Válka na Ukrajině se možná přiblížila ke svému konci. Alespoň zdánlivému. Americký prezident Donald Trump totiž pohovořil se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem. Podařilo se dospět k částečným dohodám a na Ukrajině zavládlo alespoň energetické příměří. Nicméně podmínky k udržení alespoň tohoto „míru“ jsou pro Ukrajinu poměrně tvrdé. Navíc není známo, jaké další podmínky ruský prezident nastínil. Státníci spolu hovořili i o vzájemných vztazích a jejich napravení, a to i skrze hokejová utkání.
Detaily hovoru Putina s Trumpem: Zdánlivý klid, hokej i „brutální“ podmínky pro Ukrajinu
1.Dlouhý telefonát s čekáním
Hovor mezi státníky trval 2,5 hodiny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Putin zavolá svému protějšku mezi 14:00 až 16:00, některé informace ale naznačují, že ruský prezident nechal svůj protějšek čekat, protože měl původně zavolat právě ve dvě odpoledne. Ozval se v 15:00.
Peskov chystaný rozhovor mezi Trumpem a Putinem v pondělí potvrdil, k jeho obsahu se vyjádřil o den později. Podle něj mezi Bílým domem a Kremlem panuje jisté porozumění i vzhledem k tomu, jak se vyvíjely předchozí hovory.
Během úterního ostře sledovaného hovoru probraly hlavy státu hned několik témat, většina se logicky točila kolem války na Ukrajině. Prezidenti se nicméně podle informací z obou vládních institucí shodli i na postupném obnovení jistého „přátelství“ mezi oběma velmocemi. Mluvili také o Blízkém východě, Íránu a Izraeli.
Trump: Dobrý a produktivní hovor
„Moje telefonní konverzace s Putinem byla velmi dobrá a produktivní,“ komentoval hovor na sociální síti Truth Social Trump. Poznamenal, že Putin i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chtějí, aby válka skončila. „Tento proces je nyní v plném proudu a doufejme, že se nám to v zájmu lidstva podaří!“ dodal americký prezident.
Už krátce po ukončení hovoru se z obou stran hrnuly do veřejného prostoru vyjádření o tom, že telefonát dopadl dobře. Putinův zvláštní vyslanec Kirill Dmitriev v příspěvku na X řekl, že „svět se dnes stal mnohem bezpečnějším místem“ díky Putinovu a Trumpovu vedení.
2.„Příměří“ a výměna zajatců
„Tento konflikt neměl nikdy začít a měl být dávno ukončen upřímným mírovým úsilím v dobré víře. Vedoucí představitelé se shodli, že mírové hnutí zahájí příměří v oblasti energetiky a infrastruktury, jakož i technická jednání o provádění námořního příměří v Černém moři, úplného příměří a trvalého míru. Tato jednání okamžitě začnou na Blízkém východě,“ uvádí se v prohlášení Bílého domu, které bylo zveřejněno krátce po ukončení telefonátu. Informace o telefonátu přinášelo například CNN či KREMLIN.
Putin podle amerických, ale i ruských médií souhlasil s okamžitým ukončením útoků na energetickou infrastrukturu. Toto „příměří“ má trvat 30 dní a ruský prezident měl dát okamžitě příslušný rozkaz svým armádám. Původně se hovořilo o celkovém měsíčním příměří, na které ale Putin nepřistoupil.
Trump naznačil, že trvalá mírová dohoda by mohla zahrnovat územní ústupky ze strany Kyjeva a kontrolu nad ukrajinskou jadernou elektrárnou Záporoží, jak uvádí agentura Reuters.
Výměna zajatců
Ruský vůdce prostřednictvím kremelského zpravodaje informoval o tom, že dojde k výměně zajatců, a to už během středečního dne - tedy 19. března. Rusko s Ukrajinou si navzájem předají 175 osob. „Kromě toho bude jako gesto dobré vůle převezeno 23 vážně zraněných ukrajinských vojáků, kteří se léčí v ruských zdravotnických zařízeních,“ uvádí Kremlin.
3.Brutální podmínky pro Ukrajinu
Jak se nicméně očekávalo od komentátorů, Putin měl během telefonátu nastínit poměrně tvrdé podmínky pro Ukrajinu, které jsou podle něj nutné k uzavření jakéhokoliv příměří. K trvalému míru je podle ruského prezidenta například nutné, aby Ukrajina zcela zastavila mobilizaci.
Podle Kremlu byla zaznamenána vážná rizika spojená s neschopností vyjednávat s „kyjevským režimem, který opakovaně sabotoval a porušoval dosažené dohody“, a že je pozornost věnována i „barbarským teroristickým zločincům“, kteří měli páchat válečné zločiny na ruském území v Kurské oblasti. Uvádí to ruský zpravodaj na sociální síti Telegram.
„Bylo zdůrazněno, že klíčovou podmínkou pro zamezení eskalace konfliktu a pro práci na jeho vyřešení politickými a diplomatickými prostředky by mělo být úplné zastavení zahraniční vojenské pomoci a poskytování zpravodajských informací Kyjevu,“ uvádí se dále v bodech od Kremlu.
Během předchozích týdnů se mluvilo i o jiných podmínkách, na kterých ruská hlava státu dosud trvala. Mezi nimi bylo opakované naléhání, aby se ustoupilo od možnosti připojit Ukrajinu k NATO. Dalším často zmiňovaným bodem bylo i vyhlášení voleb na Ukrajině, během kterých měl odstoupit stávající ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj.
Video Fiala v Blesku: Zelenského mi bylo líto, Kremlu nevěřím! Co řekl na urážky od Babiše?Video se připravuje ...4.Obnovení vztahů a hokejových zápasů
Velkým tématem bylo i možné obnovení rusko-amerického přátelství a bilaterálních vztahů. Ostatně o možnosti uvolnění sankcí a pootevření obchodních cest se podle informací světových médií hovořilo už na jednání v Rijádu před měsícem.
Podle Kremlu se státníci bavili o tom, jak velká je odpovědnost obou zemí na zajišťování bezpečnosti a stability ve světě. „Diskutovalo se o řadě myšlenek, které směřují k rozvoji oboustranně výhodné spolupráce v hospodářství a energetice,“ uvádí Kremlin.
Vedle hospodářství, ekonomiky a bezpečnosti vidí oba vůdci možnosti i ve sportu. Trump měl během telefonátu podpořit myšlenku americko-ruských hokejových zápasů. „Donald Trump podpořil myšlenku Vladimira Putina pořádat hokejové zápasy v USA a Rusku mezi ruskými a americkými hráči hrajícími v NHL a KHL,“ uvedl Kreml v prohlášení.
5.Reakce Ukrajiny
Ukrajina podporuje americký návrh na zastavení útoků na energetickou infrastrukturu, řekl podle agentury Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Doufá, že brzy bude moci mluvit s americkým prezidentem o jeho telefonickém hovoru.
„Vždy jsme podporovali postoj, že se nemají používat zbraně proti energetickému sektoru,“ řekl Zelenskyj podle telegramového kanálu RBK Ukrajina. Od možného rozhovoru s Trumpem si slibuje, že pochopí podrobnosti toho, o čem se šéf Bílého domu bavil s Putinem.
Zelenskyj také uvedl, že jednání o Ukrajině bez její účasti nepřinesou výsledky. Upozornil, že požadavek ruské strany, aby zahraniční partneři přestali Kyjevu poskytovat vojenskou pomoc a zpravodajské informace, je „snahou o oslabení Ukrajiny“. Rusko podle něho připravuje nové ofenzivy v ukrajinské Záporožské, Sumské a Charkovské oblasti, aby dostalo Ukrajinu pod co největší tlak.
Zelenskyj vzkázal Putinovi, že opravdovým gestem dobré vůle by bylo propustit všechny válečné zajatce.
Zelenskyj: Putin de facto úplné příměří odmítl
Ukrajinský prezident pak okomentoval také večerní útok na Ukrajinu, kdy Rusko zaútočilo jen několik hodit po hovoru mezi Trumpem a Putinem.
„Tyto ruské noční útoky ničí náš energetický sektor, naši infrastrukturu a běžný život Ukrajinců. Skutečnost, že tato noc nebyla výjimkou, ukazuje, že v zájmu míru musíme na Rusko nadále vyvíjet tlak,“ uvedl Zelenskyj na sociální síti Telegram. „Putin dnes de facto odmítl návrh na úplné příměří,“ dodal.
6.Co bude dál?
Jednání o příměří na Ukrajině začnou v neděli v saúdskoarabské Džiddě, uvedl v úterý po hovoru zvláštní zmocněnec USA pro Blízký východ Steve Witkoff. Ten se v minulých týdnech v Saúdské Arábii v rámci americké delegace účastnil rozhovorů jak s ruskými, tak ukrajinskými představiteli, píše agentura AFP.
Americkou delegaci v Džiddě povedou ministr zahraničí Marco Rubio a poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz, řekl Witkoff, aniž by sdělil, s kým bude delegace jednat.