Už po příletu mu bylo zle, ale tajil to. Nechtěl zkazit slavnostní večer, na kterém mu měl Bartoška předat Křišťálový glóbus za celoživotní dílo. Hned poté se herec odebral na pokoj do Grandhotelu Pupp, bolesti břicha byly ale tak nesnesitelné, že ho přivolaný lékař ihned nechal dopravit do karlovarské nemocnice.

Tam se okamžitě dostavil primář chirurgie, který po vyšetření zkonstatoval, že Peck má akutní zánět slepého střeva a že do nemocnice dorazil až takřka v hodině dvanácté. „Operace musí proběhnout hned,“ zavelel.

Video
Video se připravuje ...

Pohublý Bartoška (†78) na konferenci ke svým posledním Varům: Hýřil dobrou náladou Markéta Reinischová, Daniel Kristl

Manželka a dcera chtěli Pecka kvůli operaci transportovat do pařížské nemocnice, primář byl ale proti. Když Bartoška rodině důrazně vysvětlil, že by nemusel transport přežít, souhlasili s operací ve Varech. Zákrok se povedl a Peck byl pátý den propuštěn.

Svého operatéra tehdy pasoval na osobního přítele, a když se vrátil domů do Ameriky, napsal mu děkovný dopis. Přátelství přetrvalo 7 let, během nichž se lékař i jeho nečekaný pacient ještě několikrát setkali.

„Nikdo si neumí představit, jak jsme všichni trnuli hrůzou, když byl na operačním sále. Bylo mu osmdesát a byla to jedna z největších filmových hvězd 20. století! Hrozná představa, že by tahle star zůstala zrovna v českém lázeňském městě ležet na stole, a ještě k tomu na festivalu,“ prohlásil Bartoška, když Gregory Peck v roce 2003 zemřel.

Fotogalerie
53 fotografií