Ukrajina ztrácí klíčový triumf! Rusové si ukrajují zpátky Kursk, útočí i z prázdného plynovodu

Aktualizováno -
9. března 2025
19:19
Autor: for - 
9. března 2025
18:05

Špatnou zprávu pro Ukrajince šíří americká, ruská i ukrajinská média - okupantům se daří získávat nazpět Kurskou oblast v Rusku. Situace začíná být kritická a Ukrajinci podle několika zdrojů začínají být obklíčeni a ztratili klíčové logistické cesty. Rusové se pokusili do Kurské oblasti dostat i skrz prázdný plynovod, ač neúspěšně. Do čela fronty pak posílají vojáky z KLDR. 

Kyjev nejspíše přijde o svůj největší vojenský triumf - Kurskou oblast, kterou získal loni v srpnu. Uvádí to několik ukrajinských a ruských zdrojů, o kritické situaci ukrajinských vojáků v Rusku informuje i americké CNN

Ukrajinský zdravotník, který se nachází v Kurské oblasti, řekl serveru The Kyiv Independent, že k ruskému průlomu u klíčových bodů kolem ukrajinské obrany došlo před několika dny. Rusům se podařilo podle několika zdrojů značně poškodit ukrajinskou logistiku a že ukrajinští vojáci začínají přicházet o zásoby. Stávají se také obklíčenými. 

Postup trubkami

Server Unian informoval o pokusu Rusů dobýt hlavní oblast skrz nefunkční plynovod. „Rusové použili plynovod k nasazení útočné roty, kterou drony nedetekovaly a díky čemuž se vklínili do našich bojových formací,“ napsal vojenský zpravodaj Jurij Butusov. Plynovod je nyní pod zvýšeným dohledem a vojáci, kteří se v něm a v jeho okolí pohybovali, jsou podle Ukrajinců likvidováni. O sabotáž skrze trubky se údajně pokusilo 100 vojáků.

Rusům se také podařilo získat zpátky tři vesnice v Kurské oblasti na západě Ruska, jak informovala státní tisková agentura TASS. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že armáda federace zpátky obsadila vesnice Viktorovka, Nikolajevka a Staraja Soročina. Během neděle se podařilo ruské armádě dobýt další tři vesnice, Malaja Loknja, Čerkasskoje Porečnoje a Kosica. 

Dalším klíčovým bodem, který znemožní Ukrajincům zásobování a které je může zcela obklíčit, je vpád Rusů na město Sudža. 

Umírající vojáci z KLDR

Podle serveru Unian už ztratila Ukrajina zhruba polovinu území v Kurské oblasti. Důvodem je mimo jiné i to, že Rusko sem soustředilo mnoho techniky a dalších bojových sil. Vedle nejúčinnějších bezpilotních letounů sem zamířili výsadkáři, námořní pěchota a vojenský personál z KLDR. Mnoho jich zde umírá a umírali zde i předtím. 

Ukrajinci řádí v Kurské oblasti (srpen 2024). Ukrajinci řádí v Kurské oblasti (srpen 2024). | Reprofoto Tiktok

„Je to těžké, ale pracujeme. Korejci stále přicházejí,“ řekl CNN jeden ukrajinský voják. Servery připomínají, že do Kurska bylo nasazeno 12 tisíc vojáků KLDR. Jejich příchod posílil útočné operace Rusů u hranic. Kdyby získali zpět Kursk, budou mít výhodné pozice pro další útoky na východ Ukrajiny. Nicméně, v oblasti se podle velké zprávy z Institutu pro studium války stále nachází 30 tisíc ukrajinských vojáků.

„Nemyslel jsem si, že to někdy řeknu. Ale možná je čas zavřít krám ze směru od Kurska. Pro naše kluky je to tam těžké,“ řekl vojenský komentátor Serhii Flesh. „Myslím, že tato operace se jako odklon nepřátelských zdrojů již dávno ospravedlnila,“ dodal. 

Video  Expert Bříza o stopce na pomoc Ukrajině: Co dál čekat od Trumpa?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

10:52
Dnes

Na západě Ukrajiny se koná druhý ročník festivalu České sny ve Lvově, který je věnovaný kulturní spolupráci a vystupují na něm čeští i ukrajinští umělci. Čtyřdenní kulturní přehlídka začala ve čtvrtek ve Lvovské opeře, zahájení se zúčastnil český generální konzul Jiří Borcel nebo vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, uvedla lvovská regionální rada na svém webu. Festival odstartoval slavnostním koncertem violoncellisty Václava Petra a klavíristy Davida Marečka.

„Plnohodnotná invaze Ruské federace na Ukrajinu ukázala, kdo je opravdový přítel. Český lid, úřady a diplomaté nás od roku 2022 aktivně podporují a pomáhají nám ve vojenské i humanitární oblasti. Za to vám mnohokrát děkujeme,“ uvedl předseda lvovské oblastní rady Jaroslav Hasjak.

10:17
Dnes

Gubernátor Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou Vjačeslav Gladkov informoval, že při ukrajinských dronových útocích utrpěli zranění dva lidé na dvou různých místech. Jedním ze zraněných je voják.

8:49
Dnes

Podle ukrajinského letectva ruská armáda za uplynulou noc poslala 86 dronů, čili docela málo. Protivzdušná obrana jich zneškodnila 71. Bezpilotní letouny zasáhly šest míst, na dalších dvou místech se zřítily trosky sestřelených strojů.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa