Boj o moc po smrti papeže začíná: Filmovou Konkláve sledují miliony diváků. Jak dopadne ta skutečná?
Největší dramata píše sám život. Na streamovacích platformách trhá rekordy detektivní thriller jménem Konkláve. Ten skvěle popisuje, co se děje ve Vatikánu děje při volbě papeže, když ten úřadující zemře. Film si v současnosti pouští masy diváků i z důvodu smrti hlavy katolické církve papeže Františka (†88), který zemřel na Velikonoční pondělí.
Režisér Edward Berger (54), který upoutal pozornost novým zpracováním klasiky Na západní frontě klid (2022), si pohrál se scénářem dosti přesně postaveným na novele Conclave od Roberta Harrise (67) mistrně. Ač by z toho mohla být kvůli zdánlivému nedostatku atraktivnosti prostředí i samotného tématu volby nového papeže nudná konverzačka pro znalce vatikánských reálií, opak je pravdou.
Strhující thriller
Na filmovém plátně se odvíjí strhující, svižný a do děje a atmosféry vtahující příběh, nadupaný dobře dávkovaným napětím. Objevujeme vnitřní svět církve tak, jak ho většina z nás nezná. Už jen samotný začátek, kdy je ohlášena smrt hlavy církve, vnáší nevídaný vhled do všech následných postupů, které se musejí do posledního detailu dodržet.
Intimní sundavání papežova pečetního Rybářského prstenu z jeho nehybné ruky, který je poté rozložen na dvě části a počlivě uložen do připravené speciální schránky. Převoz jeho těla výtahem, kdy vidíme jen obrys tváře přikryté suknem, a v pozadí blikající čísla pater. To vše v nás vyvolává pocit, že se díváme na něco, co bychom vlastně vidět neměli. Pokud je to obraz reálný, pak je bonusem i překvapující nálož poznání. Pomluvy, intriky, zrada, korupce, až neovladatelná touha vrátit vše do středověku…
Film ale církev neuráží, jen působivě předkládá, že všechno v tomhle pozemském světě má své dvě stránky, tu světlou i tu temnou. Hlavní postavy dramatu jsou ve vidění světa velice odlišné, v uvozovkách pořád jen lidé se všemi chybami a nedostatky, od liberálů po tvrdé konzervativce.
Šokující end…
Ralph Fiennes (62) coby kardinál Lawrence, Stanley Tucci (64) v roli jeho přítele, kardinála Belliniho, nebo jediná žena ve větší roli Isabella Rosselliniová (72) jako sestra Agnes, dotvářejí svým precizním herectvím celou atmosféru filmu. A úroveň netradičního detektivního thrilleru neshazuje ani šokující a dnešní době poplatná pointa. V církevních kruzích i u ortodoxních věřících může jistě fi lm upadnout do velké nemilosti. A pokud je vše tak, jak popisuje, Bože můj...
Konkláve podle webu Variety vzrostla po smrti aktuálního papeže sledovanost o 283 %.
Současnost
Úřadující papež František zemřel ve věku 88 let symbolicky na Velikonoční pondělí. Pro katolickou církvy nastalo období smutku a příprav na pohřeb, který se uskutečnil v sobotu 26. dubna. Následně byl papež uložen dle jeho přání v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě.
Konkláve by mělo být zahájeno 7. května. Začít může až po devítidenním smutku, který vyhlásili ve Vatikánu od soboty, tedy ode dne papežova pohřbu. Během této doby se každý den konají mše za zesnulou hlavu katolické církve. Poslední se tak uskuteční v neděli 4. května.
Shromáždění maximálně 120 kardinálů mladších 80 let, tedy konkláve, je následně odpovědná za volbu nového papeže. Český zástupce bude chybět. Máme sice jednoho kardinála, konkrétně Miroslava Duku, ale tomu je již 81 let, a nesplňuje tak věkový limit.
Volby se konají v Sixtinské kapli ve Vatikánu a kardinálové jsou během tohoto procesu podle tradice zcela izolováni od vnějšího světa. Volba probíhá sérií hlasování, přičemž kardinálové mohou hlasovat několikrát denně, dokud není dosaženo dvoutřetinové většiny pro jednoho kandidáta. Běžně je papež zvolen po několika dnech, zatím nejdelší konkláve trvalo neuvěřitelných 31 měsíců! Probíhalo od února 1269 do září 1271, poté byl zvolen Řehoř X. Po úspěšné volbě nový papež přijímá jméno a je představen věřícím z balkonu baziliky svatého Petra. Historicky jsou papeži vybíráni z řad kardinálů.
Jidáš asi ne…
Nový papež si může zvolit prakticky jakékoliv jméno, ale obvykle volí takové, které má historický nebo duchovní význam. Dosud nejčastější byla Jan (23x), Řehoř (16x), Benedikt (16x) a Klement (14x). Papež František byl první, kdo si zvolil jméno František, podle sv. Františka z Assisi. Oficiálně neexistují žádná zakázaná jména, ale nepředpokládá se, že by se mohl jmenovat třeba Jidáš…
Sixtinská kaple je během konkláve pečlivě zkontrolována, zda nejsou někde napíchnuté štěnice, tedy zda není odposlouchávaná. Kardinálové-volitelé nesmí mít mobilní telefony, používat internet, televize ani noviny. Dle hesla „důvěřuj, ale prověřuj,“ jsou v běhu i rušičky, které mají zabránit úniku informací. Dále nesmějí komunikovat s nikým mimo konkláve, každý přítomný je zavázán mlčenlivostí pod hrozbou exkomunikace.
Program
Ráno kardinálové slaví mši svatou, následuje dopolední první kolo hlasování. Po obědě je další hlasování. Večer se kardinálové modlí a diskutují o volbě papeže. Celý proces se opakuje každý den, dokud nenastane shoda na nové hlavě. Jakmile je papež zvolen, přijímá své nové jméno a oblékne tradiční bílé roucho. Poté je veřejnosti představen z balkonu baziliky sv. Petra slovy „Habemus Papam“.
Kardinálové nebydlí v Sixtinské kapli, ale od roku 2005 v Domu svaté Marty (Domus Sanctae Marthae), což je vatikánský hotel pro duchovní. Jaké že je »konklávské« menu? Snídaně: pečivo, ovoce, káva, čaj. Oběd: těstoviny, maso, zelenina. Večeře: polévka, lehká jídla. Alkohol není zapovězený, k jídlu se podává víno.
Film Konkláve vrhá zlé svetlo na cirkev a vieru, je to komerčne natočený film, pravdepodobne s cieľom pošpiniť cirkev.