Epidemie obezity v Česku: Extrémně obézní rodičky? Vyšší hrozba úmrtí dítěte, varuje porodník Vlk
Problém, na který minulý týden upozornil kontroverzním příspěvkem na sociálních sítích porodník a anesteziolog profesor Antonín Pařízek, nenechává chladnými i další lékaře. Všichni se shodují na tom, že obezita nastávajících matek je obrovský problém, o kterém se nemluví, a mluvit by se mělo. Na to, jak je situace alarmující, upozornil v Epicentru i přední gynekolog a porodník a místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti, MUDr. Radovan Vlk z Gynekologicko-porodnické kliniky 3. LF UK a FNK.
Podle lékaře Radovana Vlka, je obezita problém všech generací. V dětském věku, v seniorském věku a samozřejmě i ve věku, kdy jsou ženy v reprodukčním období. Snižuje se jim tak šance mít vůbec dítě a naopak zvyšují se závažné komplikace v těhotenství i během porodu.
„Hodně se mluví o rizikovém faktoru věku, že nám přibývá populace těhotných, které jsou 35 let plus nebo 40 let plus, a věkový faktor je spojen s různými komplikacemi jak v těhotenství, tak za porodu, ale třeba obezita, to je zase jiný rizikový faktor a je v plno aspektech horší než ten věk a kupodivu, podle mě se o tom tak nemluví třeba jako o tom věku. A mělo by se o tom mluvit,“ zdůraznil lékař.
Epidemie obezity
Podle statistik je v České republice řádově kolem třetiny žen s nadváhou a obezitou, které už vstupují takto do těhotenství. Mnozí dokonce mluví o epidemii obezity. Například jen v Praze a Středočeském kraji vstupuje do těhotenství 32 % s nadváhou a v Olomouckém kraji dokonce 43 %.
„Jejich hormonální situace je taková, že hůře vstupují do těhotenství, v průběhu těhotenství mají daleko větší pravděpodobnost, že budou mít těhotenskou cukrovku, daleko větší pravděpodobnost je, že budou mít problémy s vysokým krevním tlakem. S tím souvisí onemocnění, které se jmenuje preeklamsie a které zásadně ovlivňuje outcome, to znamená výstup jak na straně mateřské, tak na straně těch dětí," uvedl porodník Vlk a dodal, že obézní ženy, které mají BMI 40 a víc, to znamená s velkou nadváhou, mají i desetinásobné riziko, že jejich dítě zemře v průběhu těhotenství.
„Tam je extrémně vysoká tzv. mrtvorozenost, to znamená úmrtí mezi dvacátým čtvrtým týdnem a termínem, to riziko je v běžné populaci 0,3 % v České republice a u těch obézních jsou to celá procenta,“ upozorňuje lékař na to, jak vážná situace může být.
Porodní komplikace
I samotný porod pak není jak pro rodičky, tak i pro lékaře jednoduchou záležitostí. Podle Radovana Vlka jsou porodníci často vystaveni těžkému rozhodování, jaký způsob porodu zvolit.
„U těch extrémně obézních žen. Teď to řeknu tak trošku ostře, taky my moc nevíme, co s těmi pacientkami úplně udělat, protože jak vaginální porod, tak porod císařským řezem je spojen se zásadními komplikacemi,“ uvedl Vlk s tím, že vaginální porod je komplikován viscerální obezitou.
Zjednoduše řečeno, pacientky v tomto případě mají hůře prostupnou pánev, mají většinou horší břišní list, hůře tlačí a mají komplikace v druhé době porodní, pokud rodí vaginálně.
„A zase pokud pacientka je obézní a děláte jí císařský řez, tak má daleko větší riziko perioperačních i pooperačních, zejména třeba infekčních komplikací a riziko tromboembolických komplikací je také několikanásobně zvýšené, čili my často řešíme, který ten způsob porodu zvolit, jestli vaginální cestou, nebo císařským řezem? Primárně obě ty cesty jsou zatížené velkými komplikacemi,“ vysvětlil porodník s tím, že i dramaticky ubývá porodů.
Nejméně dětí za 250 let
„Dramaticky klesá počet dětí, co se narodí, a populace dramaticky jakoby stárne. My máme statistiku, kdy počítáme počty narozených, živě narozených dětí od roku 1785 a v loňském roce jsme klesli na úplné minimum, to znamená, za 250 let jsme nikdy neměli tak málo dětí, jako bylo v loňském roce. To znamená, dá se říct, že česká populace vymírá, a to ještě část těch porodů je u žen jiných národností, než jsou české,“ uzavřel Vlk.
Mají se jak prasata v žitě a taky se tak vyžerou. 😃