Foltýn o Putinovi a řádění Rusů na Ukrajině: Agresora zastaví, když dostane přes držku!
Rusové dál zabíjí civilisty na Ukrajině. „Chceme-li, aby lidi přestali umírat,“ zdůrazňoval v Epicentru bezpečnostní expert a vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn. Pozastavoval se nad možnostmi, jak zastavit válečné běsnění Vladimira Putina na Ukrajině, ale také nad výroky ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ty jsou podle Foltýna irelevantní a jediným místem, kde by měl mluvit, je mezinárodní tribunál. Před něj patří i Putin, jenže tady Foltýn vidí jistý problém. V Rusku by se musel zhroutit režim.
Otakar Foltýne je bezpečnostní expert a v současnosti i vládní koordinátor strategické komunikace. V Epicentru na Blesk.cz během výročí tří let od Putinova vpádu na Ukrajinu zdůraznil, že Ukrajina se v této situaci vzdát nemůže.
„Chceme-li, aby lidi přestali umírat. Aby toho příměří bylo možno dosáhnout, tak si obě bojující strany musí myslet, že už dál nemá smysl bojovat. Ukrajinci si to myslet nemohou, protože pokud přestanou bojovat Ukrajinci, nebude Ukrajina, pokud přestane bojovat armáda Vladimira Putina, bude mír,“ uved ve svém komentáři Foltýn.
Dát agresorovi „přes držku“
Podle něj Rusko zastaví pouze tvrdý odpor: „Agresora zastaví vždycky teprve moment a místo, kde dostane přes držku, ne dřív a málokdy později. To znamená, v tento okamžik Vladimir Putin si musí být jistý, že pokračování v boji pro něho bude natolik nebezpečné, že ohrozí samotný režim, což se mimochodem děje.“
Ruská propaganda přitom není dialog, ale nástroj k udržení moci, upozorňuje Foltýn. Podle něj i proto není důležité, co nyní říká ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
„Je úplně jedno, co říká Sergej Lavrov. Je to přibližně stejné, jako byste se v roce 42 bavila o tom, co říká ministr zahraničí nacistického Německa Ribbentrop,“ reagoval Foltýn na pondělní vyjádření Lavrova v Ankaře, kdy řekl že Rusko zastaví svou válku na Ukrajině, pokud dosáhne kýžených výsledků v jednáních se Spojenými státy. Podle jeho slov je to, co říkají ministři agresora naprosto irelevantní.
Patří před tribunál
Foltýn zdůraznil, že jednotlivá vyjádření ruských politiků nelze vnímat jako pokusy o skutečný dialog: „To není o tom, že nám něco chtějí říct, že chtějí o něčem jednat. To se děje jinde.“
Podle něj jsou jejich veřejná prohlášení určena především ruské populaci a jejich cílem je udržení moci režimu. „Mě osobně nezajímá, co říká aktuálně Lavrov. Jediné místo, kde si myslím, že by měl mluvit, je mezinárodní tribunál,“ doplnil Foltýn.
Možné nároky Putina na to, že by jednou z podmínek míru mohlo být, to že nebude stíhán u mezinárodního tribunálu v Haagu označil za spíše teoretickou otázku.
„Jediný způsob, jak dostat Vladimira Putina před mezinárodní tribunál, je zhroucení jeho režimu,“ řekl Foltýn a dodal, že tento proces závisí především na ochotě Západu podporovat Ukrajinu.
Mír jako v Koreji?
Podle Foltýna je situace s Putinem podobná jako u válečných zločinců z bývalé Jugoslávie. „Dokud se nezměnil režim v jejich státech, které nebyly ochotné je vydat, tak nebylo možné je dostat před soud. Úplně stejně to bude s Vladimirem Putinem,“ vysvětlil.
„To, co je reálné v tento okamžik, je příměří. To znamená, nezbytně nutně to nemusí být mírová dohoda, což je velmi složitý právní problém,“ popsal Foltýn a jako příklad uvedl situaci na Korejském poloostrově: „Válka na Korejském poloostrově skončila v roce 1953. Mírovou smlouvu nemají do dneška, ale pořád mají příměří a nebojuje se.“
Rusko krvácí
Foltýn dodal, že i přes omezenou pomoc Západu Ukrajina dokázala způsobit Rusku vážné problémy. „Rusko obrovsky ekonomicky krvácí a samozřejmě krvácí obrovsky jeho armáda, daleko víc než ukrajinská,“ uvedl Foltýn. Podle něj je nyní klíčové, zda Putin uvidí dostatečnou vůli Evropy k obraně.
„V tento okamžik Vladimir Putin čelí obrovským schodkům rozpočtu, inflaci a tomu, že jeho hospodářství není schopné vyrábět dost zbraní, takže to je to, co nutí Vladimira Putina k tomu, aby šel k jednání. Ale pokud na druhé straně neuvidí dost vůle, tak samozřejmě bude chtít daleko víc, než nakolik by v tento okamžik měl.“ uzavřel.
1duben dostane podžce celí západ, část světa začne platit mněnou položenou zlatem.Zůstane skanzen jménem Evropská unie, ale nejspíš to bude nebude na dlouho než se rozpadne.