Pro účinnou prevenci nemocí srdce a cév je proto důležité udržovat si přiměřenou váhu. Kardiologové ale připomínají, že když nemoci srdce propuknou, ztěžují pacientům sport a fyzickou aktivitu obecně. „Špatně fungující orgán nezvládá »utáhnout« rychlejší pohyb, a tak se dostáváme do začarovaného kruhu,“ vysvětluje přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC.
Petr se 171 kily v Extrémních proměnách odhalil: Brutální útok vlastního táty! Máma kvůli němu ochrnula

Výhoda kil navíc je nesmysl
Lékaři se také často v ordinacích setkávají s argumenty pacientů, že je lepší mít kila navíc »pro jistotu«. „V kardiologii sice opravdu můžeme mluvit o tzv. paradoxu obezity, kdy se lidem s už rozvinutým onemocněním daří vzhledem k energetické rezervě zdánlivě lépe než těm, kteří v důsledku zdravotních problémů nemají žádnou tukovou zásobu.
Tato »štíhlost«, či spíše vyhublost však bývá jen známkou choroby samotné, zatímco obezita stojí na počátku a je spouštěčem mnoha dějů, které k srdečnímu onemocnění vedou. Ale paradoxní výhoda vyšší váhy či vyššího tlaku například u nemocných s rozvinutým srdečním selháním oproti těm, kteří kila navíc nemají, není dobrým argumentem, proč si nehlídat tělesnou hmotnost, tlak a cholesterol, dokud jsme zdraví,“ uzavírá prof. Linhart. Propojení obezity a nemocí srdce řešili odborníci na květnovém XXXIII. výročním sjezdu České kardiologické společnosti.
Odpovědi Odborníků na telefonu Blesku: Manžel pije 5 piv denně, je alkoholik? Češi přiznali i závislost na…

Lékařka o alarmujícím nárůstu dětské obezity v Česku. Do ordinace chodí i 150 kilové děti Bára Holá