„Zvládnout tuto proměnu je můj sen,“ přiznal kastelán. Začátky jsou slibné. Už v něm roste na počest památce paní Míly, milované duše zámku, převislý buk dovezený z Holandska, vznosná jedle i stromkové růže.
„Specialisté podle dobových fotografií pečlivě vybírají stromy tam, kde stály před více než sto lety,“ uvedl Zezulčík. Zvažuje se i návrat tulipánovníku na čelní stranu parku.
Do výsadby se zapojila celá řada dobrovolníků a ruku k dílu přidala i šlechta. Lopatu vzal do ruky hrabě Karel Vetter z Lilie, hlava rodu z Rakouska, rodina Macháčkova-Riegrova ze zámku z Malče či potomci slavného Františka Palackého.
Průvodkyně Klaudie (19) o výstavě květin na zámku v Kuníně. Karel Janeček
Býval perlou
Zámecký park v Kuníně byl perlou s kořeny v 19. století. Hraběnka Marie Walburga z Waldburg-Zeilu tu vytvořila zahradu, kde se snoubila krása s osvícenstvím a vzděláním.
Děti se učily botanice mezi jabloněmi, přírodovědec Gregor Mendel (1822 až 1884) tu prý našel první inspiraci pro své objevy s genetikou.
Park se pyšnil jedlovým trojúhelníkem i květinovou zahradou, později přibyl rybníček, oranžérie i největší leknín na světě - Viktorie královská. Zatímco ve 20. století krása parku upadala, dnes zahrada znovu začíná dýchat.