Martináč, kterému se také někdy říká paví oko hruškové, je vzácný motýl a zahlédnout ho můžete hlavně na jižní Moravě a v Polabí. Teď však zavítal i na skalku paní Magdaleny u Uherského Hradiště.
„Byl to neskutečný zážitek. Chlupatý je jak medvídek. Když jsem šla k němu, skoro jsem nedýchala,“ směje se milovnice přírody, za kterou motýl zavítal právě v čase, kdy se martináči líhnou, což je duben a květen. „Před několika lety se u nás i zakuklil, ale tehdy nikdo netušil, co to je,“ dodává.
Létá jen 4 dny
Hebký krasavec je skutečný obr mezi našimi motýly, celkem může jeho rozpětí dosahovat až šestnácti centimetrů. Jeho život je však příliš krátký. Po světě si létá asi jen čtyři až pět dní…Jeho sací ústrojí je totiž zakrnělé, a tak martináč nemůže přijímat potravu a žije pouze do doby, než vyčerpá tukové zásoby ze svého housenčího období. Do té doby však svou krásu ukazuje naplno.
Sex si užívá 16 hodin
Za krátký život musí zajistit pokračování rodu. Samci vyhledávají samice a páří se s nimi, přičemž kopulace trvá 14 až 16 hodin. Samičky kladou vajíčka jednotlivě či v malých skupinkách na tenké větve tzv. živných rostlin, tedy hlavně hrušní, švestek, jabloní, třešní a v teplejších oblastech mandloní a citrusů.
Entomolog: Hmyz opravdu vymírá. Z Česka zmizela za 80 let třetina motýlů. redakce Blesk