Radikální izraelští osadníci brutálně napadli držitele Oscara. Zraněný režisér skončil v cele
Izraelské úřady dnes propustily palestinského režiséra Hamdána Ballála, jednoho z držitelů letošního Oscara za dokument Žádná jiná země, jehož zadrželi izraelští vojáci při pondělním útoku radikalizovaných židovských osadníků na vesnici na jihu okupovaného Západního břehu Jordánu. Ballál tvrdí, že jej osadníci zbili před jeho domem, když si útok natočil. Napsala o tom agentura AP.
Ještě na začátku tohoto měsíce při 97. ročníku udílení cen filmové akademie v Los Angeles si Ballál spolu s trojicí ostatních režisérů převzal zlatou sošku za nejlepší celovečerní dokument. Dnes byl s modřinami na obličeji a krví na oblečení propuštěn z policejní stanice v židovské osadě Kirjat Arba, která leží na východním okraji palestinského města Hebron. Spolu s dalšími dvěma Palestinci, kteří byli v pondělí rovněž napadeni a zadrženi, byl převezen do nemocnice v Hebronu.
Ballál agentuře AP řekl, že byl přes noc zadržován na armádní základně, celou dobu měl zavázané oči a musel spát pod mrazivou klimatizací. „Celé tělo mě bolí... Slyšel jsem hlasy vojáků, kteří se mi posmívali... Zaslechl jsem slovo ‚Oscar', ale neumím hebrejsky,“ uvedl.
Advokátka Lea Tsemelová, která trojici mužů zastupuje, uvedla, že se jim dostalo jen minimální péče po zranění, která při útoku utrpěli, a že k nim několik hodin po zadržení neměla přístup.
Podle výpovědí místních obyvatel asi dvě desítky židovských osadníků – někteří v maskách, jiní se zbraněmi a další ve vojenských uniformách – v pondělí večer zaútočily na palestinskou vesnici Súsja jižně od Hebronu právě v době, kdy její obyvatelé přerušovali půst během ramadánu. Vojáci, kteří dorazili na místo, však podle nich mířili zbraněmi na Palestince, zatímco osadníci dál házeli kameny.
Izraelská policie dnes uvedla, že jí armáda předala tři podezřelé k vyšetřování za údajné házení kamení, poškozování majetku a „ohrožování regionální bezpečnosti“. Upřesnila, že trojice mužů byla propuštěna pod podmínkou, že se vyvarují kontaktu s ostatními účastníky incidentu. Ballál i oba další Palestinci podle Tsemelové popřeli, že by házeli kameny.
Ve výpovědi, kterou advokátce poskytl ještě ve vazbě, Ballál uvedl, že nejprve šel natáčet osadníky, kteří zaútočili na domy ve vesnici. Když se vrátil ke svému domu, objevil se jemu dobře známý osadník, který mu vyhrožoval už v minulosti, v doprovodu dvou vojáků. U vchodu do domu ho udeřil zezadu do hlavy a povalil na zem, načež ho kopal po celém těle a bil do hlavy a do obličeje, uvedl Ballál ve výpovědi.
Režisérova manželka Lamia Ballalová řekla, že se schovávala v domě s jejich třemi dětmi a slyšela manžela křičet: „Umírám!“ Když se podívala z okna, uviděla tři muže v uniformách, jak jej bijí pažbami svých pušek, a dalšího člověka v civilu, který si všechno natáčel. „Samozřejmě, že po tom Oscarovi na nás přicházejí útočit ještě víc,“ řekla Lamia. „Měla jsem strach.“
Radikalizovaní židovští osadníci na Západním břehu bývají ozbrojeni a někdy nosí vojenské oblečení, takže je těžké rozeznat je od vojáků.
Dnes byla před domem Ballálovy rodiny vidět malá krvavá skvrna. Čelní i boční skla jejich auta byla rozbitá. Maskovaní osadníci vyzbrojení holemi při pondělním útoku napadli také židovské aktivisty působící v oblasti, rozbili jim okna aut a propíchali pneumatiky, uvedli aktivisté z Centra pro židovské nenásilí.
Osadník, který údajně zbil Ballála, vystupuje po boku maskovaných mužů na videu z loňského dubna, všeobecně rozšířeném na internetu. „Tohle je moje země, dal mi ji sám Bůh,“ prohlašuje, vykřikuje nadávky a snaží se Ballála vyprovokovat. „Příště to nebude hezké,“ říká osadník ve videu.
Film Žádná jiná země byl natočen ve spolupráci izraelských a palestinských filmařů a sleduje aktivistu Básila Adru, který riskoval zatčení, aby zdokumentoval ničení svého rodného města na jižním okraji Západního břehu Jordánu, jež izraelští vojáci bourají a využívají jako vojenskou výcvikovou zónu. Adra se poté seznámil s izraelským novinářem Juvalem Abrahamem, který mu pomohl šířit jeho příběh. Film je do značné míry založen na záběrech z videokamer z Adrova osobního archivu. Snímek získal vedle Oscara řadu dalších mezinárodních cen, vyvolal ale i nenávistné reakce, například když starosta floridského Miami Beach navrhl ukončit nájemní smlouvu kinu, které jej promítalo.
Také Adra říká, že po získání Oscara prudce přibylo útoků ze strany židovských osadníků a izraelských sil. „Nikdo nic nezmůže, aby ty pogromy zastavil, a vojáci jsou tu jen od toho, aby útoky usnadňovali a ještě jim napomáhali,“ tvrdí. „Žijeme v temné době, jak v Gaze, tak na celém Západním břehu... Nikdo to nezastaví,“ dodal.
Izrael se zmocnil Západního břehu Jordánu spolu s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem za šestidenní války v roce 1967. Palestinci chtějí všechna tato území pro svůj budoucí stát a růst osad, jichž Izrael na Západním břehu vybudoval přes stovku a v nichž žije přes půl milionu Židů s izraelským občanstvím, považují za hlavní překážku dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Převážná většina mezinárodního společenství považuje osady za nelegální.
keby ho napadli radikali z Hamasu, tak je uz mrtvy aj s celou svojou rodinou