Zelenskyj: Je čas vytvořit evropskou armádu! V Mnichově i Pavel, večeřel s ukrajinskými vojáky

Aktualizováno -
15. února 2025
16:33
Autor: ČTK, swp, Mii - 
15. února 2025
11:18

Evropa se musí připravit na případné stažení amerických vojáků, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Nastal podle něj čas na vytvoření evropské armády. Neměla by nahradit Severoatlantickou alianci (NATO), ale vyrovnat příspěvek Spojených států k transatlantické bezpečnosti. Rusko podle něj nechce v současnosti mír, nepřipravuje se na dialog. Vystoupení na konferenci čeká také prezidenta Petra Pavla, který se včera setkal s ukrajinskými vojáky. 

„Opravdu si myslím, že nastal čas,“ řekl Zelenskyj. „Evropské ozbrojené síly musí být vytvořeny,“ dodal. Evropská armáda by neměla podle něj nahradit Severoatlantickou alianci (NATO), ale vyrovnat příspěvek Spojených států k transatlantické bezpečnosti. Ukrajinský boj proti Rusku podle Zelenského dokázal, že základ pro takovou armádu existuje. Vytvoření společných sil bylo ve společném zájmu Evropy.

Členství Ukrajiny v NATO by podle Zelenského mělo zůstat dál na stole. Jakýkoli posun směrem k míru na Ukrajině musí být spojen s poskytnutím bezpečnostních garancí. Zelenskyj nicméně nyní nevidí ochotu Ruska jednat o míru. Řekl také, že podle ukrajinských zpravodajských informací se Moskva chystá v létě vyslat do Běloruska vojáky. Není podle něj ale jasné, co s nimi zamýšlí. Mohl by následovat další útok na Ukrajinu. „Možná je to ale myšleno na vás,“ dodal směrem k evropským představitelům.

V Kyjevě i dalších evropských metropolích vyvolal obavy nedávný telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dohodli se v něm, že se setkají, nejspíš v Saúdské Arábii, aby jednali o ukončení války na Ukrajině, kterou Rusko před třemi lety rozpoutalo rozsáhlou invazí. Kyjev i evropské státy se obávají, že se Moskva a Washington na míru na Ukrajině dohodnou bez jejich účasti. Podle evropských politiků by takový mír nebyl trvalý a hrál by do karet jen Rusku.

„Žádné rozhodnutí o Ukrajině bez Ukrajiny. Žádné rozhodnutí o Evropě bez Evropy,“ řekl Zelenskyj. Jakákoli mírová dohoda nesmí být podle něj vyjednaná jen mezi několika mocnými, ani mezi Trumpem a Putinem, ani mezi ním a Putinem. Zapojit se podle něj musí široké společenství států včetně těch evropských.

List The Financial Times v tomto kontextu napsal, že USA požádaly evropské metropole, aby předložily podrobné návrhy na zbraně a mírové jednotky, které jsou ochotny poskytnout Ukrajině v rámci případných bezpečnostních záruk k ukončení války s Ruskem. Amerika si tím podle deníku chce zajistit, že Evropa se bude podílet, výměnou za to ji do jednání přizve. 

J. D. Vance zklamal

První den konference se soustředil na válku na Ukrajině a hledání cesty k míru. Nesplnila se ovšem očekávání, že americký viceprezident J. D. Vance ve svém projevu naznačí, jak si mírovou dohodu představuje nová administrativa. Telefonát prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyvolal obavy, že by Rusko a USA mohly o míru jednat bez účasti Ukrajiny a Evropy.

Pavel varoval před „o nás bez nás“

Český prezident Pavel vystoupil v panelové diskusi s názvem Evropská podpora Ukrajiny. Debatovali s ním předseda Evropské rady António Costa, premiéři Dánska a Švédska Mette Frederiksenová a Ulf Kristersson a také předseda německé opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz, který má velkou šanci vystřídat po volbách příští týden Scholze a stát se novým německým kancléřem.

Český prezident uvedl, že jednání o míru na Ukrajině se ocitlo ve zlomovém okamžiku. Evropa teď musí ukázat, že dokáže převzít zodpovědnost. Aby se mohla podílet na mírových jednáních, musí si ale předtím sama definovat společnou pozici, kterou poté zkoordinuje s Ukrajinou a následně i Spojenými státy, řekl.

Evropa nesmí podle českého prezidenta v žádném případě dopustit, aby se jednalo o míru na Ukrajině bez Ukrajiny. Řekl, že Česko takovou situaci „o nás bez nás“ zažilo. Odkazoval tak zjevně na mnichovskou dohodu z roku 1938, kdy se evropské mocnosti bez účasti Československa dohodly, že nacistické Německo získá rozsáhlé československé pohraničí.

Pavel v debatě také jednoznačně podpořil budoucí členství Ukrajiny v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO). „Musíme vyjádřit jasné odhodlání, že Ukrajina - pokud bude chtít být součástí Evropské unie a nakonec i NATO - má právo se jí stát, pokud samozřejmě splní všechny požadavky, pokud ty organizace budou souhlasit,“ řekl prezident. Americký ministr obrany Pete Hegseth tento týden řekl, že si v rámci mírového plánu Ukrajinu neumí představit v NATO.

Prezident s vojáky

Pavel je na Mnichovské bezpečnostní konferenci od pátku. Na okraj akce se setkal už mimo jiné s americkým zvláštním zmocněncem pro Ukrajinu a Rusko generálem Keithem Kelloggem a předákem německé opozice Merzem. Vedle prezidenta zastupuje Česko na konferenci v Mnichově také ministr zahraničí Jan Lipavský.

Pavel se v pátek v rámci konference setkal s ukrajinskými vojáky. „Vyjádřit podporu statečným ukrajinským obráncům, kteří již tři roky odrážejí ruskou agresi, jsem měl možnost v rámci večeře pořádané iniciativou ‚Message from the frontline',“ komentoval setkání prezident. 

18:56
Dnes

Do Ruska se podle vyjádření jeho ministerstva obrany vrátilo 270 ruských vojáků a 120 civilistů, včetně lidí zajatých ukrajinskou armádou při jejím vpádu do ruské Kurské oblasti. „Výměnou bylo předáno 270 válečných zajatců (z řad) ukrajinských ozbrojených sil a 120 civilistů,“ napsal úřad s poznámkou, že ruští vojáci i civilisté se nyní nacházejí v Bělorusku a následně zamíří do Ruska. Také podle Moskvy mají výměny zajatců a zadržovaných pokračovat v příštích dnech.

17:39
Dnes

Gruzínský soud nechal ve čtvrtek zadržet opozičního lídra Zuraba Džaparidzeho kvůli tomu, že se nedostavil k parlamentnímu vyšetřování. Opozice zmíněné vyšetřování považuje za politicky motivované, napsala agentura AP. Pokud soud shledá politika vinným, hrozí mu až jeden rok vězení. České ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo nad zadržením Džaparidzeho znepokojení a vyzvalo Tbilisi, aby dodržovalo demokratické hodnoty, zásady právního státu a respektovalo základní práva a svobody občanů.

Gruzínská policie před čtvrtečním slyšením zablokovala přístup k soudní budově v Tbilisi ve snaze zabránit politikovým příznivcům dostat se dovnitř. Do stísněné jednací místnosti byla nakonec vpuštěna jen hrstka lidí. Džaparidzeho právníci se dožadovali větší místnosti, a když jim soud nevyhověl, budovu na protest opustili.

16:32
Dnes

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 270 zajatých vojácích a 120 civilistech na každé straně, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany na telegramu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně výměnu na síti X potvrdil, na Ukrajinu se podle něj vrátilo celkem 390 osob a o víkendu budou výměny pokračovat. Podle Kyjeva i Moskvy je to součást dohody, k níž dospěly ruská a ukrajinská delegace před týdnem na jednání v Istanbulu. Delegace se tehdy domluvily na výměně tisíc za tisíc zajatců, což by byla dosud největší výměna za celou válku.

„Vracíme naše lidi domů. První fáze dohody o výměně 1000 za 1000 byla provedena,“ napsal na sociální síti Zelenskyj, který tam také zveřejnil fotografie vracejících se Ukrajinců. „V sobotu a neděli očekáváme pokračování výměny,“ poznamenal ukrajinský prezident.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa