Nemáte doma poklad z půdy? Za „socialistické“ hračky dostanete jmění! Tatrovka za stovky tisíc a další
Autíčka, mončičáci, ale i legendární Merkur. Hračky z období socialismu ještě neupadly v zapomnění. Naopak. Někteří sběratelé za pěkný kousek dokážou zaplatit hotové jmění. Například minulý rok za plastový náklaďák Tatra 813 zaplatil sběratel rekordních 235 tisíc korun! Hračky z éry ČSSR jsou dlouhodobě v kurzu, má to však háček. Jak poznat klenot?
Kdysi je měl doma téměř každý. Dnes se o ně mohou sběratelé přetrhnout. Řeč je o hračkách z období socialismu. Například nákladní vůz Tatra 813 z 80. let se v květnu minulého roku vydražil za 235 tisíc korun. Za vysokou cenu mohl hlavně špičkový stav a také fakt, že šlo o raritní kousek. Hračku vyrobilo již zaniklé družstvo Dubena z Českého Dubu, uvedl server Poznat Svět.
Velkému zájmu se dlouhodobě těší i další klenoty z éry ČSSR. Sběratelé v hojném počtu vyhledávají také stavebnice Merkur či figurky mončičáků. Ty v době vydání článku lze na veřejných aukcích zakoupit i v řádu vyšších tisíců. Co jejich hodnotu ovlivňuje?
O ceně hračky zásadně rozhoduje její stav. Za rozbitý, nefunkční vrak bez součástek samozřejmě dostanete jenom zlomek toho, co za autíčko, které vypadá, jako by ho někdo přinesl z obchodu. Různou cenu mají také varianty. Stačí třeba jiná barva karoserie nebo jiné disky kol a hodnota vyskočí o tisíce. A na škodu není ani původní obal.
„Krabice hrají v ceně taky roli, ale ne každý sběratel na nich trvá. Jednak je musí skladovat a jednak ony občas smrdí zatuchlinou, jak to leželo někde na půdě,“ řekl už v minulosti Blesku sběratel a obchodník Josef Jelínek. S cenou může pořádně zahýbat i značka a výrobce, ale i kulturní význam.
Jan,: je to tak👍