8. května, tedy v den, kdy se téměř v celé Evropě slaví Den vítězství nad nacismem, zasáhla Česko velice smutná zpráva: ve věku 78 let se na věčnost odebrala skutečná herecká legenda, Jiří Bartoška. Někdo mu vzdal hold na sociálních sítích, jiní se rozhodli mu dát svou poctu najevo trochu hmatatelněji: tím, že šli zapálit svíčku na místa, kde se často pohyboval a kde to měl rád. A těch vzniklo hned několik.
Už ve čtvrtek vpodvečer se objevilo první pietní místo na jeho počest před hotelem Thermal, který byl s Bartoškovým filmovým festivalem vždy neodmyslitelně spjat. Na červeném koberci před hotelem se objevila fotografie zesnulého umělce, váza s květinami a také svíčka. Jejich počet se postupně rozrůstal a kromě svíček přibyly i různé upomínkové předměty.
Další imprizované pietní místo vzniklo ve Smetanových sadech u pošty. Místní kopeček bývá osázený květinami s datem daného dne, nyní je tam nápis J. Bartoška a věnec od města.
Nedaleko populárního lázeňského města si Jiří Bartoška se svou manželkou Andreou (72) pořídil sídlo na Andělské Hoře – a také tam se záhy začaly objevovat pietní svíčky a květiny. Podobně jako před vchodem do domu v Maiselově ulici, kde měl Bartoška byt. Jak se můžete přesvědčit v naší galerii, u dřevěných dveří se začaly vršit pugéty růží i šeříky...
Poslední MFFKV Jiřího Bartošky: Jak akci hodnotil? Markéta Reinischová
Na dvou místech ale vznikla pietní místa oficiální, ne tak improvizovaná jako ta výše zmiňovaná. Jedno najdou jeho příznivci v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, kde herec zkraje své kariéry působil. Na místě je k vidění panel s Bartoškovými fotografiemi z inscenací, v nichž si zde při svém angažmá zahrál, a také kondolenční kniha. „Pan Bartoška byl v divadle na premiéře představení Mluviti pravdu v roce 2022, kde se setkal s přáteli i starými známými,“ popsal pro ČTK ředitel studia Michal Somoš hercovu poslední návštěvu divadla.
Slavní oplakávají Jiřího Bartošku (†78): Dojemné vzpomínky Ztraceného a Holubové, Kotkovo cigárko i Hámova …

Druhé oficiální pietní místo najdete před Divadlem Bez zábradlí v Praze. Právě zde totiž Bartoška působil od roku 1991. Poté, co počátkem devadesátých let s rozpadem původního souboru opustil Divadlo Na Zábradlí, se právě na této scéně našel. A nejenom on: účinkoval tu třeba s Karlem Heřmánkem (†76), Pavlem Zedníčkem (75), Vladimírem Dlouhým (†52) nebo Zuzanou Bydžovskou (63) v řadě vyhledávaných inscenací, jako byla třeba komedie Jakub a jeho pán. I na tomto místě dnes lidé zanechávají svíčky, květiny a drobné dárky...