Výběr mladých nadšenců do vesmírů si pod velením astronauta Aleše Svobody vyzkouší stav beztíže. Do projektu s názvem Zero-G se přihlásilo téměř 900 studentů ve věku 13-18 let. Výběr kadetů probíhal od loňského podzimu, adepti prošli výběrovým řízením, které simulovalo skutečný proces výběru astronautů. Uchazeči prošli zkouškami, které testovaly jejich fyzickou zdatnost, jejich komunikační schopnosti, jejich paměť, reakce nebo orientaci v prostoru, ale také například jejich úroveň angličtiny.

Výlet do stavu beztíže

Dvacet nejzdatnějších se na konci března proletí na palubě Airbusu A310, který je pomocí speciálního manévru přivede na krátkou chvíli do stavu beztíže. Smysl mise ale není jen o skupině, která si stav beztíže vyzkouší.

Celý projekt má především motivovat další mladé nadšence do vesmíru, aby nahlédli do velkého světa vědy a techniky. Výzkumy totiž ukazují, že téma vesmíru je právě to, co přitahuje nejvíce mladých a motivuje je, aby dále studovali technické obory.

Posádce bude velet zkušený pilot stíhačky Gripen Aleš Svoboda, který absolvoval opravdový výcvik pro astronauty v Kolíně nad Rýnem, kde prošel první fází. Ačkoliv ve stíhačce běžně zažívá vysoká přetížení, stav beztíže si také vyzkouší poprvé. „S Gripenem jsem letěl naposledy před pár dny, my spíše jdeme do vyšších násobků přetížení. Stav okolo 0 G tam jde navodit také, ale není to něco, co bychom běžně dělali,“ řekl major Aleš Svoboda.

Žádná samozřejmost

„Na projektu Zero-G je unikání, že se nám to letadlo podařilo dostat sem do Česka. V Evropě je základna těchto letadel ve Francii a pak ve Spojených státech na Floridě. Není úplně samozřejmé, že každý stát dává svým studentům příležitost zažít něco podobného,“ dodal Svoboda.

Let se odehraje 30. března, letoun odstartuje ze třetího terminálu pražského letiště a během přibližně tříhodinového letu bude provádět parabolické manévry. „Probíhá to tak, že letoun přejde do strmého stoupání pod úhlem přibližně 45 stupňů a následně přejde do strmého klesání. Během přechodového oblouku, kdy letadlo v podstatě na chvíli začne padat volným pádem. Právě v tu chvíli nastane téměř nulové přetížení, které trvá zhruba 20 vteřin,“ vysvětlil Aleš Svoboda.

Start Zero-G bude na letišti provázet bohatý doprovodný program, během kterého si na své přijdou i ti, kteří dorazí mladé vesmírné hvězdy podpořit. Mise Zero-G je součástí národního projektu Česká cesta do vesmíru, který propojuje popularizaci vědy s posilováním českého kosmického průmyslu.

Video
Video se připravuje ...

Dvacítka studentů si pod velením astronauta Aleše Svobody vyzkouší stav beztíže. Do projektu se jich přihlásilo skor 900 Ministerstvo dopravy

Fotogalerie
14 fotografií