Policistka o smrti prodavaček (†19 a †38) v Hradci: Šlo útoku vraha (16) zabránit?
Brutální útok z minulého týdne v Hradci Králové, kdy rukou teprve šestnáctiletého útočníka zemřely dvě prodavačky, šokoval celé Česko. Jak je možné, že k takové tragédii vůbec došlo? Jde podobným útokům zabránit? Jak tomu předcházet? A jak bojovat se skrytou agresí? Nejen na to se Bára Holá ptala v Epicentru vedoucí odboru prevence Policie ČR Zuzany Pidrmanové.
Podle Pidrmanové je prakticky nemožné takovým útokům zabránit, pokud pachatel neprojeví žádné varovné signály ve svém chování. „Vždycky říkáme, že pokud se někdo rozhodne někoho fyzicky atakovat nebo jít někam vraždit a nebude o tom dopředu s nikým mluvit, nebude nic avizovat, tak se takovýmhle útokům zabránit nedá,“ uvedla Pidrmanová.
Zároveň však zdůraznila, že je možné zmírnit následky a škody podobných činů například lepší ochranou tzv. měkkých cílů, jako jsou školy nebo obchody. Právě místa s vysokou koncentrací lidí jsou pro útočníky lákavá. „Útočník, pokud se rozhodne jít udělat takovýhle čin způsobem, že chce jít na veřejné prostranství, kde je co nejvíce lidí, tak opravdu inklinuje k tomu jít na místo veřejné, které není příliš chráněné a kde má šanci uspět,“ vysvětlila.
Pidrmanová apelovala na to, aby si okolí více všímalo změn v chování potenciálních pachatelů „Pomoci může to, když to jeho okolí bude vnímavé a když si třeba spolužáci nebo rodina všimne, že se právě nějaké chování změnilo, nebo že ten daný člověk se více začíná zajímat o to, jaké jsou na trhu zbraně, jak by se mohl zbraně opatřit,“ vysvětlila. Důležité je pak takové chování nebrat na lehkou váhu a nahlásit ho.
Dvě tváře agresora
Neexistuje však jednotný profil pachatele, který by mohl podobné tragédie předpovědět. „Někdy se ten člověk může projevovat na veřejnosti takovým nestandardním chováním, že může být uzavřenější, že může naopak třeba dávat najevo nějaké nenávistné projevy, ale někdy se to velmi těžko pozná, protože může být navenek veselým člověkem a uvnitř ten jeho vnitřní svět se může zase odehrávat v úplně jiné podobě,“ upozornila Pidrmanová.
Dobré zkušenosti má policie s větší všímavostí společnosti po tragédii na Filozofické fakultě. „Veřejnost začala být velmi vnímavá k projevům lidí, začali si všímat toho, jak se kdo chová, jak se projevuje na sociálních sítích, co říká, co píše a snaží se tyhle informace dávat najevo a komunikovat s námi jako s policií,“ ocenila tento trend.
Rostoucí agresivita dětí
Současně ale poukázala na rostoucí agresivitu dětí. „Když se podíváme na ta čísla, tak opravdu ta agresivita a násilné trestné skutky u dětí stoupají. Za rok 2019 jsme počet stíhaných dětí měli na čísle 920. V roce 2024 to bylo 1159 a u registrované trestné činnosti u dětí zase v roce 2019 jich bylo 589, v roce 2024 724,“ uvedla konkrétní statistiky. Příčiny tohoto vývoje souvisí s pandemií koronaviru i s onlinovým protředím, ve kterém jsou děti zahlceni informacemi a ty pak neumí ještě správně vyhodnocovat.
O motivaci útočníka z Hradce Králové zatím není známa. Šestnáctiletý mladík se ke svému činu doznal a to za přítomnosti obhájce. Kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu uvedl, že žil v neúplné rodině jen s matkou, má základní vzdělání a nemá ani práci, ani zájem o další vzdělání. Nepatřil podle dosavadních zjištění k žádné teroristické ani extremistické skupině.
Debata k ničemu, paní nepřináší žádné řešení,neni pravda, že školy nepřehlíží šikanu, jednotliví učitele přestali toto řešit,maji metodika, příjde na besedu policista, běžný občan je již v životě omezen, stačí jit v centru Prahy večer do divadla, pouštět děti do obchoďáku je již také na zvážení.situace se rapidně zhoršuje a rozhodně to není jen kyberprostorem...