Pohřeb roku. Jinak ani nelze označit dnešní rozloučení s papežem Františkem (†88) na Svatopetrském náměstí. Že jde o velkou akci, se nabízí – František totiž na rozdíl od svého předchůdce zemřel ve funkci. Redaktor Blesku je ve Vatikánu u toho a dění ve Vatikánu sledujeme přímo na místě!
Detaily pohřbu Františka: Dřevěná rakev, plejáda mocných, tisíce lidí i tichá atmosféra
1.Velkolepé loučení
Ve Vatikánu začal v sobotu v 10:00 pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Rakev s jeho pozůstatky vynesli z baziliky svatého Petra na Svatopetrské náměstí, kde se obřadu účastní desítky tisíc lidí, včetně desítek prezidentů, premiérů a monarchů.
Někteří, například francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou či španělský královský pár, vzdali papežovi hold pár minut před obřadem u jeho rakve uvnitř baziliky, uvedla italská televize Sky TG24. Mezi státníky na pohřbu je i americký prezident Donald Trump či jeho ukrajinský protějškem Volodymyr Zelenskyj.
2.Tichá atmosféra
Atmosféra na začátku pohřbu papeže Františka ve Vatikánu byla velmi tichá, přerušoval ji jen hluk vrtulníku na náměstí a několik potlesků věřících. Nad hlavami věřících nejsou podle zpravodaje ČTK z místa vidět téměř žádné vlajky ani transparenty.
Organizátoři před začátkem obřadu nabádali věřící, aby vlajkami nemávali. Z ochozu u baziliky svatého Petra vyhrazeného pro novináře se náměstí jeví zaplněné a dav věřících pokračuje do Via della Conciliazione.
Podle policie je na samotném náměstí asi 50 000 lidí, další zhruba 100 000 je v okolních ulicích. Obřad sledují na velkoplošných obrazovkách.
3.Obyčejná rakev
Dřevěná rakev s tělem papeže byla do pátku tři dny vystavena v bazilice svatého Petra. V pátek večer ji ceremoniálně uzavřeli.
Sobotní obřad začal mší, kterou vede kardinál Giovanni Battista Re.
Po skončení obřadu na Svatopetrském náměstí bude následovat pohřební průvod, který poveze rakev s tělem papeže po zhruba šestikilometrové trase od Svatopetrské baziliky k bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kde bude papež podle svého přání pohřben.
4.Jako Jan Pavel II.
Naposledy se podobně svět rozloučil v roce 2005 s Janem Pavlem II. (†84), Svatým otcem polského původu, jenž katolickou církev vedl od října 1978, tedy 26,5 roku. Na jeho pohřeb vyrazily miliony lidí a Svatopetrské náměstí se naplnilo do posledního místečka.
U Františka, původem Argentince (občanské jméno Jorge Mario Bergoglio), to není jiné… Oproti tomu výrazně chudší byl do té doby poslední pohřeb papeže Benedikta XVI. (†95) v lednu 2023. Je to ale logické, neboť Benedikt se kvůli zdraví pozice vzdal deset let před tím, něž po něm následoval právě František.
5.Svatopetrské náměstí a slavná bazilika
Středobodem posledního rozloučení je právě náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde na prostranství před bazilikou sv. Petra začala pohřební liturgie.
Svatopetrská bazilika je srdcem římskokatolické církve a největším kostelem světa. Ta současná byla ve Vatikánu dokončena v roce 1615 na místě kostela ze 4. století. Postavena je nad hrobem sv. Petra, o kterém se věří, že byl jedním z apoštolů Ježíše a prvním papežem.
6.Poslední spočinutí
František je prvním papežem od roku 1903, který nemá hrobku v kryptě pod Svatopetrskou bazilikou ve Vatikánu. Místo posledního spočinutí si nechal nachystat v bazilice Panny Marie Sněžné.
Jde o místo mimo Vatikán, v samém centru Říma, kam se František pravidelně chodíval modlit k vzácné mariánské ikoně Salus Populi Romani (Matce Boží Římské). Po dokončení se kolemjdoucím naskytne pohled na prostý hrob s jediným nápisem: Franciscus.
7.Františkův oděv
Papežovo balzamované tělo je oblečeno do červeného ornátu, tradičního liturgického roucha, které symbolizuje Kristovu krev, lásku a umučení. Kolem krku má bílé pallium se šesti černými kříži – liturgický symbol používaný při eucharistii. Podle vatikánské tradice pallium utkaly jeptišky z vlny dvou jehňat. Na hlavě má František bílou mitru, dvoudílnou vyztuženou pokrývku hlavy se zlatým lemováním, jež představuje důstojnost, svatost a autoritu papeže.
V rukou drží růženec jako projev své hluboké úcty k Panně Marii a na pravém prsteníčku se leskne stříbrný prsten, který nosil už od dob svého působení ve funkci arcibiskupa v Buenos Aires.
Rybářský prsten, tradiční symbol papežské moci a nejstarší insignie úřadu, byl ihned po Františkově smrti zničen – rozbit stříbrným kladívkem kardinála komořího. Každý papež má svůj; sloužíval jako pečetidlo, dnes už je jen symbolem.
Ustrojen byl doma – nikoli v oficiálním papežském apartmánu v Apoštolském paláci, nýbrž v Domě svaté Marty, kde papež také zemřel. Tento penzion pro církevní představitele byl postaven v roce 1996 na místě někdejšího hospicu pro poutníky. Má 106 apartmánů, 22 pokojů a moderní kapli.
8.Bezpečnostní manévry
Loučení se Svatým otcem vyžaduje velká bezpečnostní opatření i vzhledem k přítomnosti hlav významných států. Připraveny jsou proto stíhačky NATO, odstřelovači, raketomety a také 8000 policistů a četníků, kteří budou dohlížet na klidný průběh obřadu.
Rozmístěny byly protidronové zbraně a zavádí se bezletová zóna. Italské úřady také zmobilizovaly vojenskou složku přímo cvičenou pro boj s bezpilotními letouny.
Video Historik: Pohřeb papeže? František zjednodušil obřady. A před smrtí rozhodl o jiném místě, kde bude pohřben!Video se připravuje ...9.Výběr nástupce
Jakmile bude papež pohřben, věřící začnou čekat na výsledek konkláve, jehož úkolem bude vybrat 227. hlavu katolické církve. Odstartovat musí mezi 15. a 20. dnem po skonu Svatého otce; ten nový tak může být znám v půli druhého květnového týdne. Jednání kardinálů se může táhnout i podstatně déle, ale v moderních časech tomu tak nebývá.
Uff ještě,že já nejsem CELÝ SVĚT, já to nesleduji,protože nemám televizi,ale na internetu je toho vlna Tsunami ..