Je to rok, co paní Alena vzala své dvě dcerky, tříletou Anetku a pětiletou Editku, do dětské herničky. „Po jednom seskoku si Editka začala stěžovat, že ji bolí záda a následně i hlava, kterou měla tak nějak zvláštně nakloněnou,“ vzpomíná paní Alena.

S Editkou rodiče následně absolvovali rentgen a několik návštěv neurologů. Snažili se přijít na to, co se děje. „Pak se dceři udělaly boule na hlavě a v ústech. To už začínalo být naprosto zřejmé, že se děje něco závažného a nejde o běžný dětský úraz či bolístku.“

Právě boule v ústní dutině odstartovala další sérii vyšetření, kdy se od dětské lékařky dostali přes zubařku až do Fakultní nemocnice v Plzni na specializovaná vyšetření. Pak už vše mělo rychlý spád. Lékaři Editku okamžitě přepravili do pražské Fakultní nemocnice Motol.

Nádor mízních uzlin

„Tam během jednoho týdne podstoupila tolik vyšetření a narkóz, že tolik lékařů jsme s celou rodinou dohromady za život snad ani neviděli,“ uvádí maminka s tím, že výsledná diagnóza zněla – vážné onkologické onemocnění, konkrétně difusní velkobuněčný lymfom, tedy nádor mízních uzlin.

Za nejhorší na celé této situaci, když pomineme závažnost onemocnění, považuje paní Alena čekání. „Čekání na výsledky, kdy nevíte, co vašemu dítěti je, jak moc je to vážné. Nevíte, co vás čeká v následujících dnech, týdnech, měsících. A k tomu cítíte ten obrovský strach o jeho život. To bylo doslova mučivé,“ popisuje.

Náročné období to bylo také pro malou Anetku, mladší sestřičku Editky. „Bylo několik týdnů, kdy jsme se s Anetkou ani neviděly, protože jsem byla s Editkou v nemocnici. To odloučení pro ni bylo velmi těžké,“ vypráví paní Alena s dojetím při vzpomínce, že dokonce i malá Editka tento tlak na Anetku vnímala a chtěla, aby za její malou sestřičkou maminka jela. Tak se s manželem v nemocnici střídali.

Transplantace kostní dřeně

Sama Editka léčbu zvládala dobře. V červenci loňského roku podstoupila transplantaci kostní dřeně. „Pevně věříme, že tohle byl poslední krok k uzdravení. Aktuálně jezdíme na různé kontroly a čekáme, až nebudeme muset dodržovat tak přísná hygienická opatření a nebudeme muset být v izolaci,“ říká paní Alena a dodává, že ze všeho nejvíc se Editka těší na své kamarády, kteří jí moc chybí. A také na to, až budou moci celá rodina vyrazit alespoň na kratší výlet.

Editka při onkologické léčbě.
Autor: archiv rodiny

Rodině pomáhá v jejich nelehké životní situaci nadace Dobrý anděl. „Příspěvků od dárců, Dobrých andělů, si moc vážníme. S léčbou Editky se pojí mnohé nadstandardní výdaje. Musíme například dodržovat přísná hygienická opatření, a kupovat proto mnoho čisticích prostředků. Značné výdaje nás stálo i dojíždění do nemocnice. Co nám zbyde, využíváme na drobné radosti pro holky, které si to za to, čím vším si prošly, zaslouží,“ s velkým díky uzavírá své vyprávění paní Alena.

Pomáhá Dobrý anděl

Dobří andělé pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl pravidelnými měsíčními příspěvky rodinám, v nichž se dítě, maminka nebo táta potýkají se závažným onemocněním. Z této finanční pomoci mohou rodiny hradit běžné potřeby spojené s léčbou, ale i náklady na chod domácnosti. To jim dává jistotu a klid, který bezesporu k léčbě potřebují.

Pokud se chcete stát Dobrým andělem i vy, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a zadat trvalý příkaz. Nadace vaše příspěvky odevzdá rodinám do posledního haléře.

Co je lymfom

Lymfomy jsou zhoubné nádory mízních uzlin a lymfatické tkáně v okolí sleziny, jater, střev a velkých krevních cév. Hlavním příznakem je dlouhotrvající zvětšení mízních uzlin na krku, v podpaždí či tříslech, které jsou nebolestivé a napohmat tuhé. Toto zvětšení bývá často jediným příznakem.

Mezi další příznaky pak patří únava, hubnutí, jinak nevysvětlitelná horečka zvláštního charakteru: má typické večerní vzestupy, přičemž se období horeček střídají s obdobími zcela normální teploty, které mohou trvat několik dnů, ale i týdnů.

Léčí se především ozařováním a podáváním cytostatických léků. Využívá se také  transplantace krvetvorných kmenových buněk z kostní dřeně nebo pupečníkové krve. 

 

Video
Video se připravuje ...

Rozhovor s dárcem kostní dřeně Rudolfem Uhlářem a Ivanou Novotnou, které zachránil život Iva Dvořáková

Fotogalerie
14 fotografií