I když se na naší planetě vyskytují radioaktivní materiály přirozeně, nadměrné zamoření by mohlo pro planetu mít apokalyptické následky. K tomu zatím naštěstí nedošlo, na některých místech už však radiace dosáhla kritických úrovní. Takové lokality jsou s životem na dlouhá století naprosto neslučitelné. Najít se přitom dají po celém světě.
Démon jménem radiace: Od zdevastovaných elektráren po zamořené nemocnice
1.Černobylská jaderná elektrárna
Většina lidí už nejspíš o Černobylu slyšela. Dodnes jedná o jednu z nejhorších jaderných katastrof všech dob. Během bezpečnostního testu došlo v dubnu roku 1986 k fatální explozi reaktoru. Výbuch vyslal radioaktivní odpad daleko do okolí a celá oblast města Pripjať je dodnes neobyvatelná a zůstane tomu tak ještě po dlouhá staletí. V oblasti v následujících letech stouply případy rakoviny a jiných onemocnění a mutací místních zvířat.
2.Jaderná elektrárna Fukušima
Další nechvalně proslulé kritické selhání s radioaktivními následky se stalo poměrně nedávno. 11. března roku 2011 zaplavila elektrárnu Fukušima na území japonských měst Ókuma a Futaba mořská voda v důsledku ničivého zemětřesení. Následkem toho se velké množství nebezpečného jaderného materiálu dostalo i do Tichého oceánu. Elektrárna sice vydržela počáteční zemětřesení, obrovská přílivová vlna tsunami však budovu dorazila. Výslednou kontaminaci se podle odhadů nepodaří odklidit dříve, než za 40 let.
3.Hanford Site
Další z kriticky radioaktivních míst se nachází ve Spojených státech. V komplexu ve státě Washington během druhé světové války a následné studené války vyprodukovali asi 74 tun plutonia. Továrnu americká vláda založila roku 1943 a vstoupila do historie například jako fabrika, kde se vyrobil jaderný materiál použitý v bombě shozené na Nagasaki. Za celou dobu svého provozu bylo v Hanford Site vyrobeno okolo 60 000 jaderných zbraní a jedná se jedno z nejzamořenějších míst na světě.
4.Semipalatinský jaderný polygon
Semipalatinský jaderný polygon v Kazachstánu už není tak světově známý, jako některé jiné zamořené lokality, i tak se však jedná o smrtelně nebezpečnou oblast. Sovětská vláda provedla na místě mezi lety 1949 a 1989 okolo 456 testových výbuchů jaderných bomb. Plné následky tohoto testování vyšly najevo až v devadesátých letech. Radioaktivita neblaze ovlivnila přes 200 000 místních obyvatel, u kterých se výrazně zvýšil výskyt rakoviny.
5.Maylu-Suu
Původcem nebezpečné kontaminace tohoto města v Kyrgyzstánu není exploze ani přírodní katastrofa. Nachází se totiž na bohatých nalezištích uranu. Během studené války se proto stalo centrem těžby této radioaktivní rudy, což na celém okolí zanechalo znatelné šrámy. Kontaminovaný odpad je pohřbený všude okolo dolů a zbytky vytěženého uranu zůstaly i na povrchu. Následky jsou podle místních cítit dodnes, děti se rodí nemocné a u starších lidí se často objevuje rakovina.
6.Seversk
Další z řady sovětských jaderných havárií se stala ve městě Seversk v Rusku, dříve známém jako Tomsk-7. Ve městě se nacházelo několik továren na zpracovávání plutonia a uranu. Město bylo oficiálně utajované a pouze pracovníci fabrik s rodinami v něm mohli žít. V roce 1993 však došlo k nehodě, která vedla k rychlému rozšíření radioaktivního plynu a pevných látek. Kontaminace se rozšířila do okruhu 28 kilometrů a ovlivnila životy stovek tisíc lidí.
7.Pobřeží Somálska
Pobřeží afrického státu Somálsko se v posledních letech staly skládkou radioaktivního odpadu, informoval deník Metro.co.uk. Podle průzkumu roku 2009 je pro evropské firmy v přepočtu stokrát levnější se svého nebezpečného odpadu zbavovat tímto způsobem, oproti běžným legálním postupům. Podle některých odhadů by se ho v somálských vodách mohly nacházet stovky sudů.
8.Letecká základna McGuire
Podle americké Agentury na ochranu přírody je letecká základna McGuire ve státě New Jersey dodnes vysoce kontaminovaná radioaktivitou. A to kvůli incidentu z roku 1960. Během požáru skladiště tam shořela raketa vybavená jadernou hlavicí. Požár a kouř rozšířil do blízkého okolí vysoké množství plutonia.
9.Incident v Goiás
Zdrojem radioaktivity v brazilském městě Goiás byla lidská chamtivost. Skupinka zlodějů ukradla z radiologického oddělení místní opuštěné nemocnice stroj obsahující cesium-137, vysoce radioaktivní materiál. Stroj následně otevřeli a vyjmutím kapsle s cesiem nevědomky rozšířili otravu radiací všude, kde prošli. O život přišli čtyři lidé a dalších asi 250 utrpělo výraznou dávku smrtícího záření.
10.Galerie
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.