Primátor hlavního města vyzval nejen všechny Pražany, ale všechny Čechy, aby stavbu filharmonie podpořili alespoň symbolickou částkou: „Můj dědeček mi říkal, že tenkrát každá rodina považovala za svou čest něčím přispět, i kdyby to měla být jen koruna. Částka narůstala po haléřích, ale představovalo to třetinu nákladů, které tehdy byly. Takovou představu máme i dnes,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS) na tiskové konferenci s tím, že lidé mají jeho slova brát jako výzvu a přispět jako jejich předci alespoň jednou korunou.
Filharmonie je nejen podle primátora projekt, který je pro budoucnost Prahy zásadní: „Je to nejen investice do kultury, ale také do města samotného, jeho moderního a otevřeného charakteru. Vltavská filharmonie je pro mě osobně srdeční záležitostí a jsem přesvědčen, že se stane novým symbolem Prahy, stejně jako kdysi Obecní dům nebo Rudolfinum. Mám radost, že pokračujeme v tradici velkých kulturních investic, které budou sloužit generacím,“ říká primátor.
Význam celého projektu vyzdvihuje i náměstek primátora Petr Hlaváček: „Architektonická kvalita budoucí filharmonie je opravdu mimořádná, ale rozhodně se nebavíme jen o krásné stavbě. Filharmonii bych bez nadsázky nazval nástrojem úspěchu a obrazem naší suverenity, pro zemi Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka či Bohuslava Martinů není žádná hudební ambice přehnaná. Vltavská filharmonie bude symbolem, že i naše generace je schopna zanechat důstojnou a velkorysou stopu pro budoucí generace,“ říká Petr Hlaváček (STAN) náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje.
Tři zdroje financování
Peníze na stavbu filharmonie poputují ze tří zdrojů, kromě příspěvků od veřejnosti se na financování výstavby bude podílet také státní kasa a část prostředků poskytne také hlavní město Praha. Spolufinancování veřejným a soukromým sektorem může mít různé formy od přímého zapojení firem, nadací a významných dárců až po veřejnou sbírku, crowdfunding i interaktivní nástroje. Pro shromažďování a správu těchto zdrojů a jejich následné efektivní využití je proto založen právě Nadační fond Vltavské filharmonie. Ten bude zajišťovat koordinaci aktivit podporujících projekt, propagaci projektu a správu obdržených finančních prostředků.
Hlavní město, jakožto zakladatel tohoto fondu do něj vloží úvodní vklad 30 milionů Kč. Tento vklad v pondělí odsouhlasili pražští radní, schválit jej ještě musí pražští zastupitelé. Zakládací listina také definuje správní a dozorčí radu a v souladu se zákonem určuje první členy správní rady a dozorčí rady. Členství v orgánech nadačního fondu je čestné, bez nároku na odměnu.
Prvními členy správní rady jsou: spoluzakladatel firmy Avast Pavel Baudiš, poslanec a ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor, bývalá poslankyně federálního shromáždění Jana Marco, klinická onkoložka Petra Tesařová a ředitelka festivalu Designblok Jana Zielinski.
Prvními členy dozorčí rady jsou: bývalý poslanec Miroslav Kalousek, ekonom a bankéř Zdeněk Tůma, ředitel správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek a poslanec Jakub Michálek.