Neškodná „tráva“? Pozor, THC šestkrát zvyšuje riziko infarktu u mladých!
Marihuanu mnozí považují za bezpečnou omamnou látku, která nadělá v organismu méně paseky než tvrdší drogy, ale i než cigarety nebo pití. Ale pozor, i konopí má neblahé účinky na lidské tělo. Mladí zdraví lidé, kteří užívají marihuanu, mají šestkrát vyšší riziko infarktu než ti, kteří ji neužívají nikdy nebo jen zřídka, naznačuje nejrozsáhlejší studie svého druhu.
Retrospektivní studie se podívala na velkou databázi 4,6 milionu pacientů z celého světa, kteří přišli na dvě kontroly s rozestupem zhruba tří let. Šlo jinak o zdravé jedince mladší 50 let, bez srdečních problémů, s cholesterolem a krevním tlakem v normě, kteří nekouří cigarety…
Stačily ony tři roky, a kuřáci marihuany měli víc než šestkrát větší pravděpodobnost infarktu než nekuřáci. A také čtyřikrát vyšší pravděpodobnost cévní mozkové příhody, dvakrát větší šanci na srdeční selhání. A v relativních číslech také třikrát víc kuřáků zemřelo z kardiovaskulárních příčin, na infarkt či mrtvici, vychází z analýzy v magazínu JACC: Advances.
Předpokládá se, že THC – složka konopí, která způsobuje opojení – může v těle vyvolat poplachovou reakci (fight-or-flight, „bojuj nebo uteč“), která zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak, což ale poškozuje srdce. Jedna studie ukazuje, že nejvýraznější účinky THC na oběhovou soustavu přicházejí asi hodinu po konzumaci, dodává zpráva Amerického kolegia kardiologie.
„Při interpretaci výsledků bychom měli být opatrní, protože konzumace konopí je obvykle spojena s dalšími látkami, jako je kokain nebo jiné nelegální drogy, které nejsou zohledněny,“ relativizuje závěry hlavní autor studie, Ibrahim Kamel z Bostonské univerzity. A proto varuje lidi, ať před doktory nezatajují nic, co konzumují, jakkoli to může být nelegální: „Pacienti by měli být ke svým lékařům sdílní a pamatovat na to, že jsme jejich obhájci číslo jedna a že je důležité mít k dispozici úplný příběh.“
Doktoři by pak měli marihuanu víc zohledňovat – ptát se pacientů nejen na konzumaci alkoholu a tabáku, ale také na konopí. Veřejnost by měla užívání konopí považovat vedle obezity a rodinné anamnézy za hlavní rizikové faktory špatného zdraví srdce. „Mělo by se dávat řádné varování, aby lidé, kteří konopí konzumují, věděli, že tu jsou rizika,“ dodal dr. Kamel.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.