Princip je jednoduchý. Na mobilu se objeví odkaz, který se jeví jako běžný pro hlasování v souteži. Obvykle jde o taneční soutěž. „Ahoj, podpoříš mou sestřenici v taneční soutěži?,“ zní přibližně na první pohled nevinná otázka. Pak už jde vše rychle.

Po kliknutí získá útočník přístup ke kontaktům v mobilu, na které začne rozesílat žádosti o půjčku s příslibem brzkého vrácení peněz. Také je rovnou uvedeno i číslo účtu. „Nic netušící lidé v domnění, že jsou osloveni jejich známým, posílají na účet peníze,“ uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Mysleli, že pomáhají kamarádovi

Obětmi jsou například dva muži, kterým poslali žádost o hlasování dva jejich dobří známí. Aspoň si to mysleli. Ve skutečnosti útočí podvodník. Muž z Rýmařovska půjčil údajnému kamarádovi 30 tisíc, stejnou částku myslel, že posílá známému, muž z Třinecka. Oba své peníze už neviděli.

Přestože je „každá rada drahá“, v tomto případě je vlastně úplně jednoduchá. „V případě požadavku na půjčku si ověřte, zda ten, kdo žádá, je vskutku váš známý. Kontaktujte ho telefonicky či osobně. Buďte na internetu obezřetní,“ uzavřela Soňa Štětínská.

VIDEO: Kriminalista o zlodějích na internetu: Je jim jedno v jaké situaci jste, okradou vás o vše. Jak to dělají?

Video
Video se připravuje ...

Kriminalista o zlodějích na internetu: Je jim jedno v jaké situaci jste, okradou vás o vše. Jak to dělají? Bára Holá

Fotogalerie
5 fotografií