Pohřeb exsenátora Jaromíra Štětiny (†82): Dorazili i Kalousek a Černochová

Aktualizováno -
24. dubna 2025
16:41
Autor: bel, man, dak - 
24. dubna 2025
13:55

Poslední rozloučení s někdejším senátorem, bývalým europoslancem a komunistobijcem Jaromírem Štětinou bylo naplánováno na čtvrteční odpoledne do krematoria v pražských Strašnicích a dorazily na něj i Štětinovi exkolegové a také známé politické tváře - mj. Miroslav Kalousek či ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Štětina zemřel minulý čtvrtek po dlouhé nemoci.

Rozloučení s Jaromírem Štětinou, někdejším senátorem a také bývalým europoslancem za TOP 09, bylo naplánováno na 14. hodinu do velké obřadní síně v Praze-Strašnicích. Dorazil i exministr financí a dnes již bývalý člen TOP 09 Miroslav Kalousek.

Rozloučit se přišel kromě Kalouska i poslanec Martin Exner (STAN), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), šéfredaktor zpravodajství ČT Michal Kubal, publicista Jefim Fištejn či šéfka Syndikátů novinářů Ivana Šuláková.

Mezi řečníky na pohřbu Jaromíra Štětiny pak byl třeba už zmíněný Kalousek a Exner nebo ředitel organizace Člověka v tísni Šimon Pánek.

Varoval před Rusy

Bývalý ministr financí a někdejší předseda lidovců a TOP 09 Miroslav Kalousek  Štětinu v projevu označil za výjimečného muže, který svůj život nežil zdaleka jen pro sebe. Vyzdvihl jeho neúnavný boj za lidská práva, celoživotní starost o druhé nebo až prorockou prozíravost. „Varoval před narůstajícím rizikem ruské agrese v době, kdy to většina politiků i politologů neviděla nebo vidět nechtěla,“ dodal.

Video  Pohřeb Jaromíra Štětiny. (24.4.2025)  - Blesk/Daniel Kraus
Video se připravuje ...

Jaromír Štětina byl nesmírně spravedlivý člověk, řekl novinářům publicista a bývalý šéfredaktor Lidových novin Jefim Fištejn. „Tak, jak si člověk představuje novináře čapkovské generace. Byl jakýmsi pokračováním té prvorepublikové etiky novinářství,“ uvedl. Byl to podle něj také oddaný kamarád a demokrat tělem i duší. „Snažil se skutečnost pochopit v její podstatě a skrytém smyslu a podat ji čtenáři tak, aby ten tomu rozuměl,“ doplnil.

Bývalý politik a lidskoprávní aktivista zemřel minulý čtvrtek ve věku 82 let, příčinou skonu byla dle rodiny zástava srdce. „Jménem zarmoucené rodiny: syn Jiří, vnoučata Viktorka, Robin, Max a ostatní příbuzní a přátelé,“ stojí dál v parte.

Miroslav Kalousek na pohřbu Jaromíra Štětiny (24.4.2025) Miroslav Kalousek na pohřbu Jaromíra Štětiny (24.4.2025) | Blesk:Jakub Poláček

Guru Štětina

Na obřadu nechyběli ani zástupci humanitární organizace, kterou pomáhal zakládat.Výkonný ředitel a spoluzakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek v projevu uvedl, že Štětina ovlivnil celou generaci mladých lidí v lásce k cestování, ale také velkou část mladých novinářů a těch, kteří se rozhodli ve světě v konfliktech pomáhat. Na výpravy se podle Pánka nevydával jen kvůli adrenalinu. „V centru všeho byli lidé. Jaromíra zajímaly lidské osudy, jak lidé žijí, jaké mají potíže, v co věří,“ řekl. Štětina byl podle něj rádcem a přirozenou noblesní autoritou, inspiroval, přitahoval a vedl. „Jakkoli to slovo dobrodruh neměl rád, ale ve skutečnosti byl dobrodruhem,“ podotkl.

Pohřeb Jaromíra Štětiny. (24.4.2025) Pohřeb Jaromíra Štětiny. (24.4.2025) | Blesk:Jakub Poláček

V hledáčku Rusů

Jaromír Štětina krom politického působení a psaní knih se věnoval také cestování - specializoval se na východoevropský prostor. Po roce 1989 byl zpravodajem Lidových novin v Moskvě a v období 1993 až 1994 jejich šéfredaktorem.

V roce 1994 založil soukromou novinářskou agenturu Epicentrum a věnoval se především válečnému zpravodajství, například v Náhorním Karabachu, Čečensku nebo Afghánistánu.

Miroslav Kalousek na pohřbu Jaromíra Štětiny (24.4.2025) Miroslav Kalousek na pohřbu Jaromíra Štětiny (24.4.2025) | Blesk:Jakub Poláček

Za svou práci obdržel v roce 1997 Cenu Ferdinanda Peroutky. Svou kritikou současného režimu Vladimira Putina si ale vysloužil vedle několika málo dalších Čechů místo na ruském seznam hledaných osob. Těm by v případě vstupu do Ruska hrozilo zatčení.  

Štětina webu iROZHLAS.cz řekl, že si není vědom žádného prohřešku. „Především jsem se vždy zastával vlasovců. Myslím, že to bude jeden z důvodů, který přispěl k tomu, že jsem na takovém seznamu. Myslím ale, že jsem se ničím neprovinil. Místo toho, aby v Moskvě ocenili moji objektivnost, tak vyhrožují,“ řekl tehdy.

Trik s tajnými?

Se Štětinou se ale také táhl škraloup z minulosti. Podle údajů ministerstva vnitra byl od roku 1965 členem Komunistické strany Československa, stranickou legitimaci vrátil po sovětské okupaci. Ještě však hůř, v roce 2010 se provalilo, že se upsal ke spolupráci s komunistickou Státní bezpečnostní (StB).

V roce 2017 se k tomu vyjádřil - pravost nepopřel, ale odmítl, že by byl spolupracovníkem StB s krycím názvem Plavec. „Trik s nabídkou spolupráce zachránil řadu lidí včetně mého otce. Někteří byli sice předvedeni k výslechu, ale nic jim StB nemohla prokázat. Nikdy jsem s StB ani s její kontrarozvědkou nespolupracoval a jsem na to pyšný. Nebylo to lehké odmítnout, ale odmítl jsem,“ řekl tehdy pro Blesk.

Video  Pohřeb Jaromíra Štětiny. (24.4.2025)  - Blesk/Daniel Kraus
Video se připravuje ...

 

 

 

 

zkzkz ( 24. dubna 2025 20:50 )

Ten pojede na pohřeb papežovi. 😃 😃 😃

Uživatel_462264 ( 24. dubna 2025 19:39 )

Některých lidí je škoda a chybí tady. Štětina mezi ně nepatří.

Havran ( 24. dubna 2025 19:37 )

Plavec doplaval na druhý břeh.

ginkognito ( 24. dubna 2025 16:33 )

O mrtvých jen dobře, takže nemohu nic napsat.

Pjotr Fijala ( 24. dubna 2025 15:46 )

Ano, i u nás v ODS rádi a často převlékáme kabáty, jdeme totiž s dobou.
Já například mám fungl nový neprůstřelný kabát, značky Gucci....
Jezte Nutellu a volte SPOLU 🤡

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa