Vláda neobnoví konzultace se Slovenskem. Fiala vytkl Ficovi návštěvu Moskvy
K obnovení česko-slovenských mezivládních konzultací není podle premiéra Petra Fialy (ODS) důvod kvůli nynějším zahraničně politickým aktivitám Slovenska. „Když někdo jede za Vladimirem Putinem, tak to já za bezpečné nepovažuji,“ řekl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi (ČT). Do vnitřních záležitostí Slovenska nikdo z vlády nezasahuje, dodal Fiala.
Fiala v neděli na ČT odsoudil prosincovou cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy. „Jestli slovenský premiér jede do Moskvy za Vladimirem Putinem v takové situaci, jaká je, kdy Rusko každý den na Ukrajině zabíjí lidi, tak to určitě není něco, co by odpovídalo zájmům České republiky,“ nechal se slyšet ministerský předseda.
Zároveň uvedl, že považuje za své právo, či dokonce povinnost ozvat se tam, kde „se slovenská politika týká evropských zájmů, společných evropských postojů a kde se týká zájmu České republiky“. „A jestli někdo kritizuje častěji Brusel než Moskvu, tak mám určitě právo říct, že toto není v našem zájmu, to není správná politika. A to taky dělám,“ dodal Fiala. Uvedl také, že tyto své názory neříká jen veřejně, ale otevřeně je sděluje také svému slovenskému protějšku Robertu Ficovi. Oba státníci by se měli setkat v rámci pondělního unijního jednání v Bruselu.
„Robert Fico má představu politiky, která podle mě neodpovídá našim zájmům, a to je potřeba pojmenovat. Podívejte se, já to řeknu jednoduše, pro mě je vždycky důležité u všeho, jestli to odpovídá zájmům České republiky – bezpečnostním, strategickým, ekonomickým a dalším. A podle toho jednám, a to je podle mě správný pragmatický, ale i hodnotový přístup k zahraniční politice,“ přiblížil svůj postoj Fiala.
K obnovení česko-slovenských mezinárodních konzultací pak podle premiéra není důvod. „Ty mezivládní konzultace, to je takový speciální formát, který máte jenom s některými zeměmi. A to není nic nutného, to je prostě něco navíc. A já si myslím, že za této situace a za těchto zahraničně politických aktivit Slovenska by takovýto formát nebyl na místě a ničemu by nepomohl,“ vysvětlil Fiala.
„Já jsem se s místopředsedou Slovenské národní rady panem Šimečkou setkal, když byl na návštěvě v České republice, to považuju za naprosto přirozené,“ řekl premiér s tím, že z jeho strany nicméně nebude docházet ke krokům, které by mohly být interpretovány jako zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska.
„A to právě proto, že si myslím, že by to ničemu nepomohlo. To, že se na slovenskou politiku dívám, to, že občas jsem překvapen, občas kroutím hlavou, to je všechno pravda. Ale to, nad kterými věcmi, to si nechám pro sebe a takto má být. Ale nikdo mně nemůže zabránit v tom, abych nepojmenovával kroky slovenské vlády, které jdou z mého hlediska proti strategickým zájmům České republiky,“ uzavřel Fiala.
Vyšší výdaje na obranu
V příštím volebním období je pro Česko reálné zvýšit výdaje na obranu ze současných dvou procent HDP na tři procenta, pokud bude současná koalice ve vládě, řekl Fiala. V rozpočtu na příští rok chce dosáhnout zvýšení částky na obranu na 2,1 nebo 2,2 procenta HDP, aby měla vláda rezervu a s jistotou dosáhla minimálně dvouprocentní hranice výdajů.
Jedno procento HDP navíc v nynějších číslech podle premiéra činí asi 85 miliard korun. „To nejde navýšit z roku na rok,“ řekl. O postupném zvyšování peněz na obranu se pak chce bavit i na pondělní schůzce prezidentů a premiérů členských států Evropské unie v Bruselu, která bude zaměřená právě na obranu. Dalšími tématy bude například posílení a větší koordinace nákupů techniky nebo posílení výrobních kapacit obranného průmyslu, dodal.
👍 👍 👍 👍