Nemocnice se do tuzemského pilotního projektu robotické chirurgie zapojila v roce 2005, o rok později brněnští odborníci s pomocí robota operovali prvního pacienta. Do roku 2013 se uskutečnilo bezmála 600 zákroků, následně však nemocnice i z ekonomických důvodů program opustila.

Přístroj za 80 milionů korun loni koupila díky dotaci. „Robotická chirurgie snižuje riziko chyb a poškození okolních tkání třeba kvůli třesu rukou,“ řekl ředitel zařízení Vlastimil Vajdák.

V živém přenosu v úterý ukázali, jak trojice chirurgů odstranila pacientce (70) za půl hodiny nádor na ledvině velký jako pěst. „Snažíme se ledvinu zachovat a odstranit jen tumor a bezpečný lem v okolí tkáně. Robotický systém umožňuje až desetinásobné zvětšení, zatímco u laparoskopie je to tak dvojnásobné, trojnásobné,“ komentoval přenos chirurg Igor Dolan.

Chirurgové, kteří robota přímo řídí od ovládací konzole, museli před získáním certifikace strávit desítky hodin u virtuálního trenažéru. „Řada z nich tvrdí, že návrat od robota ke klasické operaci si už nedovedou představit,“ podtrhl Dolan.

Svatá Anna se v rámci robotických operací aktuálně zaměřuje na onkologickou urologii a chirurgické operace v oblasti břicha a pánve. V plánu je i robotická gynekologická jednodenní chirurgie.

Vzorová operace

Odstranění nádoru na ledvině pacientky (70) v přímém přenosu mělo poukázat na nelichotivé statistiky. Nejvyšší záchyt těchto onkologických případů patří v Česku Plzeňskému kraji - 40 odhalených případů ročně na 100 tisíc obyvatel. Také ve světovém měřítku se Česko „drží“ v pětici zemí na čele (mj. USA, Litva). Vznik tohoto onkologického onemocnění umocňují obezita, kouření a vysoký tlak.

VIDEO: Arturek s SMA po náročné operaci.

Video
Video se připravuje ...

Arturek s SMA po náročné operaci: Malý bojovník dělá neuvěřitelné pokroky. Facebook.com/@Arturek - SMA malý bojovník

Fotogalerie
6 fotografií