Putin přijal Trumpova zmocněnce Witkoffa. 4 hodiny řešili v Petrohradě „ukrajinské urovnání“

Aktualizováno -
12. dubna 2025
08:08
Autor: ČTK, simao - 
11. dubna 2025
19:10

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem. Jednání se týkalo urovnání konfliktu na Ukrajině. Schůzka nakonec trvala 4 hodiny. Na jednání vyrazil také bankéř Kirill Dmitrijev, který má blízko Putinově rodině a studoval v minulosti v USA na Stanfordu a Hardvardu.

Schůzka potrvá tak dlouho, jak bude Putin považovat za nutné, avizoval mluvčí Kremlu Peskov podle státní agentury TASS. „Ne,“ odpověděl na otázku, zda má prezident na schůzku s Witkoffem vymezený čas. „(Může trvat) hodinu, dvě, tři, čtyři, pokud bude třeba. Potrvá tak dlouho, jak bude podle prezidenta Putina zapotřebí,“ řekl.

Výsledky jednání nebyly bezprostředně známy. Kreml na svých webových stránkách zveřejnil fotografie, na níž si oba muži podávají ruce, a připojil pouze stručný komentář: „Téma setkání - aspekty ukrajinského urovnání.“

Ruské tiskové agentury zdůraznily, že se schůzka protáhla na více než čtyři hodiny.

S Dmitrijevem v petrohradském hotelu

Po přistání v Petrohradu se Witkoff setkal nejprve s Putinovým vyjednávačem Kirillem Dmitrijevem v petrohradském hotelu, odkud podle TASS společně odjeli v koloně aut.

Dmitrijev je ruský bankéř, který však studoval na prestižních amerických univerzitách - Stanfordu a Harvardu. Na síti X označil jednání mezi Putinem a Witkoffem za „produktivní“.

Trumpův zmocněnec Steve Witkoff v Petrohradu s Kirillem Dmitrijevem (11.4.2025) Trumpův zmocněnec Steve Witkoff v Petrohradu s Kirillem Dmitrijevem (11.4.2025) | ČTK / AP / Vyacheslav Prokofyev

Agentura Reuters v pátek s odvoláním na dva americké činitele a pět dalších osob obeznámených se situací napsala, že necelých 48 hodin po jejich setkání s Dmitrijevem předal Witkoff v Bílém domě Trumpovi jasný vzkaz: nejrychlejším způsobem, jak dosáhnout příměří na Ukrajině, je podpořit strategii, která by Rusku přenechala všechny čtyři východoukrajinské oblasti, které se Moskva v roce 2022 pokusila nelegálně anektovat.

Witkoff tuto představu nastínil již dříve, například v podcastu s konzervativním novinářem Tuckerem Carlsonem. Kyjev však něco takového opakovaně odmítl a také řada amerických a evropských představitelů to označuje za zcela maximalistický ruský požadavek.

Na schůzce s Trumpem minulý týden se podle dvou zdrojů Reuters proti tomuto návrhu ohradil také prezidentův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg s tím, že Kyjev, jakkoli je ochoten vyjednávat o určitých územních ústupcích, nikdy nepřistoupí na jednostranné odevzdání celé Luhanské, Doněcké, Záporožské a Chersonské oblasti Rusku. Schůzka podle Reuters skončila, aniž by Trump rozhodl o změně americké strategie.

Třetí schůzka

Witkoff, kterého si Trump vybral jako zmocněnce pro Blízký východ, se ujal rovněž kontaktů administrativy amerického prezidenta s Kremlem a mezitím v Moskvě dvakrát jednal s Putinem. Nynější schůzka tak byla třetí.

V druhém největším ruském městě se před ní Putin účastnil „mimořádně důležité“ porady o rozvoji vojenského námořnictva.

Trumpova administrativa se snaží zprostředkovat dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem o příměří či ukončení války, kterou rozpoutal Putin v únoru 2022. Washington v posledních týdnech zkoušel domluvit částečné dohody o příměří týkající se energetiky a Černého moře, ale obě ztroskotaly, napsal Reuters.

Trump nicméně stále věří, že se podaří dojednat plošné příměří, připomněl server Axios. Ukrajina s návrhem bez dalších podmínek již dříve souhlasila, Moskva uvádí, že s myšlenkou souhlasí, zároveň ale požaduje řešit takzvané prvotní příčiny konfliktu. Šéf americké diplomacie Marco Rubio před týdnem na jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance prohlásil, že Putin se bude muset brzy vyjádřit, zda to s příměřím myslí opravdu vážně.

Trumpův zmocněnec Steve Witkoff s ruským prezidentem Putinem v Petrohradu (11.4.2025) Trumpův zmocněnec Steve Witkoff s ruským prezidentem Putinem v Petrohradu (11.4.2025) | ČTK / AP / Gavriil Grigorov

Portrét jako dar

Ukrajina se už přes tři roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi a USA se pod vedením bývalého prezidenta Joea Bidena společně s dalšími západními zeměmi postavily na stranu Kyjeva, kterému poskytly mimo jiné podporu v podobě dodávek zbraní a na Rusko kvůli jeho agresi uvalily sankce.

Vladimir Putin v Petrohradu s Kirillem Dmitrijevem, vlevo Američan Steve Witkoff  (11.4.2025) Vladimir Putin v Petrohradu s Kirillem Dmitrijevem, vlevo Američan Steve Witkoff (11.4.2025) | ČTK / AP / Vyacheslav Prokofyev

Po lednovém Trumpově návratu do Bílého domu USA změnily postoj ke konfliktu a obnovily kontakty s Rusy, což Američané zdůvodňují právě snahou zprostředkovat příměří.

Witkoff po březnovém jednání s Putinem dovezl do Washingtonu portrét, který pro něj nechal namalovat ruský prezident. Trumpa podle něj podobizna od „předního ruského umělce“ dojala a prezident ji označil za „krásnou“.

21:50
24. 5. 2025

Vážení čtenáři,

pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:47
24. 5. 2025

„Každou noc se naše jednotky snaží chránit životy. Dnes došlo k rozsáhlému a podlému ruskému útoku. Balistické rakety - některé byly úspěšně zachyceny. Bylo tam také 250 bezpilotních letounů, většinou Šahedů. Jsem vděčný všem, kteří pomáhají Ukrajině s protivzdušnou obranou. Dodávka systémů protivzdušné obrany pro nás znamená skutečnou ochranu lidí - tady a teď,“ napsal na sociální síť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

 

20:42
24. 5. 2025

A tady jdou další snímky z Ukrajiny, kde došlo k výměně zajatců.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa