )

Hlavně hostina, rád se nechá pozvat! 😃

roxin ( 21. května 2025 07:07 )

👍 👍 👍

roxin ( 21. května 2025 07:04 )

👍 👍 👍 👍 👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa