Intimní tabu: Tisíce Ukrajinců ztratily ve válce údy, na sexuální rehabilitaci se však nemyslí
Se zraněními s trvalými následky, zvláště těmi válečnými, se často pojí i psychické problémy. S tím ukrajinská armáda docela počítá a snaží se je řešit. Na co se však dost zapomíná, jsou problémy válečných invalidů se sexualitou. Dohánět se to snaží neziskové organizace, ale i třeba ukrajinská televize.
Oficiální statistiky amputací Kyjev nezveřejňuje; avšak jen za půldruhého roku (2023-2024) vydalo ukrajinské státní zdravotnictví skoro dvacet tisíc protéz, další dostali náhradní končetiny v soukromých programech či v zahraničí. Alespoň do jisté míry se jim dostává i psychologické pomoci, zapomíná se však na důsledky vážných zranění na intimní život vojáků.
„V naší kultuře nemáme ve zvyku hovořit o sexu. Někteří ani to slovo bez rozpaků nedokážou vyslovit. Obecně není přijatelné sdělovat cizímu člověku, ba ani svému partnerovi své sexuální potíže,“ popsala pro CNN vojenská psycholožka a sexuoložka Hanna Revunecová. A tak si váleční invalidé o pomoc tohoto typu jen zřídkakdy řeknou. „Když se veteránů ptám na problémy se sexem, obvykle řeknou, že všechno je OK. Jen pár z nich, když mi po nějaké době začnou důvěřovat, dokáže o problémech, které mají, hovořit.“
Zatímco pro jiné záležitosti mají ukrajinští doktoři směrnice a protokoly, sexuální rehabilitaci nezmiňují. „Nikde není specifikována, takže doktor může být iniciativní, jen když chce. Ale většina doktorů na něco takového připravena není,“ dodává Revunecová. I když se sama snaží o osvětu mezi kolegy, často na ni koukají jako na blázna.
A jak může sexuolog raněnému s trvalými následky pomoci? „Zjistím, co přesně je špatně. Ptám se pacienta, jak se cítí. Od toho se odvíjí rady – můžou být technického rázu, co a jak dělat, či jaké brát léky, i můžu pomáhat psychologicky,“ řekla terapeutka pro CNN.
Neziskový projekt Veteran Hub předloni provedl sondu – hloubkové rozhovory s 29 vojáky/veterány raněnými ve válce a s 10 partnery takových.
„Řekli mi, že mám mít sex, ale nikdo mi neřekl jak. Je důležité se bavit i o té technické stránce věci,“ svěřil se jeden z handicapovaných. Místo odborné pomoci si tak muži s podobnými potížemi prostě předávali rady a zkušenosti sami.
„Trauma může vytvářet určité výzvy pro vztahy, ale nečiní z milovaného člověka ‚břemeno‘ v očích jeho partnera,“ zní jeden ze závěrů analýzy. „Zranění ne vždy ovlivňuje to, zda je osoba považována za atraktivní a sexy. Někteří vojáci si po zranění začali budovat nové vztahy, měli nové sexuální partnery a tak dále,“ bylo další zjištění. Na základě tohoto výzkumu neziskovka spustila program Resex, mimo jiné nabízí rady a zkušenosti na webu.
„Sexuální život s postiženým veteránem může být neobvyklý a vyžaduje zvláštní úsilí, ale také může být uspokojující a přinášet radost oběma partnerům. Cesta ke spokojenosti spočívá ve vzájemném porozumění, komunikaci, adaptaci a psychické podpoře. Zajištění příznivých podmínek pro sexuální život s postiženým veteránem pomůže posílit blízkost a zdraví rodinných vztahů,“ popsala na webu Resex Anna Bojková, vojenská dobrovolnice a zdravotnice – a manželka válečného invalidy upoutaného na vozík.
S osvětou a rozbíjením tabu pomohla i televize, dokonce i zábavní reality show. V soutěži Bachelor (v ukrajinské verzi Holostjak – Mládenec) se v listopadu krásné dívky ucházely o lásku vojáka, který ztratil obě nohy. Charismatický Oleksandr Budko (28) dostal příležitost ukázat, jak se i s protézami dá šplhat po skalách, ale také si vystřihnout regulérní milostnou scénu – tu už bez protéz. Ten den šlo o nejsledovanější pořad ukrajinského éteru, uvedla CNN.