Padesát bodných ran do krku: Vraha transgender modelky Kesarie Abramidzové poslal soud na doživotí
Beka Jaiani (26) byl v Gruzii odsouzen na doživotí za brutální vraždu transgender herečky a modelky Kesarie Abramidzové (†37). Ženu, která se stala hlasem marginalizované komunity a ikonou v boji za rovnost, ubodal v jejím bytě více než padesáti ranami do krku.
Vražda, ke které došlo v září loňského roku, otřásla celou zemí. Děsivý čin se odehrál jen den po schválení zákona zakazujícího tzv. LGBT+ propagandu.
Podle zjištění serveru Daily Mail neměl být život páru vůbec idylický. Dvouletý vztah se neobešel bez častých hádek. Jednoho dne to však u pouhých ostrých slov neskončilo. Jaiani svou partnerku více než padesátkrát bodl do krku. Bezpečnostní kamery pak zachytily Jaianiho, jak krátce po vraždě opouští bytový dům. Tělo zavražděné ženy objevili sousedé v kaluži krve.
Jaiani se k činu částečně přiznal, ale popřel, že by jeho motivací byla genderová identita oběti. K soudu kvůli údajné psychické indispozici nedorazil, přesto vyjádřil lítost. Jeho právník považuje rozsudek za morálně motivovaný a plánuje odvolání. Doživotní trest, který mu soud udělil, je však vnímán jako důležitý precedent v zemi, kde trestné činy z nenávisti často zůstávají bez důsledků.
Kesaria Abramidzová byla jednou z prvních veřejně známých transgender žen v Gruzii. Reprezentovala svou zemi na mezinárodních transgender soutěžích krásy a její profil na sociálních sítích sledovalo přes půl milionu lidí. Její smrt vyvolala silné emoce nejen v komunitě LGBT+, ale i napříč celou společností. „Kesaria byla ikona! Provokativní, moudrá, neuvěřitelně odvážná,“ napsala tehdy politoložka Maja Otarašviliová na síti X. Den po její vraždě zaplavily centrum Tbilisi květiny a svíčky.
Zákon proti LGBT+ lidem
Podle některých skupin na ochranu lidských práv vládní homofobní rétorika a propagace návrhu zákona podnítila nenávist ve společnosti. „Existuje přímá souvislost mezi používáním nenávistných projevů v politice a zločiny z nenávisti,“ reagovalo na vraždu Abramidzeové tbiliské Středisko pro sociální spravedlnost.
Gruzínský parlament schválil ve třetím, a tedy závěrečném čtení takzvaný zákon o rodinných hodnotách a ochraně nezletilých, který podle agentury Reuters umožní úřadům zakázat akce na podporu LGBT+ nebo mimo jiné počítá se zákazem sňatků lidí stejného pohlaví či zákazem chirurgických zákroků na změnu pohlaví.
Představitelé Gruzínského snu tvrdí, že zákon je zapotřebí k ochraně tradičních morálních norem v zemi. Jeho odpůrci namítají, že je norma inspirovaná Ruskem, kde režim v uplynulých letech zavedl řadu represivních opatření proti sexuálním menšinám. Gruzínská prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová už naznačila, že zákon nepodepíše. Gruzínský sen a jeho spojenci však mají v parlamentu dostatek křesel, aby její veto přehlasovali.
Práva LGBT+ jsou v hluboce religiózní gruzínské společnosti, ve které se těší široké podpoře konzervativní pravoslavná církev, ožehavé téma. Podle průzkumů převážná část společnosti nesouhlasí se vztahy lidí stejného pohlaví a každoroční pochod Tbilisi Pride opakovaně čelil fyzickým útokům.
Proč se nepíše, zabil úchyla který se převlékal za ženskou.?